Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Navštivte Yellowstonský národní park

Navštivte Yellowstonský národní park

USA se mohou pyšnit několika národními parky, které navštěvují turisté z celého světa. Patří mezi ně Grand Canyon, Arches, Death Valley a také nejstarší národní park na světě Yellowstone, který se nachází ve státě Wyoming. Tento park získal své jméno znamenající v překladu „žlutý kámen“ podle stejnojmenné řeky, která pramení v pohoří charakteristickém žlutým zbarvením.

Národní park Yellowstone byl prvním vyhlášeným národním parkem na světě. Jeho založení se totiž datuje již do roku 1872, kdy jej národním parkem vyhlásil americký prezident Ulysses Simpson Grant . Od roku 1978 je pak zařazen do seznamu světové kulturního dědictví UNESCO.

Park se rozkládá na zhruba 9000 km2 a ročně jej navštíví neuvěřitelné téměř 3 000 000 návštěvníků. Národní park Yellowstone zasahuje na území 3 států USA. Jsou jimi Wyoming, Montana a Idaho, přičemž převážná část parku se nachází v severozápadní části Wyomingu. .

Obliba národního parku spočívá především v jeho nádherných přírodních scenériích- návštěvní zde mlže vidět přes 100 vodopádů, horská jezera, gejzíry či horké termální prameny. Park je z převážné části pokryt hlubokými lesy, kde lze narazit na divokou zvěř. Nezřídka zde zahlédnete medvěda, grizzly, vlka či bizona.

Oficiální sezóna zde probíhá od počátku května do konce října, za hlavní sezónu je pak považováno období od poloviny června do poloviny září. Nejjednoduším způsobem, jak se do Yellowstonského národního parku dostat, je zvolit trasu po silnici Grand Loop Road.

Příroda

Fauna

Fauna národního parku Yellostone je velice bohatá a rozmanitá. Nalezneme zde divokou zvěř, která je výjimečná jak do počtu, tak vzhledem k samotnému výskytu v dalších oblastech na zemi. Díky hustým lesům si zde zachovávají přirozené prostředí šelmy. Při návštěvě parku tak lze narazit na medvědy černé, grizzly, americké bizony, pumy či kojoty. Hojně je zde zastoupen také jelen wapiti. Daří se i obnovovat téměř vyhynulou populaci vlků, jejichž počet se také díky dovezeným kusům z Kanady dostal již na počet několika tisíc. Na loukách pak lze spatřit velká stáda ovcí. Z ryb je území známé díky bohatému výskytu pstruhů, konkrétně pstruh Cutthroat Trout, jehož domovem je zejména Yellowstonské jezero. Značný je i výskyt pstruha obecného, sivena amerického a sivena obrovského.

Při návštěvě Yellowstonského národního parku je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Mnohá zvířata, přestože jsou obecně plachá, dokáží v krajním případě zaútočit na člověka. To platí zejména o bizonech. Na území celého parku jsou tak nainstalovány varovné cedule, které najdete také ve všech kempech a informačních střediscích. Informační cedule však žádají nejen o bezpečnost a neriskování zdraví, ale také varují před případným nepořádkem v parku. Situaci jak ohledně bezpečnosti návštěvníků, tak ohledně jejich chování zde kontrolují hlídky Rangers, které jsou v případě neurvalého způsobu chování k okolní krajině velmi nekompromisní.

Při cestě autem je nutné si rovněž dávat maximální pozor na cestu. Je zde naprosto samozřejmé, že divoká zvěř bez okolků přechází přes silnice, takže by se při neopatrné jízdě lehce mohlo stát, že nějakou zvěř srazíte. Opatrnost je zde proto na místě.

Flora

Přibližně 80% národního parku je pokryto hlubokými lesy, na 15% území se pak rozprostírají louky, zbylá část připadá na vodní toky a jezera. Právě Yellowstonské jezero je jakýmsi centrem celého parku. Leží v nadmořské výšce 2357 m , jeho maximální hloubka dosahuje 118 m. Jedná se o největší ledovcové jezero v Severní Americe, na délku má zhruba 40km a na šířku kolem 20km.

Kromě Yellowstonského jezera jsou zde další větší jezera, jako například Shoshone Lake či Yellowstone Lake. Největšími řekami v oblasti pak jsou Yellowstone river, která napájí i odvodňuje Yellowstonské jezero, dále pak Louis River a Snake River, patřící do úmoří Pacifiku. Oproti tomu Yellowstone river spadá pod úmoří Atlantiku. Celá oblast tak leží na rozhraní dvou úmoří.

Celá oblast je známá i díky velkému počtu mohutných i menších vodopádů, mezi největší patří Lower Falls, který dosahuje výšky až 94 m . Na dolním toku řeky Yellowstone River se nacházejí dva velké vodopády. Významná je oblast i svými vulkanickými gejzíry, geotermální činnost je v parku velmi významná. Mezi nejznámější gejzíry určitě patří Old Faithful, který má tu zvláštnost, že tryská pravidelně přesně po 79 minutách, a to až do výše 36 m . Dalšími gejzíry, které upoutávají pozornost návštěvníků, jsou kupříkladu Steamboat nebo Giant Geyser.

Národní park Yellowstone má rovněž velkou bahenní činnost a s tím spojené vývěry horkých plynů.

Lesy, které okupují většinu parku, jsou tvořeny zejména borovicemi, smrkem Engelmanovým, případně též jedlí běloplodou či douglaskou. Z listnatých stromů pak převažuje topol osika, vrba a různé druhy dubů. Celkem se na území parku nachází kolem 1700 druhů stromů a cévnatých rostlin.

