Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Olimpos

Národní park Olimpos

Podle lokality Olimpos se jmenuje i národní park, jeden z nejhezčích parků v Turecku. Nejedná se sice o velký komplex, typický pro národní parky, ale přesto má svůj půvab a možná právě to, že park není opravdu zas tak velký, ho dělá o to krásnějším, příroda zde dokázala, že i na ne velkém prostoru, dokáže divy. Olimpos se táhne až k Laventskému moři, tak je nazývána místní část moře Středozemního. I moře stojí za zhlédnutí, díky oblázkům je průzračně čisté a navíc i příjemně teplé. Ovšem ne na každou pláž je vstup povolen, protože se v místních vodách daří velmi dobře planktonu.

Národní park Olimpos vás uchvátí

Pokud budete mít možnost vykoupat se v Laventském moři, zažijete něco úžasného. Stačí totiž udělat pár temp a pod Vámi se rozzáří hvězdičky, které problikávají a Vy máte pocit, že se snad koupete na obloze. Tento přírodní úkaz je třeba vyzkoušet, když se sešeří, aby byl výsledný efekt co nejlepší. Na určité části pláže však nebudete rozhodně vpuštěni kvůli velkým želvám, které zde kladou svá vajíčka. Právě tyto pláže ochranáři velmi ostražitě hlídají. Ten komu se nepodaří zahlédnout velkou želvu, má aspoň možnost vidět jiná zvířata, pro které je Olimpos domovem. Turecko uspokojí každého, kdo sem zavítá, neboť destinace Turecko se stává čím dál více navštěvovanou.

Objevte víc, než jen moře, sluníčko……

Jedno z dalších lákadel parku Olimpos, které přitahuje turisty, je to, že tento park tvoří vysoké, většinou vápencové hory, porostlé na svých svazích borovicemi či cypřiši, úplně nejvýše jsou cedry a údolí zase lemují vavřínovníky a platany. Ten, koho zajímá botanika, tady rozhodně potěší svou duši. Pro milovníky historie jsou zde k vidění ruiny starověkého města Olympos – o tomto místě se traduje legenda, že město Olympos bylo zničeno ve středověku silným zemětřesením, proto když se budete soustředit na místní trosky, zjistíte, že patří bývalým lázním, či divadlu. Bývalým městečkem protéká říčka, která se vlévá do neuvěřitelně teplého moře. Kolem vytváří místo na odpočinek okouzlující oleandry, které lákají k relaxaci, na tomto krásném, přírodou obklopeném místě. Dojem dotváří milá „komunita“, vypadající tak trochu jako hippies, která provozuje nerušeně spaní ve stromových domcích či odpočinek v houpacích sítích. Tomuto stylu jsou přizpůsobeny i místní restaurace či čajovny, trochu to tady vypadá, jako kdyby se zde zastavil čas a lidé se sžili navzájem s přírodou do dokonalé rovnováhy. I aktivní last minute zájezdy rozhodně stojí za prostudování, neboť se za případný příplatek podíváte tam, kde je příroda čistá a neposkvrněná, nebo na Vás dýchne vánek dávné historie.

Historická zastávka s trochou tajemna

Dalším lákadlem pro turisty je návštěva Chiméry. Pro každého z nás, to je určitě nevšední zážitek, hlavně po setmění. Jedná se totiž o plameny, jež od dávných časů zcela bez přestávky hoří na menší kamenné stráni, blízko lesního porostu. Legenda, kterou je tento jev opředený, říká, že právě v těchto místech měl bůh ohně Hefaistos, svou kovárnu. Místní obyvatelé, již v dřívějších dobách zkoušeli, zasypat stráň pískem, ale vždycky se plameny dříve nebo později dostaly na povrch. Je to záhada, ale nikomu z nás trocha tajemna rozhodně neuškodí, naopak. Název Chiméra toto místo získalo podle bájné příšery, chrlící oheň. Toto místo v Turecku, rozhodně stojí nejen za zmíňku, ale rozhodně je třeba ho vidět. Jen pro Vás malé upozornění, jak název Olimpos tak Olympos, znamená to samé, takže pokud se s jedním či druhým názvem setkáte a budete chtít navštívit právě místní národní park, věřte, že Vaše nohy míří tím správným směrem.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x[Radek Štěpán] [Zobrazeno 4373x] [16. červenec 2010]
[NP Turecko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora

Náhodný snímek

Bavorský les 2008 ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]