Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Abisko

Národní park Abisko

Jedním z mnoha národních parků, které se nacházejí ve Švédsku, je Abisko. Rozkládá se na ploše 7700 hektarů a najdete jej nedaleko hranic s Norskem. Jde o park, který leží v Laponsku, za polárním kruhem. Už z toho je zřejmé, že zde pro turisty panují celkem nehostinné podmínky. Ovšem kdo se sem rozhodne i přes to vydat, ten určitě nebude litovat.

Základní údaje

Národní park Abisko leží ve švédské provincii Laponsko. Byl založen již v roce 1909, kdy byly ve Švédsku vydány zákony na ochranu přírody. Nese název po stejnojmenné obci Abisko, která se nachází na jeho okraji. Z druhé strany je park ohraničen jezerem Tornetrask, které patří k vůbec největším jezerům na území Švédska. Rozloha jezera činí více než 300 km2.

Příroda

Vzhledem k lokalitě, v níž se Národní park Abisko nachází, je celkem logické, že je zde příroda jen minimálně dotčena. To bylo ostatně hlavním důvodem, proč na počátku minulého století došlo k jeho založení. Oblast je vyhledávaným cílem badatelů a vědců, nachází se zde i výzkumná stanice.

Abisko lze charakterizovat jako velké ledovcové údolí. Protéká jím řeka Abiskojakka, která se vlévá do zmiňovaného jezera Tornetrask.

Příroda má charakter typický pro tuto oblast a nadmořskou výšku. Ta se pohybuje od 350m.n.m. až po 1191m.n.m. Horní hranici určuje vrchol Slattatjakka. V oblasti převažuje tajga, menší část pak tvoří tundra, kdy jehličnaté lesy přecházejí ve skalnatou zem. Nechybí zde ani rozsáhlá rašeliniště.

Fauna

V parku Abisko se dá pozorovat velké množství druhů ptactva. Dále je zde rovněž celkem hojný výskyt menších savců. Především se jedná o kuny, veverky a lumíky. Z větších zvířat dominují především losi a sobi. V krajním případě však lze narazit také na polární lišky, rysy a medvědy.

Flora

V nižších polohách tajgy se rozprostírají husté jehličnaté lesy. Jde především o smrky a borovice. Ve vyšších polohách pak převládají spíše listnaté stromy, mezi nimiž dominuje bříza. Ta je, jak známo, velmi odolná vůči náročným klimatickým podmínkám. Část parku pak zabírají horské louky a rašeliniště.

V parku naleznete také několik zajímavých druhů rostlin, které jsou pro naše končiny vzácné. Jde kupříkladu o ostružinu morušku, korálici trojklannou nebo lomikámen vstřícnolistý.

Turismus

Jako turisté se rozhodně připravte na nehostinné podmínky. Co si však nesmíte nechat ujít, je polární záře. Tu máte možnost spatřit, pokud oblast navštívíte během zimních měsíců. V letním období se pak pro změnu můžete pokochat jevem, který se nazývá půlnoční slunce, kdy během polárního dne svítí Slunce v oblasti za polárním kruhem 24 hodin.

Z turistického hlediska je důležité vědět, že parkem prochází naučná stezka Kungsleden, která se táhne v délce více než 400 kilometrů a propojuje všechny národní parky, které se oblasti Laponska ve Švédsku nacházejí. Park disponuje i dalšími značenými stezkami.

Podél naučné stezky se nachází několik turistických chat, které jsou od sebe vzdáleny vždy zhruba 10 – 20 kilometrů. Pobyt v nich je za poplatek, přespat se však dá i venku pod stanem.

Oblast je díky klimatickým podmínkám hojně vyhledávaná milovníky klasického lyžování. Oblíbeným způsobem pohybu po krajině je využití sněžnic, v letních měsících se však dá provozovat také běžná pěší turistika.

Doprava

Do Národního parku Abisko se dostanete vlakem. Ze Stockholmu se vydejte směrem na Narvik. Pro vstup do parku je nejlepší zvolit obec Abisko.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 3431x] [2. červenec 2014]
[Švédsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]