Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Northumberland

Národní park Northumberland

Nejsevernějším národním parkem v Anglii je NP Northumberland. Jeho jižní část je ohraničena Hadriánovým valem, severní okraj pak určuje hranice se Skotskem. Vzhledem k poměrně nehostinné krajině se nejedná o příliš navštěvovaný národní park, což ovšem naopak některé turisty může do této oblasti vylákat. A je na co se těšit.

Rozloha Národního parku Northumberland činí 1030 km2, což je prakticky čtvrtina rozlohy stejnojmenného hrabství, na kterém se park rozprostírá.

Příroda

Národní park Northumberland je z velké části zalesněn. Zejména se to týká jeho západní části, kde převažuje výskyt borovice lesní či různých druhů smrků, dále také břízy či jalovec. Ty části parku ( a celého hrabství), které nejsou zalesněny, pokrývají pastviny, mokřady a vřesoviště. Jižní část parku pak částečně slouží jako orná půda.

Ze zvířeny jsou typickými živočichy kupříkladu veverka obecná, zajíc bělák, z ptáků pak koliha velká ( ta je mimochodem ve znaku parku), bělokur rousný či z Islandu přilétající labutě. Vodní ptactvo, i to stěhovavé, se nejvíce uchyluje do oblasti vodní nádrže Kielder Water.

Co stojí za návštěvu

Hadriánův val

Asi nejvýraznější kulturní památkou v oblasti Národního parku Northumberland je opevnění z dob římské říše, tzv. Hadriánův val. Ten byl postaven ve 2.st.n.l. jako ochrana Římanů před nájezdy severních „barbarských“ kmenů ze Skotska. Dodnes se zachoval v délce 73 km, přičemž za nejkrásnější úsek je označován ten mezi Birdoswaldem v Cumbrii a Housesteadsem ( zde lze vidět zbytky římských kasáren, sýpek apod.) v NP Northumberland. Původní délka zdi dosahovala kolem 115 km, když po přibližně každé míli byly u valu postaveny brány, díky nimž docházelo ke komunikaci, pozorování a signalizaci mezi římskými hlídkami. Val dosahoval místy výšky až 6 m.

Muzeum v Greenhead

Milovníci historie, zejména z období římské říše, si jistě nenechají ujít možnost nakouknout do muzea v Greenheadu, kde se mohou dozvědět podrobné informace o římských vojácích, jejich vybavení, taktikách i způsobu života. Jsou zde mimo jiné i postavy římských vojáků v životních velikostech tak, aby měl návštěvník dokonalou představu o tom, jak vypadal ozbrojený Říman.

Pozornost si jistě vyžádá i místní krajina, která je drsná a na první pohled nepřívětivá. Skoro by se až člověk podivil, proč se o tenhle kus země v minulosti tak urputně bojovalo. Procházky kolem řek Rede a Coquet, ve kterých jsou velká hejna lososů, dále pak túry pohořím Cheviot Hills na hranicích se Skotskem, či uměle vysazený les Kielder Forest - to vše je důvodem, proč severní Anglii a kraj Northumberland navštívit.

Výraznou dominantou hrabství Northumberland je také vodní nádrž Kielder Water, z které vytéká řeka North Tyne. 44 km dlouhý zdroj pitné vody, který byl vybudován v osmdesátých letech, je vůbec největší nádrží na ostrovech.

Turisté zde v místní krajině najdou klid a ticho. Procházky po divokých lesích, cyklistické vyjížďky, ale i jízda na koních. Po večerech pak rozhodně stojí za to navštívit některou z místních vesnic, kde si lze dát pravé anglické pivo, Ale. Doporučujeme navštívit například vesnice Elsdon , Falstone , Greenhaugh nebo Alwinton.

Milovníci nakupování a procházení se na trzích pak navštíví města Haltwhistle, Rothbury , Bellingham či Wooler. Kromě klasických malých obchůdků a tržnic zde stojí za to ochutnat místní speciality v hospůdkách.

Cykloturistika

Celou oblast Národního parku Northumberland protíná několik cyklistických tras a stezek, z nichž mezi nejoblíbenější patří cyklostezky Pennine či Reivers, které svou délkou protínají skrz na skrz celý park. Kratšími cyklostezkami určenými pro méně zdatné cyklisty, jsou pak třeba trasy Rothbury či Coquetdale, která vede kolem stejnojmenné říčky.

Cyklisté se mohou podrobnější informace o jednotlivých trasách dozvědět v informačních střediscích, kterých je v oblasti Národního parku Northumberland hned několik. Ve městech ( např. Kielder, Morpeth) běžně funguje několik půjčoven kol.

Rybolov

Vzhledem k výskytu několika řek, kde se hojně vyskytuje několik druhů ryb, se v lokalitě daří i rybolovu. Pro získání licence je nutné se informovat například v návštěvnických centrech. K rybaření jsou nejpříhodnější například řeky Tyne a Coquet, kde se dají chytat lososi či pstruh obecný. Na řece Do pak lze ulovit třeba i lipany.

Pěší turistika

Vzhledem k reliéfu Národního parku Northumberland jsou procházky víceméně nenáročné. Pohoří není nijak výrazně vysoké, vždyť nejvýše položený vrchol parku Cheviot ční do výše 815 m.n.m. Pro pěší turisty je zde připraveno více než 900 km ( chcete-li 600 mil) značených tras. Doporučená je například turistická trasa podél Hadriánova valu, která je dlouhá 84 mil a vede od klidných, lidmi takřka neosídlených oblastí až do rušných měst, jakým je třeba Carlisle. Od dubna do října je možné na trase mezi Carlislem a Newcastlem využít speciální autobusovou dopravu v případě, že zrovna nemáte chuť na pěší toulky.

Turisté volí jako cíle svých cest také hrad Chillingham, který se nachází v těsné blízkosti parku.

Návštěvnická centra

V návštěvnických centrech dostanete podrobné informace o této lokalitě, je možné si vzít letáky ( zpravidla zdarma) o přírodních jevech, historických a kulturních památkách či informace o jednotlivých městech a vesnicích, které se v parku nacházejí.

Návštěvnickými centry v Northumberlandu jsou:

Ingram Visitor Centre

  • informační a návštěvnické centrum, které je otevřeno každý rok od dubna do října. Je zde možné například shlédnout video mapující místní kraj.

Once Brewed Visitor Centre ( Hexham)

  • toto návštěvnické centrum se nachází nedaleko Hadriánova valu. Je zde možné mimo jiné získat informace o možnostech ubytování.

National Park Centre ( Rothbury)

  • Rothbury je ideálním místem, odkud se dají podniknout výlety na Hadriánův val, Kielder Forest či na pobřeží. Samotné turistické centrum se nachází v samém centru městečka.

Kromě těchto center jsou v NP Northumberland také další infocentra, kupříkladu v Bellinghamu, Bramptonu, Carlisle či Morpethu.

Hrabství Notrhumberland má za sebou bohatou a krušnou historii. Je to zcela evidentní i na území Národního parku, kde lze dodnes spatřit desítky rozvalin hradů, pevností a dalších vojenských i civilních staveb. To ostatně láká i mnoho turistů, kteří jsou zaměřeni na historii (nejen) Britských ostrovů. Jinak na území NP Northumberland žije jen malý počet stálých obyvatel ( asi jen kolem 2000). Lidé ve zdejším kraji se živí převážně chovem dobytka. Zároveň si bedlivě střeží ochranu místní krajiny, plnou vřesovišť a divoké zvěře.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 9747x] [21. září 2010]
[NP Velká Británie] [comments: 162]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]