Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Northumberland

Národní park Northumberland

Nejsevernějším národním parkem v Anglii je NP Northumberland. Jeho jižní část je ohraničena Hadriánovým valem, severní okraj pak určuje hranice se Skotskem. Vzhledem k poměrně nehostinné krajině se nejedná o příliš navštěvovaný národní park, což ovšem naopak některé turisty může do této oblasti vylákat. A je na co se těšit.

Rozloha Národního parku Northumberland činí 1030 km2, což je prakticky čtvrtina rozlohy stejnojmenného hrabství, na kterém se park rozprostírá.

Příroda

Národní park Northumberland je z velké části zalesněn. Zejména se to týká jeho západní části, kde převažuje výskyt borovice lesní či různých druhů smrků, dále také břízy či jalovec. Ty části parku ( a celého hrabství), které nejsou zalesněny, pokrývají pastviny, mokřady a vřesoviště. Jižní část parku pak částečně slouží jako orná půda.

Ze zvířeny jsou typickými živočichy kupříkladu veverka obecná, zajíc bělák, z ptáků pak koliha velká ( ta je mimochodem ve znaku parku), bělokur rousný či z Islandu přilétající labutě. Vodní ptactvo, i to stěhovavé, se nejvíce uchyluje do oblasti vodní nádrže Kielder Water.

Co stojí za návštěvu

Hadriánův val

Asi nejvýraznější kulturní památkou v oblasti Národního parku Northumberland je opevnění z dob římské říše, tzv. Hadriánův val. Ten byl postaven ve 2.st.n.l. jako ochrana Římanů před nájezdy severních „barbarských“ kmenů ze Skotska. Dodnes se zachoval v délce 73 km, přičemž za nejkrásnější úsek je označován ten mezi Birdoswaldem v Cumbrii a Housesteadsem ( zde lze vidět zbytky římských kasáren, sýpek apod.) v NP Northumberland. Původní délka zdi dosahovala kolem 115 km, když po přibližně každé míli byly u valu postaveny brány, díky nimž docházelo ke komunikaci, pozorování a signalizaci mezi římskými hlídkami. Val dosahoval místy výšky až 6 m.

Muzeum v Greenhead

Milovníci historie, zejména z období římské říše, si jistě nenechají ujít možnost nakouknout do muzea v Greenheadu, kde se mohou dozvědět podrobné informace o římských vojácích, jejich vybavení, taktikách i způsobu života. Jsou zde mimo jiné i postavy římských vojáků v životních velikostech tak, aby měl návštěvník dokonalou představu o tom, jak vypadal ozbrojený Říman.

Pozornost si jistě vyžádá i místní krajina, která je drsná a na první pohled nepřívětivá. Skoro by se až člověk podivil, proč se o tenhle kus země v minulosti tak urputně bojovalo. Procházky kolem řek Rede a Coquet, ve kterých jsou velká hejna lososů, dále pak túry pohořím Cheviot Hills na hranicích se Skotskem, či uměle vysazený les Kielder Forest - to vše je důvodem, proč severní Anglii a kraj Northumberland navštívit.

Výraznou dominantou hrabství Northumberland je také vodní nádrž Kielder Water, z které vytéká řeka North Tyne. 44 km dlouhý zdroj pitné vody, který byl vybudován v osmdesátých letech, je vůbec největší nádrží na ostrovech.

Turisté zde v místní krajině najdou klid a ticho. Procházky po divokých lesích, cyklistické vyjížďky, ale i jízda na koních. Po večerech pak rozhodně stojí za to navštívit některou z místních vesnic, kde si lze dát pravé anglické pivo, Ale. Doporučujeme navštívit například vesnice Elsdon , Falstone , Greenhaugh nebo Alwinton.

Milovníci nakupování a procházení se na trzích pak navštíví města Haltwhistle, Rothbury , Bellingham či Wooler. Kromě klasických malých obchůdků a tržnic zde stojí za to ochutnat místní speciality v hospůdkách.

Cykloturistika

Celou oblast Národního parku Northumberland protíná několik cyklistických tras a stezek, z nichž mezi nejoblíbenější patří cyklostezky Pennine či Reivers, které svou délkou protínají skrz na skrz celý park. Kratšími cyklostezkami určenými pro méně zdatné cyklisty, jsou pak třeba trasy Rothbury či Coquetdale, která vede kolem stejnojmenné říčky.

