Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Sarek

Národní park Sarek

Pokud chcete navštívit pravou a nefalšovanou divočinu, je Národní park Sarek rozhodně výtečnou volbou. Jde o jeden ze čtyř švédských národních parků, který leží v Laponsku za polárním kruhem. Je mimořádně oblíbený zejména mezi milovníky náročné turistiky, sněhu a horolezectví.

Základní údaje

Národní park Sarek leží v regionu Jokkmokku v Laponsku. Jeho rozloha činí necelých 2000 km2. Byl založen, stejně jako například NP Abisko, v roce 1909. Je tedy jedním z vůbec nejstarších parků v celé Evropě.

NP Sarek přímo sousedí s národními parky Padjelanta a Stora Sjofallet. Má spíše kruhový obrys. Jeho značná část leží ve vysokých nadmořských výškách, které dosahují i přes 2000 m.n.m. Nachází se zde také druhý nejvyšší vrchol Švédska, hora Sarektjåkkå dosahuje výšky 2089 m.n.m.

Příroda

Jak jsem už nastínil, reliéf parku je spíše hornatý. Hodně časté jsou zde strmé skály. Pod nimi se nacházejí velká ledovcová údolí, v nichž tečou mnohdy hodně divoké řeky.

V NP Sarek najdete málo vegetace. Když už, tak je hlavně v údolích. Je zde kolem 200 vrcholků. Parkem protéká řeka Rapadalen.

Flora

V údolích převažují březové lesy, které jsou ostatně dosti typické i pro ostatní laponské národní parky. Horské břízy čas od času nahrazují vrby.

Fauna

Fauna je zde překvapivě bohatá. Ze všech živočichů, které lze v NP Sarek zahlédnout, jmenuji například rysy a rosomáky. Občas lze vidět také medvědy, přestože tu nejsou v nijak hojném množství.

Turismus

Z hlediska turismu je tato lokalita vhodná spíše pro zkušenější a odvážnější cestovatele, kteří se nebojí náročnějších podmínek. Oproti Národnímu parku Abisko zde nejsou rozšířené turistické stezky. Výjimkou je naučná stezka Kungsleden, která protíná tři parky a táhne se v celkové délce více než 400 kilometrů.

Stejně tak zde nenajdete ani žádné chaty k ubytování. Do parku se samozřejmě dostanete pouze po svých nebo na lyžích, autem je vjezd na území parku zakázán. Navíc jsou v určitých ročních obdobích některé oblasti zcela uzavřeny, a to z důvodu ochrany zdejší fauny.

V letních měsících zde nepanují tak drsné klimatické podmínky. Je ale třeba počítat s tím, že zejména v údolích se rozlévají řeky, voda v nich protéká od tajících horských ledovců.

Doprava

Do Národního parku Sarek se dostanete z obce Kvikkjokk, kam jezdí vlak. Alternativou je cesta lodí přes jezero Akkajaure.

O tom, že je NP Sarek vhodný pouze pro dostatečně zkušené cestovatele, svědčí fakt, že o nebezpečích parku varují i samotné místní orgány.

Je třeba počítat s náročnými klimatickými podmínkami, a to zejména v zimních měsících, kdy zde denní teploty klesají až do hodnot kolem minus 30 stupňů Celsia. Stejně tak si uvědomte, že je uvnitř parku prakticky nulová infrastruktura. Letní měsíce jsou pro změnu náročné z toho důvodu, že během nich často a vydatně prší.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x[Roman Beneš] [Zobrazeno 8344x] [25. červen 2014]
[Švédsko] [comments: 172]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Řeka Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]