Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Zion

Národní park Zion

Jedním z nekrásnějších národních parků v Severní Americe je určitě i Zion. Nachází se na rozhraní tří geologických oblastí, konkrétně Colorado colorádské plošiny, velké kotliny a mojavské pouště. Park je situován na jihozápadě Spojených států ve státě Utah, nejbližším městem je Springdale. I díky již zmíněnému geologickému rozhraní je každoročně oblíbenou zastávkou mnoha turistů. Mohou zde spatřit jak výjimečné geologické útvary, tak pestrou škálu fauny a flory.

Národní park Zion byl vyhlášen již v roce 1909, tehdy však nesl jiný název. Původní Mukuntuweap National Monument byl na nynější název přejmenován až v roce 1919. Ve třicátých letech 20. Století se součástí parku stala i oblast nazývaná Kolob Canyons, dříve označovaná také jako Zion National Monument.

Zion se rozkládá na ploše 593 km2, převážná část parku se nalézá spíše vy vyšších polohách. Nejvyšším bodem celé oblasti je přitom vrchol Horse Ranch Mountain, který dosahuje 2660 m.n.m.

Historie Zionu

Prvotní osídlení oblasti dnešního Národního parku Zion se datuje zhruba do 6. Tisíciletí př.n.l., avšak čilejší život zde nastává až zhruba o 4 tisíciletí později. V pozdějších dobách se zde postupně vystřídaly dvě indiánské kultury - Anasazi a Fremont.

Prvními bělošskými návštěvníky v novodobé historii se staly dva katoličtí kněží, Dominguez a Escalante, kteří si tudy razili cestu na kalifornské pobřeží. V polovině 19. Století se zde pak usidlují mormonští osadníci. Ostatně i název parku Zion údajně pochází z této doby, je připisován jednomu z prvních mormonských osadníků, Issacu Behuninovi. Samotný název přitom pochází z hebrejštiny a znamená v překladu posvátné místo.

Fauna a flora

Celá oblast Národního parku Zion je poměrně bohatá svou rozmanitostí. Lze zde nalézt kolem 900 druhů rostlin, z nichž velmi početné zastoupení mají zejména kapradiny a mechy v oblastech blízko vodní plochy, na vyšších místech pak často dominují smíšené lesy, ve kterých převažují borovice, smrky a topoly. Některé oblasti ve vyšších polohách jsou vegetačně méně bohaté, převažují zde louky a pastviny, také se zde vyskytují různé druhy keřů tolik typické pro sušší oblasti či kaktusy.

Spolu rozmanitostí flory je hojně zastoupena i říše živočichů. K vidění jsou tu stovky druhů, typicky se zde lze setkat s plazi, například je možné spatřit až 16 druhů ještěrek, hojně jsou ale také zastoupeni třeba chřestýši. Park je také sídlem více jak 200 druhů ptáků, v bažinách, potocích a v blízkosti řek se nachází rovněž několik vzácných druhů obojživelníků, jako jsou rosničky, blatnice, ropucha tečkovaná či skokan levhartí. Z ryb, které jsou v místních vodách k vidění, lze uvést třeba jelčíka skvrnitého či pstruha duhového, který je zde vysazen uměle.

Zajímavá místa

Nejzajímavější místa parku se nacházejí v oblasti okolo hlavní silnice, Highway 9, která se line v soutěsce zvané Zion Canyon. Celým parkem se dá procházet díky několika turistickým stezkám, po nichž mohou turisté obdivovat místní takřka nedotčenou krajinu z několika vyhlídek, z nichž lze uvést například Observation Point či Lava Point. Díky četnému výskytu skal je Zion také vyhledávaným centrem mnoha horolezců, některé skalní útvary jsou velmi obtížné, jsou proto vhodné jen pro velmi zkušené horolezce. Jinak se parkem dá projít celkem snadno, terén je po stezkách velmi dobře schůdný.

Za návštěvu jistě stojí i vyhlídkové místo Temple of Sinawava, kde zároveň končí silnice.

Některá místa Národního parku Zion jsou přístupná bez povolení, jako třeba již zmíněná observation Point, severní část kaňonu pak vyžaduje povolení, které je možné si zakoupit ve střediscích. Týdenní povolenka stojí 12 dolarů na osobu, za každé vozidlo pak zaplatíte 25 dolarů.

Vstup do parku

Hlavní přístupová cesta do parku vede od města Springdale, kde se nachází také návštěvnické centrum, Zion Canyon Visitor Center. Zde je možné zakoupit povolenky pro vstup, informační materiály a brožury či jiná turistická vybavení. Turisté také mohou navštívit další centrum, Kolob Canyon Visitor Center, které je v severní části Parku. Ve Springdale se rovněž nachází historické muzeum, Zion Human History Museum, jež je otevřeno od března do října. Součástí muzea je stálá expozice mapující historii osídlení Zionu, tedy od indiánských kmenů až po osadníky. Prohlédnete si zajímavé půlhodinové video, díky němuž získáte o parku mnoho zajímavých informací. Ve městě se rovněž nachází několik zajímavých obchodů se suvenýry, kde si lze zakoupit třeba kusy zdejších minerálů.

Zion je přístupný po celý rok, nicméně zejména během letních měsíců mohou být některé části parku z důvodu bezpečnosti uzavřeny.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 7449x] [8. duben 2010]
[NP USA] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Vodopády NP Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]