Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Teide

Národní park Teide

Teide je španělský, horský, národní park, který se nachází na ostrově Tenerife, což je jeden z ostrovů patřící ke Kanárům. Celková rozloha celého parku zabírá cca 19000 hektarů. Hlavním bodem celého parku je nejvyšší hora Španělska Pico del Teide.

Nadmořská výška této hory činí celkem 3718 metrů nad mořem, ze dna oceánu se pak zdvihá rovných 7500 metrů. Původně byla tato hora aktivním vulkánem a právě díky ní, dnes najdete na Tenerife pláže, které jsou pokryty černým pískem.

Na Pico del Teide se dá dostat buď pěší turistikou a nebo prostřednictvím lanové dráhy, která je schopna překonat převýšení i 1500 metrů přibližně za 8 minut. Na vrcholu Vám pak nic nebrání vydat se na vyhlídku a shlédnout místní scenérii.

Bohužel, vnitřek kráteru lze navštívit pouze na základě povolení zdejších úřadů, které není jednoduché dostat, ale pokud se Vám to povede, máte možnost se podívat do vnitra sopky, což se nikomu z nás jen tak nenaskytne.

Hora Pico del Teide - historie

Hora Pico del Teide je opředena mnoha mýty a legendami, které sahají hluboko do historie Kanárských ostrovů. Původní obyvatelé se nazývali Guančové, kteří v dobách, kdysi dávných věřili, že se v jejich hoře, v jejím nitru, usadil zlý démon jménem Guayot.

Vypráví se, že právě tento démon unesl boha Slunce a zavřel ho do nitra sopky. Guančové si svým modlením vyprosili pomoc u boha Achámana, který boha Slunce osvobodil a sám bůh Acháman zacpal vrchol sopky homolí cukru, aby se tato situace, kdy byli místní lidé neštastni, neopakovala.

Tato legenda částečně souvisí i s erupcí, k níž došlo v době, kdy se nedaleko ostrova plavil Kryštof Kolumbus.

Flora a Fauna národního parku

Národní park Teide Vás okouzlí množstvím krásných rostli a zvířat, vždyť tento park má světový význam v rámci geologického bádání.

Nejen v parku, ale v rámci celého Tenerife žije více než 700 druhů bezobratlých živočichů, z čehož něco přes 30 procent tvoří endemitické druhy. Ze savců, který mají právě zde svůj domov lze jmenovat netopýra stromového, dále zde žijí mufloni, ježci, králící a myši.

Z flory rozhodně stojí za zmíňku kanárské borovice, které lákají k posezení a odpočinku. Tyto borovice mají jednu zajímavost a jsou jehličky, které dosahují v délce více než 30 centimetrů. V roce 2007 byl park Teide vyhlášen přírodní památkou a nachází se v seznamu UNESCO, protože pro většinu badatelů, geologů je národní park světovým dědictvím.

Dovolená Kanárské ostrovy – nejen za přírodou

Kanárské ostrovy jsou pro nás dostupnou destinací. Naleznete zde krásné pláže a moře, ale i mnoho dalších možností pro aktivní dovolenou.

Je zde příjemná krajina, k odpočinku lákají pláže či jen tak posezení ve stínu kanárských borovic, místní příroda a příjemné chování místních obyvatel, Vás rozhodně nezklame.

Článek byl sepsán ve spolupráci s: http://www.zajezdy-kanarske-ostrovy.cz/


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Jaroslav Lattenberg] [Zobrazeno 5439x] [19. červenec 2010]
[NP Španělsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]