Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Brecon Beacons

Národní park Brecon Beacons

Velšský národní park Brecon Beacons je jedním ze tří parků, který se nachází na území Walesu. Zároveň jde o zatím poslední park v této autonomní zemi, která jsou součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Základní fakta

Brecon Beacons se rozkládá na ploše 1344 km2. Park byl založen již v roce 1957. Nachází se v jihovýchodní části Walesu. Je pojmenován po stejnojmenném pohoří. Kromě jeho území však zabírá i plochu jižně od Brecon Beacons.

Součástí NP Brecon Beacons jsou i pohoří Black Mountains a Black Mountain. První jmenovaný je na východní straně území parku, druhé pak v západní části.

Příroda

Nejvyšším vrcholem národního parku i samotného pohoří Brecon Beacons je Pen y Fan, který se tyčí do nadmořské výšky 886 metrů. Dalšími „vrcholy“ jsou například Cribyn se 795 m.n.m. nebo Corn Du, který dosahuje na tamní poměry úctyhodné výšky 873 m.n.m. I z těchto údajů je vidět, že pohoří Brecon Beacons není nijak vysoké, což je ostatně typické prakticky pro všechna pohoří ve Velké Británii.

Mezi zajímavé přírodní úkazy, které jsou jistým lákadlem pro turisty, patří tamní vodopády, které sice nejsou nijak robustní, nicméně zato mají poměrně velké kouzlo. Nejznámějším a největším je vodopád, který nese název Hendryd. Jeho výška dosahuje 27 metrů. Dalším je pak vodopád Sgwd yr Eira.

V národním parku Brecon Beacons se dále nachází několik jeskyní, kupříkladu Ogof Ffynnon Ddu. Územím parku protéká řeka Taf Fechan.

Flora

V národním parku Brecon Beacons převažují pastiny. Lesy jsou tvořeny převážně duby, dále pak také buky a olšemi. Oblast je poměrně bohatá na výskyt hasivky orličí. Pro tento druh kapradiny, která roste i v Česku, je toto území přímo ideální, díky zvýšené kyselosti půdy. V okrajových oblastech parku pak převažuje spíše zemědělská krajina.

Fauna

Fauna národního parku Brecon Beacons se nijak výrazně neodlišuje od zbylé krajiny ve Walesu. Ze zvířat zde běžně můžete spatřit dravce (zejména káňata) a další ptactvo ( krkavcovité). U řek se pak dají zahlédnout vydry.

Turistika

Celým park prolíná systém pěších stezek, které vedou také po jednotlivých hřebenech pohoří. Hlavní stezka bývá nazývána Beacons Horseshoe, v překladu tedy Podkova s majáky. Toto pojmenování má základ v minulosti, kdy pohoří sloužilo jako ochrana velšského území před ataky Angličanů. Domorodí obyvatelé se navzájem varovali pomocí zapálených ohňů na vrcholcích pohoří. Tyto ohně pak byly vidět na velkou vzdálenost.

Kromě zmiňovaných vodopádů a vrcholků, které jsou hojně navštěvovány, turisté míří do národního parku Brecon Beacons také především kvůli sportovnímu vyžití. Oblíbenými sporty jsou zde kromě pěší turistiky také cyklistika, horolezectví a vzhledem k přítomnosti jeskynních systémů také jeskyňářství.

Vstupem do parku je zejména městečko Brecon, kde začíná i jedna z cyklistických tras. Turisté mohou získat informace a mapy oblasti v turistických centrech, která se nacházejí v obcích Libanus, Llandovery, Pontneddfechan a Abergavenny.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x[Roman Beneš] [Zobrazeno 2793x] [29. říjen 2013]
[NP Velká Británie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]