Cyklisté se mohou podrobnější informace o jednotlivých trasách dozvědět v informačních střediscích, kterých je v oblasti Národního parku Northumberland hned několik. Ve městech ( např. Kielder, Morpeth) běžně funguje několik půjčoven kol.

Rybolov

Vzhledem k výskytu několika řek, kde se hojně vyskytuje několik druhů ryb, se v lokalitě daří i rybolovu. Pro získání licence je nutné se informovat například v návštěvnických centrech. K rybaření jsou nejpříhodnější například řeky Tyne a Coquet, kde se dají chytat lososi či pstruh obecný. Na řece Do pak lze ulovit třeba i lipany.

Pěší turistika

Vzhledem k reliéfu Národního parku Northumberland jsou procházky víceméně nenáročné. Pohoří není nijak výrazně vysoké, vždyť nejvýše položený vrchol parku Cheviot ční do výše 815 m.n.m. Pro pěší turisty je zde připraveno více než 900 km ( chcete-li 600 mil) značených tras. Doporučená je například turistická trasa podél Hadriánova valu, která je dlouhá 84 mil a vede od klidných, lidmi takřka neosídlených oblastí až do rušných měst, jakým je třeba Carlisle. Od dubna do října je možné na trase mezi Carlislem a Newcastlem využít speciální autobusovou dopravu v případě, že zrovna nemáte chuť na pěší toulky.

Turisté volí jako cíle svých cest také hrad Chillingham, který se nachází v těsné blízkosti parku.

Návštěvnická centra

V návštěvnických centrech dostanete podrobné informace o této lokalitě, je možné si vzít letáky ( zpravidla zdarma) o přírodních jevech, historických a kulturních památkách či informace o jednotlivých městech a vesnicích, které se v parku nacházejí.

Návštěvnickými centry v Northumberlandu jsou:

Ingram Visitor Centre

  • informační a návštěvnické centrum, které je otevřeno každý rok od dubna do října. Je zde možné například shlédnout video mapující místní kraj.

Once Brewed Visitor Centre ( Hexham)

  • toto návštěvnické centrum se nachází nedaleko Hadriánova valu. Je zde možné mimo jiné získat informace o možnostech ubytování.

National Park Centre ( Rothbury)

  • Rothbury je ideálním místem, odkud se dají podniknout výlety na Hadriánův val, Kielder Forest či na pobřeží. Samotné turistické centrum se nachází v samém centru městečka.

Kromě těchto center jsou v NP Northumberland také další infocentra, kupříkladu v Bellinghamu, Bramptonu, Carlisle či Morpethu.

Hrabství Notrhumberland má za sebou bohatou a krušnou historii. Je to zcela evidentní i na území Národního parku, kde lze dodnes spatřit desítky rozvalin hradů, pevností a dalších vojenských i civilních staveb. To ostatně láká i mnoho turistů, kteří jsou zaměřeni na historii (nejen) Britských ostrovů. Jinak na území NP Northumberland žije jen malý počet stálých obyvatel ( asi jen kolem 2000). Lidé ve zdejším kraji se živí převážně chovem dobytka. Zároveň si bedlivě střeží ochranu místní krajiny, plnou vřesovišť a divoké zvěře.


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x[Roman Beneš] [Zobrazeno 4975x] [21. září 2010]
[NP Velká Británie] [comments: 118]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:
www:

Komentáře

srreR2r5A1

pátek, 13. leden 2017
11:26

It's impaietrve that more people make this exact point.


posted by: srreR2r5A1 (v0utopxobx(a)outlook.com) [Odpovědět]

ze9eG6Sw

sobota, 14. leden 2017
10:37

That's a smart answer to a tricky question


posted by: ze9eG6Sw (5szkaiti(a)outlook.com) [Odpovědět]

SLvfSDJnSeL

sobota, 14. leden 2017
17:54

islam o'phobe --H.H. is right -- I don't mean conquest or colonization. I mean that the remnant of Western culture in various countries will be subordinate to and dependent on whichever new civilization is dominant. Kind of a reversal of what India's status has been for the last 60 years.


