Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Grand Canyon

Grand Canyon

Národní park Grand Canyon se nachází ve státě Arizona v USA. Sousedí se státy Utah a Nevada. Jedná se o jeden z nejkrásnějších parků v celých Spojených státech, ale i na světě. Díky stejnojmennému kaňonu jej ročně navštěvují statisíce lidí z celého světa, poslední čísla udávají roční návštěvu až neuvěřitelných 5 milionů lidí.

Rozloha parku je 4900 km2 a je veden podél řeky Colorado. Samotný kaňon je pak 446 km dlouhý a místy až 30 km široký. Drtivá většina rozlohy se nachází v nadmořských výškách přesahujících 2000 m.n.m.

Národním parkem byl Grand Canyon vyhlášen v roce 1919, v roce 1975 pak bylo území parku rozšířeno o okolí samotného Grand Canyonu.

Grand Canyon

Tento kaňon je někdy považován mylně za největší kaňon na světě. Přestože tomu tak ve skutečnosti není, jedná se bezesporu o jedno z nejkrásnějších míst světa. Oblast, kde poprvé stanuli Evropané až v polovině 16. Století, kdy sem přišli Španelé, je dodnes osídlena indiánskými kmeny. Leží zde rezervace indiánských kmenů Havasupai a Hualapai.

Grand Canyon
Grand Canyon

Pohled na samotný Grand Canyon skýtá neuvěřitelně strmé skály, pod nimiž proudí řeka Colorado. V přírodě je dobře patrný geologický vývoj v posledních desítkách miliónů let, což je patrné i při laickém pohledu na jednotlivé vrstvy hornin. Na fotografie se můžete podívat v naší fotogalerii .

Fauna

Pestrá fauna národního parku dodává místu až magickou atmosféru. Na jeho území byl zjištěn výskyt 80 druhů savců a přes 300 druhů ptactva. Návštěvník zde může spatřit kromě jiných například sokola stěhovavého, kojota, jelena wapiti, rysa červeného či pelikána hnědého. U řeky Colorado se pak vyskytují bobři, pouštní želvy či leguáni. Pestrost živočichů je dána i rozmanitostí místní krajiny, kdy se na poměrně malém území nachází několik klimatických pásem. Nížina se o pár kilometrů dále prudce mění ve vysokohorské pásmo.

Flora

I flora je díky podmínkám velice bohatá a rozmanitá. Park je z velké části hustě zalesněn, převažují zde jehličnaté lesy, ve kterých rostou zejména douglasovi jedle, smrk pichlavý. Z listnatých stromů se pak hojně vyskytuje například topol osika.

Řidčeji zalesněnou oblastí jsou nížiny v okolí řeky Colorado, uvnitř kaňonu převažuje dokonce pouštní vegetace s kaktusy, agáví a dalšími rostlinami, které jsou tolik typické například pro oblasti Mexika. Pestrost přírody v parku pak dokazuje i přítomnost horských luk a pastvin, které se nacházejí zejména na severní straně oblasti.

V celé oblasti byl zjištěn výskyt asi 1700 druhů cévnatých rostlin, 160 druhů hub, 60 druhů mechů a 200 druhů lišejníků.

Podnebí

Ve vyšších nadmořských výškách je poměrně bohatá početnost srážek, níže položené oblasti jsou pak spíše sušší, což je dokumentováno až tropickou florou.

Grand Canyon
Grand Canyon

Také teploty jsou v různých oblastech i vzhledem k velkému rozdílu v nadmořské výšce velmi různé. V nižších polohách průměrné lení teploty dosahují 25 stupňů, přičemž nejvyšší denní teploty nezřídka kdy dosahují i k tropickým čtyřicítkám. Horské a podhorské oblasti pak mají nejvyšší teploty během letních měsíců jen okolo 25 stupňů. Nejteplejším měsícem v roce je pravidelně červenec, nejchladnějším obdobím pak prosinec a leden, kdy se teploty dostávají mnohdy hluboko pod bod mrazu.

South Rim - Jižní okraj

Grand Canyon se rozděluje na dvě části. Jižní okraj, South Rim, a severní část, North Rim. Každá z těchto částí má svoji neopakovatelnou atmosféru. Park je na dvě části přirozeně rozdělen díky samotnému kaňonu a řece Colorado. Obě části jsou také dosti odlišné co do vzhledu krajiny, panuje zde mnohdy výrazně jiné počasí.

Jižní okraj je snadněji dostupnější částí Národního parku, proto sem proudí více návštěvníků parku než na severní okraj. Jsou zde asi i lepší podmínky pro fotografování přírodních útvarů, slunce totiž po většinu dne svítí do zad.

Grand Canyon
Grand Canyon

Oproti severní straně je Jižní okraj méně zalesněný, vyniknou zde tak jednotlivé vrstvy hornin, jak se během miliónů let vyvíjely.

