Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní parky Srbska

Národní parky Srbska

V Srbsku se nachází celkem 5 národních parků – Djerpap, Tara, Kopaonik, Fruška Gora a Šar Planina.

Djerpap

Národní park Djerpap má rozlohu 63 tisíc hektarů. Jde o území podél řeky Dunaje, v jehož okolí se táhne zhruba v délce 100 kilometrů. Park se nachází v severozápadní části Srbska, odkud vede až k hranici s Rumunskem.

Kromě samotného údolí kolem Dunaje zahrnuje i okolní pohoří. Proto je z více než 60 procent jeho půda zalesněna.

Centrem parku je obec Donji Milanovac.

Zajímavosti

Na území parku najdete několik zajímavých kulturních památek. Kromě toho je oblast vyhládaná turisty, kteří mají rádi chození po horách. Příjemné výlety nabízí také kaňony, které lemují okolí řeky Dunaj.

Golubački grad

Golubačská pevnost, po níž je pojmenována i nedaleká obec, je hradní zříceninou, která se nachází na samém kraji národního parku.

NP Tara

Národní park Tara se nachází v západní části Srbska, asi 200 kilometrů od Bělehradu. Má rozlohu 220 km2. Od roku 1980 je na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Je pojmenován po pohoří Tara. Nabízí úchvatnou přírodní scenérii, jejíž součástí jsou mimo jiného krasové jeskynní útvary, strmé vrcholky hor a také kaňony. Z nich je nejzajímavější ten, který lemuje řeku Drini. Jde totiž o vůbec nejhlubší kaňon v Evropě, hloubka dosahuje až 1000 metrů.

Příroda

Park je z velké části zalesněn. I díky tomu skýtá ideální prostředí pro velké množství druhů živočichů. Narazit zde můžete na vlky, jeleny, kamzíky, v krajním případě dokonce i na medvědy. Těch zde žije 40 – 50 kusů, což je většina z celkového počtu medvědů volně žijících v Srbsku. Charakteristickým živočichem je pak orel, z ptactva se zde hojně vyskytují také sovy a sokoli.

Zajímavostí Tary je endemický výskyt smrku omorika, jehož celková rozloha činí pouhých 60 hektarů. Smrk omorika je ostatně symbolem celého Národního parku Tara.

Turismus

Národním parkem Tara vede několik kilometrů turistických stezek, některé z nich je možné využít i pro cyklovýlety. Kromě toho se zde dá provozovat také rybaření a lov divoké zvěře. O tom je ale třeba se informovat v Mitrovaci, centru NP Tara.

Kopaonik

NP park Kopaonik je pojmenován po zdejším pohoří, které se táhne od severozápadní k jihovýchodní části Srbska. Byl vyhlášen v roce 1981, a to zejména z důvodu ochrany zdejší přírody a fauny.

Příroda

Kopaonik je pohořím s poměrně vysokými vrcholky, které dosahují nadmořské výšky až 2000 metrů nad mořem. Nejvyšším vrcholem je Pancice s 2017 m.n.m.

Zdejší lesy jsou převážně smrkové, případně jedlové.

Nedaleko parku se nacházejí lázně, které využívají zdejších minerálních pramenů.

Fruška Gora

NP park Fruška Gora leží v severním Srbsku, nedaleko Noviho Sadu. Rozprostírá se na rozloze 25 tisíc hektarů. Přezdívá se mu Pohoří klášterů, neboť se na jeho území vyskytuje celkem 16 klášterních budov.

Turismus

Z hlediska turistiky jsou zajímavé nejen zmiňované kláštery a další historické památky, ale také přírodní scenérie, v níž se nachází řada chráněných rostlin a zvířat. Parkem prochází několik desítek kilometrů značených turistických stezek, které lze využít pro pěší i cyklo turistiku.

Šar planina

Jde o NP, jehož převážná část se dnes už vlastně nenachází v Srbsku, ale v Kosovu. Jeho rozloha činí 390 km2. Je zde více než 2000 druhů rostlin, z nichž je několik endemitů.

Významný je zde především výskyt jinak vzácných balkánských borovic, a to hlavně borovice rumelské.

Šar Planina je hornatou oblastí, které dominuje hlavní hřeben, jenž se táhne v délce cca 80 kilometrů.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 4030x] [15. květen 2014]
[NP Srbsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora

Náhodný snímek

Glacier Point ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]