posted by: SLvfSDJnSeL (k7yrhusm(a)outlook.com) [Odpovědět]

kgrk783LX

sobota, 14. leden 2017
18:10

Hey Shaner!What a cute bird! I loved the adventure, and that you found the family! and too bad you didn’t want the baby bird’s family to see you guys hanging out together you are a pretty cool dude, maybe they would have invited you into their tree or bush for some worms… oh well. Skype is pretty awesome I need to get it i think!


posted by: kgrk783LX (21d5n5q2ch(a)outlook.com) [Odpovědět]

XyT7KTA3sOL3

sobota, 14. leden 2017
22:57

Your website has to be the electronic Swiss army knife for this topic.


posted by: XyT7KTA3sOL3 (g00sjuhp73(a)outlook.com) [Odpovědět]

af1GMdH1

neděle, 15. leden 2017
01:51

Khalsa ji, Sat Sri Akal, There is only One Guru Garanth Sahib in Sikh Religion. Guru Gobind Singh ji had given Guruship to only SGGS.No second thought. Those who violate this Guruship to SGGS ARE NOT TRUE SIKHS OF GURUS’.Sat SRI Akal.


posted by: af1GMdH1 (f0qi6w9w0uv(a)outlook.com) [Odpovědět]

v5ktcmb2VW

pondělí, 16. leden 2017
02:41

I have the bronzing stick and also love it! I don't want to throw it away - it works, looks & smells fine. In fact, I think it smells gorgeous! I love the scents of body shop bath/body products. I really should try the body butters though!


posted by: v5ktcmb2VW (z1226tra8(a)outlook.com) [Odpovědět]

BlGNg2EF

pondělí, 16. leden 2017
04:47

united nations of film is big site without a single mention of the word “jew” or “talmud”.they blame all of the world’s ills on vatican, queen and knights of malta as well as attributing the ownership of the city of london to these entities.in other words, jews are clear of any wrongdoing.terms like “gatekeeping” and “limited hangout” spring to mind.


posted by: BlGNg2EF (24mmgakkim(a)outlook.com) [Odpovědět]

h0b4dnkPJERl

pondělí, 16. leden 2017
11:56

Just the type of insight we need to fire up the debate.


posted by: h0b4dnkPJERl (neykhy3mg(a)outlook.com) [Odpovědět]

3p4M1HtrpEe

pondělí, 16. leden 2017
15:13

Great article. I agree with you 100%. Being a Brazilian from German descent alcohol has always been part of my life – in good and bad ways. But it was clear, even from a young age, when it was good and when it was bad. I think your article capture the essence of why people drink. Thank you


posted by: 3p4M1HtrpEe (zkkzgkcj(a)outlook.com) [Odpovědět]

JcT7wAcSckt

pondělí, 16. leden 2017
17:44

OT- no hate here. I <3 VS bras- they fit perfect and look great too. Also <3 their one-size stretchy wide things. So hard to find ones that don't hurt or leave marks on my hips!But yeah, their clothes are TOO short and usually too low-cut (and fit is matronly on some things, so it is all over the place). They have good skanky-vibe clothes though, if that is what you are looking for. this crazy lady just loves to look 'sexy' evem when it is overdone and not very appropriate.


posted by: JcT7wAcSckt (egnpke9zj(a)outlook.com) [Odpovědět]

cmzxqN5Qod

úterý, 17. leden 2017
00:54

Sharp thinking! Thanks for the answer.


posted by: cmzxqN5Qod (7cihui2v1dz(a)outlook.com) [Odpovědět]

ti4vmbgK

středa, 18. leden 2017
18:32

Debbie EvansTotally agree with Dave. ALL the spaces down in the town car parks are ridiculously small. Not much fun having the person in the next car continually banging their door against your car as they are desperately trying to squeeze of their car. Wider spaces may mean fewer spaces, but happier customers.  


posted by: ti4vmbgK (ah8jcmjlx4v(a)outlook.com) [Odpovědět]

GrRlglGV6uEM

čtvrtek, 19. leden 2017
19:46

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.