Nejzajímavějšími turistickými místy jsou kupříkladu vyhlídky Hopi Point či Mather Point. Na vyhlídku Hopi Point, která leží na západ od Grand Canyon Village, jezdí pravidelně kyvadlová doprava, která je zdarma. Tuto kyvadlovou dopravu je třeba využívat v letních měsících v některých částech jižní strany také proto, že jsou mnohá místa a silnice v tomto období nepřístupná automobilům. Z vyhlídek, kterých v oblasti naleznete velké množství, je nádherný pohled dolů do kaňonu, ve kterém se line řeka Colorado.

Centrem Jižního okraje je městečko Grand Canyon Village, odkud se dá na zmíněné vyhlídky, a samozřejmě nejen na ně, pohodlně dostat. Je zde také poměrně dost ubytovacích kapacit, ubytování si je ale dobré zajistit rezervací, protože díky obrovskému návalu turistů se pak může velmi lehce stát, že budete na noc bez přístřešku nad hlavou.

Jižní část parku je přístupná veřejnosti celoročně.

Z jižní strany se do nitra Velkého kaňonu lze dostat dvěmi trasami, obtížnější South Kaibab Trailhead a pohodlnější, nicméně delší Bright Angel Trail . Při sestupu je nutné počítat s tím, že překonáte převýšení až 1500 m.

North Rim - Severní okraj

Severní okraj je turisticky obtížnější než jižní část. To dokumentuje již jen fakt, že jeho vrcholky jsou položeny až o 500 m výše než na Jižním okraji, nejvyšším bodem Severního okraje přitom je Point Imperial, který se vypíná až do výšky 2683 m.n.m. Při návštěvě této části je tedy nutné počítat s nižšími teplotami. Krajina je rájem zejména pro milovníky hustých lesů.

Grand Canyon
Grand Canyon

Severní okraj je otevřen pouze v letních měsících, během zimního období až do počátku května pak bývá přístupová silnice uzavřena.

Centrem Severního okraje je Bright Angel Point, návštěvnické středisko, které je vzdáleno asi 15 kilometrů od Point Imperial.

Ze severního okraje se dá rovněž sestoupit dolů do kaňonu, vede tam však jediná pořádná stezka, kterou je North Kaibab Trail. Po ní se dá dojít až k řece Colorado a současně se napojuje na jižní stezky, South Kaibab Trailhead a Bright Angel Trail.

Pro pohyb turistů po obou částech Národního parku platí, že by se měli pohybovat jen po stezkách. Je dobré se také řídit dalšími pokyny, které návštěvník dostane v každém informačním centru parku. Všechny informace o pohybu, poplatcích a ubytování lze nalézt na oficiálních stránkách Grand Canon National Park - www.nps.gov/grca .

Poplatky

V současné době je vstup do Národního parku Grand Canyon zpoplatněn, obdobně jako je tomu v jiných amerických parcích. Poplatek na osobu činí 12 dolarů, pro automobily je pak vjezd podmíněn zaplacením 25 dolarů. Vstupné platí po dobu jednoho týdne, což je dostatečná doba pro poznání velké části parku. Například pro návštěvu Severního okraje kaňonu je doporučeno si vyhradit alespoň tři dny. Rozhodně tedy do parku nejezděte s tím úmyslem, že zde za jediný víkend prozkoumáte vše.

Pro zaplacení poplatku jsou vyhrazená místa před vstupem do něj.

Kromě týdenní permanentky lze pořídit rovněž roční povolenku pro vstup, za kterou zaplatíte 50 dolarů. Kromě toho lze využít různých akčních slev, které Správa parku nabízí pro jednotlivá roční období.

Návštěvnická centra

V jižní části je hlavním turistickým centrem Information Plaza v Grand Canyon Village, návštěvnické centrum se nachází rovněž i severní části, North Rim Visitor Centre poblíž Grand Canyon Lodge. Zde je však otevřeno pouze během sezóny.

V návštěvnických centrech lze zakoupit průvodce oblastí, různé publikace o Grand Canyonu a samozřejmě také povolenky ke vstupu. V případě, že návštěvník bude chtít strávit noc v kaňonu, je potřeba si zajistit zvláštní povolení, které je zde rovněž vydáváno.

Colorado

Lákavou atrakcí pro mnohé turisty je i možnost raftingu na řece Colorado. Není zde problémem si vypůjčit rafty na několik dní, tuto službu zde zajišťuje několik soukromých firem. Ceny za výpůjčku raftu se pohybují kolem 200 dolarů za den. Jedná se tedy o poměrně drahou zábavu, která se ale může stát jedinečným a neopakovatelným zážitkem.

Celá oblast Grand Canyonu nabízí ráj zejména pro ty, kteří se nebojí zdolávat delší trasy. Při výšlapech po stezkách je nutné počítat s velkým převýšením, je proto dobré mít s sebou vždy dostatečné zásoby vody a potravin. Spolu s tím je třeba mít dobré turistické vybavení, zejména vhodnou obuv a oblečení.


Hodnocení

Hodnocení: 4.2 hvězdiček/ Hodnoceno: 10x[Roman Beneš] [Zobrazeno 13983x] [14. březen 2010]
[NP USA] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]