V žádném případě při návštěvě parku si nenechte ujít Yellowstonský velký kaňon, v němž Yellowstone River valí ohromné vodopády do Yellowstonského jezera.

Rybaření v parku

Yellowstonský národní park je velice oblíben nejen mezi pěšími turisty, ale pro svůj velký výskyt vodních ploch, jezer a řek, je velice populární mezi rybáři. Ti sem jezdí muškařit doslova z celého světa. Pro možnost chytání ryb je zda ale potřeba vyřídit si zvláštní povolenku, která se dá zakoupit v obchodech v návštěvnických centrech. Nyní je cena 10-denní povolenky 15 dolarů. Ke každé povolence rybář dostane pokyny, kde a jakým způsobem může lovit, jak se má v parku chovat a obdrží mapu okolí. Je nutné si také prostudovat zákonné míry a počty ryb, které si rybář může ponechat. Zpravidla zde platí, že si lze ponechat 2 ryby libovolné velikosti, například na pstruhy Cutthroat Trout ale platí pravidlo, že je nutné je pouštět zpět do vody.

Předpisy ohledně rybaření je nutno dbát s velkým respektem stejně jako u jiných norem v parku, pytačení je zde tvrdě postihováno, stejně jako porušování pravidel licence.

Praktické informace pro turisty

Vstup na území Národního parku je možný ze všech čtyř světových stran. Severrní vstup je veden od obce Gardiner, západní vstup pak je z města West Yellowstone, z jihu se do parku dostanete od obce Jackson, východní část parku pak začíná nedaleko města Cody. Přístupnost do parku je tedy velmi dobrá.

Pro vstup a vjezd do Národního parku je potřeba povolení, které lze zakoupit v informačních centrech nedalekých měst. Pro soukromé a nekomerční vozidlo je vstup stanoven na 25 dolarů, motocyklista či jezdec naa sněžném skútru pak zaplatí o pět dolarů méně. Lidé starší 16 let pak platí 12 dolarů na osobu. Povolení je platné po dobu 7 dnů. Kromě toho lze pořídit i roční povolenku ke vstupu, která ale z hlediska turistů nemá význam a je určena spíše pro stálé obyvatele oblasti.

V parku je povoleno přespávat pouze v kempech, při delším výletu je však možné vyžádat si povolenku na přespání mimo kempy. V parku naleznete několik kempů, za všechny lze jmenovat například Bay Bridge , Madison, Indian Creek, Lewis Lake, Mammoth, Norris, Pebble Creek, Slough Creek, a Tower Fall. Ceny se pohybují od 10 do 12 dolarů za stan a noc. je nutné si tyto kempy předem rezervovat.

Je rovněž důležité dbát pravidel pro rozdělávání ohně. To je přípustné pouze na místech předem vyznačených.

Informační a návštěvnická střediska jsou až na výjimky v sezoně otevřena denně. Jedná se o střediska

Albright Visitor Center, Canyon VC, Fishing Bridge VC, Grant Village , Madison Information Center, Old Faithful VC, West Thumb Information Center a West Yellowstone Public Lands Desk.

Zajímavosti

Při návštěvě Yellowstonského národního parku by návštěvník neměl opominou několik přírodních zajímavostí. Mezi ně lze rozhodně řadit vodopády na řece Yellowstone River, dále pak gejzír Old Faithful, jenž v pravidelných intervalech chrlí doslova hektolitry vody do výšky až 36 m . Výbuchy vody jsou způsobeny puklinami, díky kterým proniká voda do blízkosti lávy, jejíž celé jezero je pod povrchem celého parku.

Podél řeky Firehole River se dá dojít k úžasnému vřídlu Grand Geyser, které stříká vodu až do výšky sta metrů. Je však třeba být při čekání na tento úkaz trpělivý, protože gejzír takto chrlí vodu jen zhruba dvakrát za den.

Nádherným zážitkem je i Yellowstone Grand Canyon, ve kterém protéká Yellowstone River. Pohled na zlatavé strmé skály kaňonu, které padají přímo do koryta řeky, je často nezapomenutelným zážitkem.

V severní části parku naleznete velkolepé travertinové terasy zvané Mammoth Hot Springs Terraces, což je soustava jakýchsi bílých bazénů, přes které přetéká minerální voda a dochází tak k dalšímu usazování.

Další možné krásy parku lze nalézt v průvodcích a mapkách, které dostanete v každém návštěvnickém centru.

Národní park byl v minulosti několikrát zasažen zdrcujícími požáry, poslední velký požár byl ten v roce 1988, který doslova pohltil třetinu rozlohy parku. I dnes jsou zde znát stopy po tomto požáru, přestože se sním krajina velmi rychle vypořádala. I díky takovýmto požárům krajina v parku několikrát doznala významných změn.

Ať se rozhodnete navštívit Yellowstonský národní park v kteroukoliv roční dobu, vždy tu lze obdivovat jedinečné přírodní krásy, které můžete díky dnešnímu snadnému cestování navštívit i vy. Levné letenky do USA si můžete jednoduše vyhledat na letenky.poletim.cz , kde naleznete širokou nabídku letenek od desítek leteckých společností z celého světa.


Hodnocení

Hodnocení: 4.32 hvězdiček/ Hodnoceno: 19x[PR články] [Zobrazeno 22516x] [3. únor 2010]
[NP USA]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

NP Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]