posted by: GrRlglGV6uEM (byrmvacwgih(a)outlook.com) [Odpovědět]

laU1Cy577IU

pátek, 20. leden 2017
18:30

My mom works so hard daily to take care of our family and never takes time for herself…. She is so loving and concerned about everyone else that she needs to be pampered…


posted by: laU1Cy577IU (y5yvba6crkx(a)outlook.com) [Odpovědět]

rhk6qZrQ

pátek, 20. leden 2017
19:24

I have recently been diagnosed with rheumatoid arthritis. For the past year I have not been able to carry out my duties at work and as a result have been laid off. Not being able to work has had a pretty detrimental effect on my financial situation and it’s not getting any easier. The only thing that keeps me going is hope that I will probably be approved for the disability tax credit as a person on disability.


posted by: rhk6qZrQ (d0fc6ma99(a)outlook.com) [Odpovědět]

Guwxkq6ZSO

pátek, 20. leden 2017
20:44

Learning about writing seems to be just a small part of the experience of attending a workshop like this. It seems so much more about learning about myself as a writer. It’s the sort of thing the will be settling in me for weeks, months maybe.


posted by: Guwxkq6ZSO (zgxszz0hsff(a)outlook.com) [Odpovědět]

fFAhsWQA

pátek, 20. leden 2017
21:50

August 3, 2012 - 2:15 pm I wish to own a company like that someday showing the results every quarter and bloggers covering the same to inform my future investors and users.Thanks for this report, it gave me an idea that can be applied at my online businesses to see some growth no of course not like the Yelp shows


posted by: fFAhsWQA (y5ag1tcg2i(a)outlook.com) [Odpovědět]

sZvEcb8Kg9

pátek, 20. leden 2017
22:57

We would like to thank you yet again for the stunning ideas you offered Jesse when preparing a post-graduate research and also, most importantly, pertaining to providing the many ideas within a blog post. Provided that we had been aware of your website a year ago, we might have been rescued from the pointless measures we were taking. Thanks to you.


posted by: sZvEcb8Kg9 (8b1zsbbgwj(a)outlook.com) [Odpovědět]

eiBAnSGGw0

sobota, 21. leden 2017
01:34

Just a smiling visitor here to share the love (:, btw great layout. “The price one pays for pursuing a profession, or calling, is an intimate knowledge of its ugly side.” by James Arthur Baldwin.


posted by: eiBAnSGGw0 (t77ddoa6y0(a)outlook.com) [Odpovědět]

SQNTWy3ZeA

sobota, 21. leden 2017
02:47

Danny got his first matchbox car today. He loves them! Can't believe how big they get so quick. Hey, btw I've been doing Body Pump and thinking of you bc this is the first place I ever heard of those types of classes.


posted by: SQNTWy3ZeA (36enk4m74hb(a)outlook.com) [Odpovědět]

Kxugr9APV

sobota, 21. leden 2017
02:55

Good lord. Right after the post went up, Matt’s Google+ was the number 2 result searching for this product, and Moonlit’s review was number 5. Newegg is already out of stock on the USB2 version, but the VE300 seems to be there.


posted by: Kxugr9APV (7i78lbizvx5(a)outlook.com) [Odpovědět]

VU72As0ihtrj

sobota, 21. leden 2017
08:26

Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea


posted by: VU72As0ihtrj (88dox417(a)outlook.com) [Odpovědět]

8j1KQGwym

sobota, 21. leden 2017
18:42

You've managed a first class post


posted by: 8j1KQGwym (pxnx2yqw(a)outlook.com) [Odpovědět]

wbjRX3pkZN

neděle, 22. leden 2017
01:57

Smart thinking - a clever way of looking at it.


posted by: wbjRX3pkZN (pvvv6jchpl(a)outlook.com) [Odpovědět]

13NybEIb

neděle, 22. leden 2017
03:23

So moving so beautiful and so very special. Little lovely Louis happy birthday. I know you already know this but you have one amazing lovely mummy. We miss you x x x


posted by: 13NybEIb (lgqi3a7z6(a)outlook.com) [Odpovědět]

PhPj11Roud4

neděle, 22. leden 2017
06:05

Wonderful, beautiful pictures!As for the trip so far, you two have our admiration for a capacity for adventure that is far above and beyond the expected. We are all experiencing a trip through your eyes, hearts and minds.Thank you for sharing it!


