Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Glacier

Národní park Glacier

V blízkosti hranic s Kanadou se ve Spojených státech, konkrétně ve státě Montana, nachází 4047 km2 velký Národní park Glacier, česky Ledovcový národní park. Jde o oblast, která byla tvarována působením ledovců v době ledové. I nyní zde má ledovec velký vliv, mimo jiné způsobuje pravidelní záplavy.

Základní údaje

NP Glacier byl zřízen v roce 1910. O 22 let později došlo k jeho spojení s NP Waterton a vznikl tak Mezinárodní mírový pak Waterton-Glacier, který zasahuje na území Kanady a USA. V roce 1995 došlo k zapsání Ledovcového národního parku do seznamu přírodních památek světového dědictví UNESCO.

Park je dnes hojně navštěvován, i když samozřejmě nemá takovou popularitu jako významnější a větší parky v USA. Je také častým cílem badatelů, kteří studují působení ledovcových jevů.

Příroda

Národní park Glacier tvoří lesy, ledovcová jezera a louky. Najdeme zde několik desítek druhů savců, stovky druhů ptáků a také velké množství rostlin. Fauna a flora jsou mají ve zdejší oblasti takřka ideální podmínky. Celkově se dá mluvit o tom, že krajina parku je typickou divočinou, která se i v dnešní době zachovává svůj přirozený ráz. Z hlediska biotopů lze park zařadit do ledovcové, alpínské oblasti a také do prérie.

Flora

V rámci NP Glacier se nachází přes 1000 druhů cévnatých rostlin. Lesy jsou převážně smrkové, jedlové, objevují se zde hojně také douglasky.

Fauna

Na území parku byl zjištěn výskyt více než 70 druhů savců, dále pak přes 250 druhů ptáků. Mezi nejvýznamnější a pro návštěvníky i nejzajímavější živočichy, které zde lze spatřit, patří kupříkladu los americký nebo kamzík, který je ostatně oficiálním symbolem parku. Kromě toho se oblasti vyskytuje také vlk obecný, případně i puma americká, jejíž výskyt však zdaleka není tak hojný. Při návštěvě můžete narazit také na medvěda grizzlyho, jehož počty se odhadují až na několik set kusů.

Turismus

Z hlediska turistiky jde o velmi zajímavý park. Je zde celá řada stezek a cest, díky nimž je park celkem dobře dostupný. Ubytování je možné si zajistit v několika kempech, je jich tu asi 15. Informace o možnosti ubytování se dají sehnat v místních INFO centrech. Kempy bývají v hlavní sezoně hodně plné. Funguje zde navíc systém „kdo dřív přijde…“, takže je vhodné si ubytování zařídit hned ráno po příjezdu.

Parku můžete navštívit v jakémkoliv ročním období, je přístupný po celý rok. V zimě je ale většina ubytovacích zařízení uzavřena a je potřeba také počítat s drsnějšími klimatickými podmínkami.

Zajímavosti parku

Going to the Sun Road

Známá silnice, jež se táhne po celém parku, přes prérie až po vrcholky místních hor. Je dlouhá 87 kilometrů. Její výstavba započala už na počátku dvacátých let minulého století, k jejímu dokončení došlo až po 11 letech, konkrétně v roce 1932.

Díky této silnici si můžete prakticky celý park prohlédnout během pár hodin. Její součástí je i několik vyhlídek. Na silnici se platí vstupné za každý automobil. Vstup je také do samotného parku.

Jezero Lake McDonald

Jedná se o největší jezero v parku, které dosahuje délky 16 kilometrů. Jeho hloubka v nejhlubším místě činí 143 metrů.

Kromě těchto dvou bodů stojí za zmínku například i hora Chief Mountain, která byla posvátná pro tamní indiánský kmen Černonožců – Blackfoot.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x[Roman Beneš] [Zobrazeno 3293x] [6. červenec 2014]
[NP USA] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]