Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Garajonay

Národní park Garajonay

Španělský Národní park Garajonay se nachází na ostrově La Gomera, který je jedním z Kanárských ostrovů. Samotný park zabírá podstatnou část tohoto ostrova, rozprostírá se zejména v jeho severní části. Za národní park byla tato oblast vyhlášena v roce 1981, o pět let později se Garajonay dostal na seznam světového dědictví UNESCO.

Rozloha parku činí 40 km2. Park nese jméno po nejvyšší hoře Garajonay, která se tyčí do výše 1484 m.n.m.

Význam NP Garajonay

Hlavním důvodem, proč byla oblast vyhlášena za národní park a později i zapsána do UNESCA, jsou typické vavřínové lesy označované jako laurisilva. Tyto lesy nalezneme mimo tento ostrov například také na Madeiře.

V Národním parku Garajonay je zdokumentován výskyt celkem 450 druhů rostlin.

Laurisilva

Vavřínové lesy, které jsou pralesovitého typu, jsou charakteristické výskytem velkého množství organismů endemovitého typu. V dřívějších dobách tento typ lesů pokrýval značnou část evropského kontinentu, dnes je spíše výjimkou, kterou lze spatřit právě třeba v Národním parku Garajonay. Mimo evropský kontinent lze pak laurisilvy spatřit například v některých čínských provinciích ( zejména v oblasti jižní Číny), dále také třeba v Japonsku či Tasmánii.

Na ostrově La Gomera zabírají v současné době tyto lesy kolem 20 km2, tedy zhruba polovinu rozlohy NP Garajonay.

A jaké jsou zvláštnosti těchto lesů? Jedná se o lesy, které si neustále udržují poměrně vysokou vlhkost, typickým jevem je také jejich zahalení do mlžných oparů. Minimální teplotní výkyvy, které jsou dány právě neustálým výskytem mraků, koneckonců zapříčinily to, že se laurisilva na ostrově udržuje i nadále.

Typickou florou pro oblast La Gomery, tedy i NP Garajonay, je tedy výskyt vavřínu azorského ( Laurus Azorova), dále pak vavřínu kanárského (Laurus canariensis), vavřínu zápašného (Ocotea foetens), avokáda (Persea indica), cesmíny kanárské (Ilex canariensis) a vřesovce stromového (Erica arborea).

Plody vavřínu azorského jsou velmi podobné olivě, zhruba 1-2 cm dlouhé, zelené, v době zralosti se pak jejich barva mění na modročernou.

Návštěva parku a ostrova La Gomera

La Gomera je vzdálen zhruba hodinu cesty lodí z přístavu Los Christianos na Tenerife. Turisté přijíždějí na ostrov La Gomera hledat klid a ticho, nicméně i zde je několik turistických center. Pravou oázu klidu tak návštěvník ostrova nalezne právě při toulkách po Národním parku Garajonay.

Ostrov La Gomera proslul mimo jiné i tím, že byl poslední zastávkou Kryštofa Kolumba před jeho cestou, na které objevil Ameriku.

Povrch parku je kromě již zmíněných vavřínových pralesů pokryt také značným množstvím palem, z nichž se získává tradiční místní produkt, med, který je známým vývozním artiklem.

Pokud strávíte několik dní na ostrově La Gomera, jistě si všimnete charakteristického dorozumívacího znaku místních obyvatel. Ti totiž mají ve zvyku se dorozumívat pískáním, a to ne ledajakým, tímto způsobem komunikují i na velké vzdálenosti, údajně i na několik kilometrů. Pískání, nebo chcete-li jazyk, se nazývá El Silbo.

Na ostrově stojí za návštěvu i místní vesničky, které domorodci vybudovali již před staletími. Starobylé vesnice, jakými jsou třeba Chipude, Arure, Valle Gran Rey nebo Aruro Vás přenesou do úplně jiné doby. Zapomenete zde na jakékoliv výdobytky moderní doby, což jen umocní zážitek z celé dovolené.

Při cestování po La Gomeře zcela jistě narazíte i na populární pláž Playa de Santiago, které je považováno za centrum dění na ostrově. Je zde několik hotelů, barů a spousta klasických turistických atrakcí.

Pěší turistika

Ostrov la Gomera je doslova a do písmene rájem pro pěší turisty. Na to, že ostrov není nijak veliký, je zde dostatečné množství stezek a cest, celkem se jejich vzdálenost uvádí až kolem 350 kilometrů. Většina stezek je místními obyvateli pravidelně udržována, takže se není třeba obávat složitého prodírání se pralesem. Vzhledem k reliéfu místní krajiny jsou však procházky po ostrově určeny spíše pro fyzicky zdatnější jedince, neustálá převýšení, kdy z údolí vycházíte na horské hřebeny a zpět, nebudou nejvhodnější vyhlídkou pro lidi, kteří po celý rok sedí doma u obrazovek svých televizí.

Stezky jsou na několika místech opatřeny informačními tabulemi, které jsou zpravidla ve španělštině, angličtině, někdy dokonce i v němčině ( Němci sem totiž jezdí v docela hojných počtech).

Návštěvnické centrum

Národní park Garajonay má pro turisty připraveny veškeré informace v Informačním středisku v Juego de Bola, je zde možné si zajistit například i komentované prohlídky parku. Kromě toho zde lze navštívit i etnografické muzeum.

Zájezdy

Pakliže nemáte rádi cestování na vlastní pěst, pak jistě uvítáte, že některé české kanceláře nabízejí pobyty přímo na ostrově La Gomera. Průměrně se ceny za 8-denní pobyt pohybují okolo 25.000 Kč. Pokud si přeci jen budete chtít vychutnat ostrov La Gomera a Národní park Garajonay sami, pak musíte počítat s tím, že budete na letadlo nejspíše cestovat na některé z německých letišť.


Hodnocení

Hodnocení: 2.8 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Roman Beneš] [Zobrazeno 7249x] [23. září 2010]
[NP Španělsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]