Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Yosemitský národní park

Yosemitský národní park

Yosemitský národní park je třetím nejstarším parkem na území Spojených Států. Byl vyhlášen již v roce 1890. Nachází se v Kalifornii, v okresech Madera, Maniposa a Tuolumne. Autem trvá cesta do parku zrhuba 4,5 hodiny ze San Francisca, od Los Angeles je vzdálen zhruba 6 hodin jízdy.

Rozloha Yosemitského národního parku činí 3000 čtverečních kilometrů, nejnižší bod se nachází ve výšce 609 m.n.m., nejvyšší vrchol pak dosahuje nadmořské výšky 3962 m.

Park je každoročně navštěvován miliony lidí z celého světa, láká je sem především nádhrná přírodní scenérie s působivými vodopády, staletými stromy a vysokohorskou divočinou.

Vůbec nejnavštěvovanějším místem parku je Yosemitské údolí, Yosemite valley. V roce 1980 byl park zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavním důvodem byly mj. geologické útvary skvěle dokumentující evoluční vývoj Země. Fotogragie si můžete prohlédnout v naší fotogalerii .

Pohled na Yosemite
Pohled na Yosemite

Příroda a zajímavá místa

Yosemitský národní park skýtá řadu obdivuhodných přírodních úkazů. Mezi nejnavštěvovanější místa celého parku patří Yosemite valley, Yosemitské údolí, které je obklopeno strmými skalami, ze kterých se řítí několik obrovských vodopádů. Na ty je nejkrásnější pohled zejména počátkem léta, kdy je největší množství vody a vodopády tak dostávají na značné intenzitě. Díky tomu bývá semitské údolí někdy i lehce zaplaveno, čímž se může zhoršovat průchodnost kaňonu. Yosemitské údolí je dlouhé zhruba 7 mil, široké pak cca 1 míli. Celým údolím se line řeka Merced.

Vyhlídka na Yosemite Valley z Glacier Point
Vyhlídka na Yosemite Valley z Glacier Point

V oblasti národního parku nalezneme kromě Yosemitského údolí, jakéhosi středobodu celého parku, také mnoho dalších přírodních úkazů, které si ročně nenechají ujít až 4 miliony turistů.

Za pozornost stojí hlavně Yosemitské vodopády, Yosemitte falls, které jsou vůbec nejvyšší vcelých Spojených státech a 5. nejvyšší na světě po vodopádech Angel Falls ve Venezuele, Tugela Falls v JAR, Utigordsfossen a Mongefossen v Norsku. Voda z tohoto vodopádu padá skoro neuvěřitelných 740 metrů.

Yosemite Falls
Yosemite Falls

Pojem El Capitan zná určitě každý milovník a obdivovatel horolezectví. Jedná se o jednu z nejtěžších skalních stěn na světě, již dobývá, mnohdy zcela marně, od jara do podzimu početná výprava horolezců z nejrůznějších koutů světa. Zrádné a zároveň neuvěřitelně lákavé je na El Capitanu zejména jeho převýšení nad okolním terénem, které oproti zbytku Yosemitského údolí činí až 1000 metrů. Rekord ve výstupu na vrchol této žulové stěny, největšího žulového monolitu na světě, činí pouhých 12 hodin, což je při takovém převýšení a obtížnosti skály obdivuhodné!

Yosemite Valley - El Capitan
Yosemite Valley - El Capitan

Oblíbeným objektem fotografů bývá také Half dome, hora o výšce okolo 2700 m.n.m., z jehož vrcholku je rovněž překrásný výhled do okolní krajiny.

Yosemitský národní park je známý po celém světě výskytem obrovských sekvojí, nalezneme tu tři háje těchto mohutných stromů. Maniposa Grove, ve kterém se nachází 200 kusů, Tuolumne Grove s 25 stromy a Merced Grove s 20 kusy sekvojovců. Kromě sekvojí zde lze nalézt celkem asi 1400 druhů rostlin.

Tioga Meadows
Tioga Meadows

Park je bohatý i na vodní toky a jezera. Nachází se zde kolem 3000 jezer a 2700 km vodních toků. Mezi největší a nejznámější řeky patří Merced a Tuolumne, řeka, jež dala název celé oblasti. Vyskytují se zde rovněž ledovce, které však nedosahují nikterak velkých rozloh. Největším ledovcem v oblasti Yosemitského národního parku je tak Lyell Glacier, který se rozprostírá na 65 hektarech.

Yosemitský národní park je rovněž poměrně bohatý na faunu. Návštěvníci mohou spatřit kojota, zlatého orla či chřestýše a pumu. Mezi nejvzácnější zvířata v parku bezesporu patří medvěd černý, jehož počet se daří v poslední době udržovat. V současné době tak po parku lze zahlédnout až 300 ks těchto majestátních tvorů. V parku žije celkem zhruba 240 druhů ptáků a 80 druhů savců.

Informační střediska

V parku je pro turisty k dispozici několik návštěvnických center a informačních stanic. Návštěvnická centra se nacházejí v Tuolumne meadows a Yosemite valley. Tuolumne má otevřeno pouze v letních měsících, kdy je nápor turistů největší, centrum v Yosemitském údolí má otevřeno celoročně.

