Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Hamra

Národní park Hamra

Národní park Hamra leží přímo v srdci Švédska, konkrétně v kraji Gavleborg. Jde o jeden z parků, který byl vyhlášen hned po vydání zákonů na ochranu přírody v roce 1909. Jde tak o jeden z nejstarších národních parků v Evropě.

Základní údaje

NP Hamra se rozkládá na ploše pouhých 28 hektarů. Jde tak o vůbec nejmenší národní park v celé Evropě. To však rozhodně neznamená, že nestojí za návštěvu.

Najdete jej několik kilometrů od obce Tandsjoborg. Rozprostírá se nízkých nadmořských výškách, zhruba jen kolem 400 m.n.m.

Základní charakteristikou tohoto národní parku je to, že jde o prales, který se tak do značné míry vymyká okolním oblastem, obklopují jej totiž převážně hospodářské lesy.

Příroda

Národní park Hamra byl založen za účelem ochrany tamní přírody. Jde o malý kousek země, která je nedotčena. Prales je typickou ukázkou severské drsné přírody.

Flora

Park je z převážné části hustě zalesněn. Dominují zde typické severské dřeviny, tedy břízy, borovice a smrky. Dále jsou lesy tvořeny také olšemi.

Z rostlin, které zde lze spatřit, jmenuji například ostružiník morušku. Tato rostlina je typická také pro další oblasti Švédska. Hojně se vyskytuje třeba v dalším národním parku – Sarek . Během letních měsíců je zde hojný výskyt brusinek a borůvek.

Další rostliny, které se v NP parku Hamra vyskytují:

  • Smrkovník plazivý
  • Bříza trpasličí
  • Prstnatec plamatý
  • Rosnatka okrouhlolistá
  • Tučnice obecná

Významnou část parku tvoří rašeliniště.

Fauna

Národním parkem Hamra protéká řeka Svartan. Z tohoto důvodu je zde významný zejména výskyt sladkovodních ryb a drobných živočichů, kteří žijí ve vodě či v její blízkosti.

Svět fauna zde také v početném množství zastupují brouci, kterých zde bylo zjištěno více než 450 druhů.

V neposlední řadě lze vyzdvihnout také výskyt tetřevů, kteří krajině dodávají typický zvuk během jarních měsíců.

Turismus

Hamra se rozprostírá na velmi malém území, možnosti pro turisty jsou tak, i díky charakteru přírody, značně omezené. Návštěvníci zde vlastně mají pouze jedinou možnost, jak se po parku pohybovat. Je zde cca dva kilometry dlouhá naučná stezka je však přístupná pouze pešky, na kolech se zde vzhledem k tomu, že jde o dosti podmáčený terén, nedostanete. Část stezky vede přes bažinaté úseky, přes které jsou položeny dřevěné chodníky.

Doprava

Do NP Hamra se dostanete nejlépe z obce Ljusdal. Podél parku vede silnice E45, která spojuje obce Orsa a Sveg.

Foto: wikipedia.org


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 2483x] [29. květen 2014]
[Švédsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ocún jesení ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]