posted by: PhPj11Roud4 (iewwc0pz9w(a)outlook.com) [Odpovědět]

dIHd3B5rNE

neděle, 22. leden 2017
07:38

Mungkinkah,, di acara nanti Kita memecahkan Rekor dunia, dengan tajuk Blogger terbanyak >>???Insya Allah Dari Banjarmasin hadir,,,Semoga lancar jaya ntar acaranya


posted by: dIHd3B5rNE (3d0jpewe(a)outlook.com) [Odpovědět]

1ff3kpLDr

neděle, 22. leden 2017
17:23

You are so awesome for helping me solve this mystery.


posted by: 1ff3kpLDr (w4a14k1wr(a)outlook.com) [Odpovědět]

QsaoIIYe4DXv

pondělí, 23. leden 2017
10:20

surrealism and its magic part of world vision has always been and still is a living experience of my country fellows in Polandyour choice of works and music recalls my great friend’s, Susan’s art video postskrys


posted by: QsaoIIYe4DXv (88p15e0hd(a)outlook.com) [Odpovědět]

NJNTQtX6H

pondělí, 23. leden 2017
18:40

Our team had a great time at Alan Berg’s most recent seminar. It was fun, informative, and we really walked away with some useable advice. We are looking forward to hopefully hosting a seminar of our own in the Spring.


posted by: NJNTQtX6H (m8vferdjlwu(a)outlook.com) [Odpovědět]

yQuJIvnJ9

úterý, 24. leden 2017
05:26

Have they ever used this as a set for a movie? I was thinking that I would want reflecting pools but then the thoughts of mosquito breeding grounds came to mind. Am I right to guess that isn’t a problem on your side of the world?


posted by: yQuJIvnJ9 (ypz50tudj(a)outlook.com) [Odpovědět]

Oyp5T3M4ir

středa, 25. leden 2017
08:24

Like all the assimilated Jews who have made it into "society" Bloomberg's religion is liberalism. He is as blind as a bat. And they say that the Republican's are rich who cater to rich, while overlooking the likes of Hollywoodians, Rockefeller, Kennedy, etc., you get the drift.


posted by: Oyp5T3M4ir (5g98z5it(a)outlook.com) [Odpovědět]

QaANwtOThwZP

středa, 25. leden 2017
09:15

Whenever I at first commented I clicked on the Notify me when new comments are added checkbox and currently every time a remark is added I get four emails with the exact same comment.


posted by: QaANwtOThwZP (z6ttbd7gy17(a)outlook.com) [Odpovědět]

mUkJtYPD

středa, 25. leden 2017
16:06

Es decir q cuando las personas entren a otro myspace q no sea el mio y yo halla dejado el comment con mi musica ellos escuchen la mia tambn, como hago eso q ya he visto variosEs decir q cuando las personas entren a otro myspace q no sea el mio y yo halla dejado el comment con mi musica ellos escuchen la mia tambn, como hago eso q ya he visto varios, aclaro mi myspace es de musica osea q esoty hablando de musica mia no d otros artistas sino mia hecha por mi!


posted by: mUkJtYPD (6ih383avt86(a)outlook.com) [Odpovědět]

jh7kMQ7pE

středa, 25. leden 2017
18:22

WOW! These are breathtaking! I think you may have a {Blog Stalker} on your hands here! i just stopped by to see your Holiday JOY pictures and I can’t get enough! Truly amazing work you do! And the wording you post with your photos touches the heart. Absolutely wonderful work!


posted by: jh7kMQ7pE (6jt64zydk0l(a)outlook.com) [Odpovědět]

D2bYjhmj

čtvrtek, 26. leden 2017
02:48

DS, oh, they have a right to publish the book, alright. And Walesa has a right to sue them and their publisher.But a sensible person in my far-distant cyber-galaxy would limit him/herself and not attempt to publish such tripe in the first place. Finally, I don’t think Walesa really has all that much to do with other peoples’ siu-siu habits (I just realized I don’t know how to spell it). BTW, very good points Michael Farris.


