Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Triglavský národní park

Triglavský národní park

V Julských Alpách, v severozápadní části země, se rozprostírá jediný národní park Slovinska. Jeho vyhlášení je datováno rokem 1961. Rozprostírá se na 880 kilometrech čtverečních, to znamená že zabírá 3% z celého Slovinského území. Úvodní fotografie Naturfoto.cz © Miloš Anděra.

Nachází se v nejmalebnější části pohoří Julských Alp, jejichž vrcholky dosahují výšky okolo 2500 metrů. Park se jmenuje podle nejvyššího vrcholu - Triglavu.

Samotný Triglav se tyčí do výšky 2864 metrů. Na jeho vrcholku stojí již více než sto let Aljažev stolp (Aljažský sloup), pojmenovaný podle svého tvůrce, místního faráře jménem Jakob Aljaž. Na severním úbočí vrcholu se zachoval jediný ledovec na slovinské straně Julských Alp.

Památník na skále

Severní strana Triglavu, Dolina Vrata je více než tři kilometry široká a přes jeden kilometr vysoká. Je považována za největší stěnu Východních Alp. Byl zde postaven památník místním partyzánům, kteří tu za druhé světové války sváděli boj s fašistickými agresory.

Dva prameny

Na území parku můžeme najít prameny dvou známých balkánských řek. Soča vyvěrá pod Travikem ve výšce 1050 m n.m. v dolině Trenta a odtud teče na jih do Jaderského moře. Naproti tomu Sáva, která je tvořena soutokem dvou říček Sava Dolnika a Sava Bohinjka, se vlévá před Bělehradem do Dunaje a posléze do Černého moře.

Trenta - Naturfoto.cz © Pavel Krásenský
Trenta - Naturfoto.cz © Pavel Krásenský

Vodopády a jezera

Na výlet do parku si je dobré vyčlenit alespoň týden, abychom mohli všechny jeho krásy dostatečně poznat. Určitě budeme chtít navštívit impozantní vodopády. Ten největší se jmenuje Zapotok a měří 73 metrů. Ani ostatní dva, Spodnji Peričnik (52) m. a Savica (50), které napájejí údolní Bohinjské jezero (523 m.n.m), by neměly uniknout naší pozornosti. Samotné Bohinjské jezero je tektonicko-ledovcového původu a svou rozlohou 318 ha, jakož i hloubkou 45 m, je největší přirozenou sladkovodní plochou ve Slovinsku.

Triglavská jezera

Oblíbeným místem k výletu nebo odpočinku jsou také další menší Triglavská jezera, mezi které patří Černé jezero, ze kterého odtéká voda do slapu Savice. Výše v horách najdeme Krnské jezero a Krišku.

Julské Alpy

Julské Alpy, to je především ráj pro botaniky. Má to na svědomí členitý reliéf, velké výškové rozpětí a silný vliv středomořského klimatu. Pokud chcete dobře poznat místní květenu, je dobré zvolit příjezd v období mezi květnem a červnem, kdy jinak holé svahy skal ožijí pestrobarevnou směsí nejrůznějších květů, na kterých hoduje více než 1100 druhů motýlů.

1000 druhů rostlin

Bohatou alpskou flóru doplňují ostrůvky teplomilné vegetace, ve kterých nechybí bramboříky, azalky, pěnišníky či lýkovce. Je-li Váš zájem hlubší, navštívíte botanickou zahradu Alpinetum Juliana v horní části doliny Trenta. Naleznete zde na ploše 2570m2 přes 1000 druhů místních rostlin.

Triglavský NP - Naturfoto.cz © Miloš Anděra
Triglavský NP - Naturfoto.cz © Miloš Anděra

Dvě třetiny parku pokrývají rozsáhlé lesy. V nižších polohách najdeme hlavně bučiny a další teplomilné porosty, jako je habrovec, škumpa nebo muk. Ve vyšších nadmořských polohách roste smrk a na hřebenech kleč.

Pro turisty

Triglavský národní park se rozkládá na severozápadním okraji Slovinskau hranic s Itálií a vedou k němu přístupové trasy ze všech stran (Jesenice, Bled, Bohinjská Bistrica, Podkoren, Tolmin, Bovec). Pro turistické výpravy do nejkrásnějších dolin - Vrata, Kot a Krma jsjou nejlepším výchozím bodem vesnice Dovje a Mojstrana. Připravte se na to, že u největších atrakcí jako jsou třeba vodopády, se platí vstupné. Na druhé straně park nabízí vynikající podmínky pro vysokohorskou turistiku a pro horolezce.

Triglavský NP - Naturfoto.cz © Pavel Krásenský
Triglavský NP - Naturfoto.cz © Pavel Krásenský

Proč Triglav

Samotné Julské Alpy byly pojmenovány podle někdejší římské osady Forum Iulii, ve které vládl rod Juliovců na území dnešního města Cividale del Friuli, na italské straně pohoří. Naproti tomu majestátní Triglav (Trihlav) podle staroslovanské legendy představuje tříhlavého boha Triglava, který vládne nebi zemi i podsvětí. Triglav je také národním symbolem. Je zobrazen na slovinském státním znaku a vlajce.

Těsně za severním okrajem Triglavského národního parku leží horské údolí Planica, kde se pořádají pověstné závody v letu na lyžích.


Hodnocení

Hodnocení: 4.09 hvězdiček/ Hodnoceno: 11x[Jiří Robinson Roup] [Zobrazeno 15259x] [16. červen 2009]
[NP Slovinska] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]