Kromě toho lze využít již zmiňované informační stanice, které najdeme ve Wawoně a Big Oat Flat. Obě stanice mají otevřeno pouze během sezóny, tady od jara do podzimu.

V každém z těchto míst je pro návštěvníky k dostání soubor map dokumentující celou oblast, dále je možné zde zakoupit povolenky do divočiny, které jsou vyžadovány, k dispozici jsou i publikace o NP či různé exponáty dokumentující historii i současnost parku.

Poplatky

Do národního parku, stejně jako je tomu u většiny parků v Severní Americe, je potřeba zaplatit vstupné pro návštěvu parku. Lze přitom zakoupit roční vstupenku, která v současné době vyjde na 40 dolarů. Týdenní povolenka ke vstupu pak jednotlivce vyjde na 10 dolarů, za každé vozidlo pak za týden zaplatí návštěvníci dalších 20 dolarů. Je také možné využít celoroční permanentku, která umožňuje vstupy do všech národních parků. Tato permanentka stojí 80 dolarů. Je výhodná mj. v tom, že umožňuje vstup zdarma nejen jejímu držiteli, ale také spolucestujícím ve vozidle. Pakliže s Vámi bude cestovat dítě, respektive osoba mladší 16 let, pak má nárok na vstup zdarma.

Pakliže chce návštěvník Yosemitského národního parku strávit noc v divočině, je třeba si nechat vystavit povolenku, která stojí 5 dolarů na každou osobu.

Při návštěvě parku je nutné se držet pravidel a předpisů, které jsou pro Národní park vymezeny. Při případném porušení těchto pravidel hrozí vysoká pokuta. Většina návštěvníků však těchto nezbytných pravidel dbá a respektuje je. Ohled na místní unikátní přírodu a také vzácné druhy rostlin a živočichů by měl k takovémuto jednání přinutit každého turistu, který se park rozhodne navštívit.

Národní park Yosemite je poměrně rozlehlý a nabízí velkou spoustu možností a míst, které je dobré navštívit. I proto se doporučuje si pro návštěvu parku vymezit alespoň dva až tři dny. Jeden den na poznání krás tohoto parku rozhodně není dostačující.

Kudy do parku

Národní park Yosemite je pro návštěvníky otevřen po celý rok, některé přístupové cesty se však mimo sezónu uzavírají, což je způsobeno především napadaným sněhem. Tyto silnice pak nejsou sjízdné a je třeba zvolit jiné trasy. Proto je dobré se před návštěvou parku přesně informovat v návštěvnických centrech a infostanicích.

V blízkosti parku jso dvě letiště, odkud se lze do parku bez problémů dostat veřejnou dopravou či autem. Jedná se o letiště Merced Air Terminal a Fresno Yosemite International.

Pro vjezd autem lze využít přístupových silnic. K dispozici je možnost zvolit jižní vstup z Higway 41, dále pak vstup Arch Rock ( Higway 140), Big Oak Flat na Higway 120, Hetch Hetchy či vstup Tioga Pass z Higway 120. Kromě těchto hlavních silničních tahů do parku lze využít i menších cest.

Pro turisty je samozřejmě možnost zvolit autobusovou dopravu. Lze využít linek Yarts, které jezdí od vstupu do parku do Yosemitského údolí. Kyvadlová doprava je v tomto případě bezplatná, existují zde i spoje s poplatkem.

Počasí v Yosemitu

Yosemitský národní park je po většinu roku prakticky beze srážek. Většina srážek spadne během zimních měsíců v podobě sněhu, jinak se jedná o poměrně suchou oblast. Průměrně se zde vyskytuje pouze kolem 70 srážkových dnů v roce. S tím souvisí i občasný výskyt letních požárů, kdy je velmi obtížné dostat tyto mnohdy až katastrofické situace pod kontrolu.

Teploty v národním parku jsou samozřejmě závislé na nadmořské výšce. V nižších polohách, například v Yosemitském údolí, tak mohou letní průměrné teploty dosahovat až tropických hodnot, zatímco ve vyšších nadmořských výškách se ve stejnou dobu pohybují jen okolo 10°C . V horských oblastech se tak mnohdy drží sněhová vrstva až do června či července. Proto by měli návštěvníci být důkladní a nepodceňovat zvolené oblečení. Pakliže se chystají do horských oblastí, měli by pamatovat na teplejší oblečení i během letních měsíců.

Závěrem

Yosemitský národní park je místem, které by turisté při své návštěvě Spojených Států neměli opomenout. Díky nádherným přírodním scenériím se může jednat o neopakovatelný zážitek, který byste jinde jen velmi těžko hledali. Zejména pro středoevropany se jedná o mimořádně působivé místo. Při návštěvě parku je ale nutné být také ostražitý a mít na paměti, že zde žijí divoká zvířata, která přestože jsou spíše plachá, mohou ve výjimečných případech a v pocitu ohrožení zaútočit i na několikačlennou výpravu. Proto je potřeba dbát na rady místních ochránců a Rangers. Pokud se jejich radami a doporučeními budete beze zbytku řídit, pak Váš dojem z Yosemitu bude ještě hodnotnější.


Hodnocení

Hodnocení: 4.22 hvězdiček/ Hodnoceno: 18x[Roman Beneš] [Zobrazeno 15453x] [7. březen 2010]
[NP USA] [comments: 1]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Bavorský les 2008 ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]