Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Serengeti

Národní park Serengeti

Řekne-li se národní park v Africe, pak se většině z nás vybaví dva nejznámější parky černého kontinentu - jihoafrický Kruegerův Národní park a Národní park Serengeti. Oba patří mezi perly afrického kontinentu a není se tedy čemu divit, pakliže zjistíme, že nejvíce turistů z Evropy jezdí ( kromě návštěv severní Afriky) právě do těchto oblastí.

Základní fakta o Serengeti

Národní park Serengeti patří mezi místa, která jsou zanesena v seznamu UNESCO, a to již od roku 1981. Nachází se na území Tanzanie, země, která jinak patří mezi vůbec nejchudší státy na světě a která leží na východním pobřeží Afriky. Pro lepší orientaci - Tanzanie sousedí s Keňou ( severovýchod), Ugandou ( sever), dále pak s Rwandou a Burundi ( severozápad), Kongem ( západ), Mosambikem ( jih) , Zambií a Malawi ( jihozápad). Země vznikla spojením dvou států, Tanganiky a Zanzibaru.

Pojďme si nejprve představit základní fakta o Národním parku Serengeti. Jde o místo, které je hojně navštěvováno turisty, kteří zde chtějí vidět typickou africkou přírodu a faunu. Zvířata, jež jsou zde k vidění, uvidí Čech a Evropané zpravidla již jen v zoologické zahradě, zde se však pohledem na ně mohou kochat ve volné přírodě. Jde opravdu o jedno z mála míst na světě, kde člověk přírody ještě tolik nezničil. Aby tomu tak zůstalo co nejdéle, byl v oblasti vyhlášen 1951 Národní park. Již o třicet let dříve zde však bylo vyhlášeno chráněné území, které mělo za cíl omezit nájezdy lovuchtivých boháčů, kteří místní faunu střílely v ohromném množství. Bez těchto zásahů bychom se v Tanzanii dnes již těžko setkali s většinou živočichů, zbyla by zde v podstatě jen pustá krajina bez života.

Národní park Serengeti má celkovou rozlohu o velikosti 14 763 m2.

Pokud jde o název Serengeti, ten u domorodých kmenů znamená přibližně cosi jako “ nekonečná prérie”, což i vzhledem k velikosti parku není název nijak přehnaný.

Fauna a flora

Světová proslulost Národního parku Serengeti je dána především fascinující faunou, která je naprosto mimořádná, zvláště pak pro Evropany. V celé oblasti se můžete při projížďkách či obchůzkách s místními průvodci setkat s velkým počtem různých druhů zvířat a ptáků. Za všechny lze příkladem uvést třeba pakoně, kteří přes Serengeti každým rokem pravidelně migrují. Jejich velká stáda mohou být skutečně neuvěřitelně dlouhá, mnohdy až desítky kilometrů. Podobně hojný výskyt je i u zeber či gazel, jejichž celkové množství je dnes v kusech odhadováno na statisíce. Tyto zvířata bývají ohrožována místními šelmami, jako jsou lvi, gepardi, levharti, hyeny či třeba také karakalové, menší kočkovité šelmy, které se živí mimo jiné i drobnějšími antilopami. Tato zvířata sice nejsou tak běžná jako výše zmiňované druhy, nicméně lze je poměrně dobře rozpoznat, jsou dosti podobní rysovi.

Typickou faunu Národního parku Serengeti tvoří samozřejmě také hroši či buvoli, v blízkosti řek ) například (Grumeti) se vyskytují predátoři, krokodýli mnohdy až bizarních velikostí. Překrásná příroda, v nichž lze všechna tato zvířata obdivovat, je pro neopatrného a neznalého turistu, který neví, jak se má v divočině chovat a co má očekávat, mnohdy velmi nebezpečná.

Celkem se v Národním parku Serengeti vyskytuje kolem 70 druhů savců, na své si rozhodně přijdou také milovníci ptactva, mohou zde spatřit až 500 druhů ptáků.

Krajina parku je tvořena travnatými savanami, místy se objevují plochy s akáciemi. U řek se pak objevují galeriové lesy. Celá oblast je místem s častým výskytem sopek. Přestože se jedná o oblast východní Afriky, je zde poměrně velké množství toků nejrůznějších velikostí. To vše dotváří rozmanitost celého parku, vyskytují se zde jak na první pohled velmi suchá místa, tak oblasti, které jsou bažinaté.

Počasí v Serengeti

Počasí v Národním parku Serengeti je typicky “ africké”. Průměrné teploty ani v nejchladnějších měsících zpravidla neklesají pod 18 °C, nicméně je obvyklý vysoký rozdíl mezi nočními a denními teplotami. Nejteplejšími měsíci v roce jsou únor a březen, kdy teploty převyšují 32°C, nejchladnějším obdobím jsou pak měsíce červenec a srpen, kdy nejvyšší teploty v průměru nepřesahují třicítku. Vlhkost vzduchu bývá zhruba kolem 40%, průměrné roční srážky pak dosahují úrovně 800 mm ( pro srovnání - v ČR je to zhruba 600 - 800 mm ročně). Období v Národním parku lze rozdělit na období sucha ( krátké období sucha v lednu a únoru, dlouhé období sucha pak červnu až říjnu) a období dešťů ( krátké období dešťů trvá od listopadu do prosince a dlouhé období dešťů pak mezi měsíci březnem až květnem).

Rovněž teplota vody je na naše poměry velmi vysoká. Průměrně zde voda dosahuje od 25°C do 28°C v závislosti na ročním období.

Jak se do Serengeti dostat

Nejsnadnější a nejpoužívanější trasa do Národního parku Serengeti vede z Dar-es-Salaamu, hlavního města Tanzanie, z něhož se však postupně veškeré orgány stěhují do Dodomy. Cesta autobusem z Dar-es-Salaamu zabere úctyhodných 14 hodin jízdy, vlakem je to ještě o pět až šest hodin více. Letecky se do parku nelze dostat, nejbližší letiště v Moshi je vzdáleno zhruba 300 km jihovýchodně.

Pro poznání parku je nutné si pronajmout auto, nejlépe terénní, s průvodci. Na samotném území Serengeti je dokonce zakázáno vystupovat z automobilu, což je ostatně pro africké parky typické. Je to zejména z důvodu bezpečnosti návštěvníků, kteří by ve volné přírodě mohli být ohroženi.

Park lze navštívit jak autem, cesty jsou zde poměrně přehledné a ujeté, stejně tak je možné si domluvit letecké obhlídky či lety v balónech. Vidět Serengeti z výšky je pravděpodobně jeden z nejsilnějších okamžiků, které ve svém životě zažijete.

I přesto, že je Serengeti Národním parkem a figuruje na světovém seznamu dědictví UNESCO, je stále využíváno k soukromým lovům, je velmi oblíbené mezi pytláky, kteří se zde již nevyskytují v tak hojném počtu, jako tomu bylo například s sedmdesátých letech minulého století, nicméně i tak se zde občas tato individua vyskytnou. Intenzivně je tomu zejména u nosorožců či slonů, kteří jsou vybíjeni stále ve velkém, neboť sloní kly jsou lukrativním zbožím. Během posledních desítek let se tak populace slonů snížila údajně až o 80%, což je bezesporu hrozivé číslo.


Hodnocení

Hodnocení: 3.84 hvězdiček/ Hodnoceno: 25x[Roman Beneš] [Zobrazeno 12727x] [24. srpen 2010]
[NP v Africe] [comments: 2]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]