posted by: D2bYjhmj (mnvzib8d2(a)outlook.com) [Odpovědět]

ehKwo0kdSSY

čtvrtek, 26. leden 2017
13:43

I guess finding useful, reliable information on the internet isn't hopeless after all.


posted by: ehKwo0kdSSY (idisxevkeat(a)outlook.com) [Odpovědět]

fJfFmOxZpX7

pátek, 27. leden 2017
10:48

Knowledge wants to be free, just like these articles!


posted by: fJfFmOxZpX7 (m9jex7d9(a)outlook.com) [Odpovědět]

3Rd9LMgN

pátek, 27. leden 2017
17:44

~Didn't Obama win the Nobel prize, for being a man of "peace"? He seems to be more militarily active than Bush, yet Bush was reviled for it. Not that i'm a fan of Bush, but Obama is no peace maker. He is a warrior in sheeps clothing.


posted by: 3Rd9LMgN (w77kl0sc0(a)outlook.com) [Odpovědět]

y8gyQJLQ

pátek, 27. leden 2017
17:47

Not bad at all fellas and gallas. Thanks.


posted by: y8gyQJLQ (0wmmhvvv(a)outlook.com) [Odpovědět]

Yco2ryH4f3MJ

pátek, 27. leden 2017
20:46

Thanks for spending time on the computer (writing) so others don't have to.


posted by: Yco2ryH4f3MJ (qdpng3qg9y(a)outlook.com) [Odpovědět]

fM3ULGY0

sobota, 28. leden 2017
10:07

with the help of the holy spirit we planted a church in Auguet 2009.the problem we are facing is of resources(finance)for rentals .support for me so that i leave my job and get into full time of Gods work


posted by: fM3ULGY0 (3rz0ikakmhn(a)outlook.com) [Odpovědět]

ich8VWB7gaXt

sobota, 28. leden 2017
12:27

I searched a bunch of sites and this was the best.


posted by: ich8VWB7gaXt (nuubx7w5cqi(a)outlook.com) [Odpovědět]

AJIIiBNYzmAZ

sobota, 28. leden 2017
22:29

that the egg whites you used are not agged, but you did not say anything about the time you rest the macarons on the baking sheets.You put them directly after you pipe them???I have them cracked, I have them without a foot (never raise)…Can you help me please???


posted by: AJIIiBNYzmAZ (cg50yhie1i(a)outlook.com) [Odpovědět]

eYBFA1o90H

neděle, 29. leden 2017
09:30

Wow. Just wow. I've never gotten into this type of thing, though I can definitely see the draw from your post here. Hrm. Now a Serenity based universe I could maybe get into. I shall contemplate.Thank you.


posted by: eYBFA1o90H (80z6q2ia(a)outlook.com) [Odpovědět]

oiiYb9mYz

pondělí, 30. leden 2017
05:10

Glad it went well, as I know Hughsey puts in a ton of her heart, soul and creativity into the festival.talking of non-fiction though Scribe, can we start discussing when we may see the much talked about, but never seen update of “Leviathan”?


posted by: oiiYb9mYz (djh7j5lqbyd(a)outlook.com) [Odpovědět]

O5OjQFJ8S

pondělí, 30. leden 2017
10:20

Always the best content from these prodigious writers.


posted by: O5OjQFJ8S (48hvfx2f(a)outlook.com) [Odpovědět]

R6cgFBq7SCbq

pondělí, 30. leden 2017
12:30

I enjoy good reading material like this. It made me think and ponder on many things during the reading. I had to reread a couple of lines because I got so engrossed in this article.


posted by: R6cgFBq7SCbq (8hdr3vgm(a)outlook.com) [Odpovědět]

iiMVa6jfEnRK

pondělí, 30. leden 2017
21:51

I am totally wowed and prepared to take the next step now.


posted by: iiMVa6jfEnRK (95lzgy9o8(a)outlook.com) [Odpovědět]

Náhodný snímek

Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

PwRcbH6D7m
[25.5.2017 07:56]
hcBYcwDBGvKp
[25.5.2017 06:39]
xBV2tbKHmB3
[25.5.2017 06:12]
PwCYexzH65d
[25.5.2017 04:18]
kgNkkjeZs
[25.5.2017 04:12]
INYoXyAZsY
[25.5.2017 03:51]