Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Slovenský Ráj

Národní park Slovenský Ráj

Jedním z devíti národních parků, které se nacházejí na území Slovenska, je NP Slovenský ráj. Název parku je odvozen od stejnojmenného pojmenování oblasti na severu Slovenského rudohoří, rozlohou největšího pohoří na celém Slovensku.

Budeme-li chtít vymezit Slovenský ráj ještě konkrétněji, pak se jedná o část jižně od Hornádské kotliny mezi Špišskou Novou Vsí, Prachovnicí a Dobšinou. Název Slovenský ráj je běžně používaný pro tento kus Slovenska od dvacátých let 20. století.

Samotný Národní park byl vyhlášen v lednu 1988. Tomu však o mnoho dříve, v roce 1964, předcházelo vyhlášení území chráněnou krajinou oblastí. Jedna část parku, Dobšinská ledová jeskyně, je od počátku tohoto tisíciletí zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Rozloha NP je 19 763 hektarů, z čehož je více jak 13 000 hektarů označeno za ochranné pásmo. Nejvyšším vrcholem NP Slovenský ráj Predná hoľa ( 1545 m.n.m.), hustě zalesněný vrchol s drobnými paloučky.

Pro návštěvníky je tento vrchol častým cílem, vede sem totiž i turistické značení, konkrétně červená trasa. Výhled z vrcholu je velmi atraktivní, lze odtud spatřit například Vysoké Tatry, Nízké Tatry a samozřejmě i okolí, tedy samotný Slovenský ráj.

Původ názvu a terén

Vrátíme-li se ještě na okamžik k původu názvu, pak je dobré zmínit to, že poprvé s tímto označením přišli mniši Kartuziánského řádu, kteří zde ve 14. století vybudovali klášter.

Až do zmíněných dvacátých let minulého století však oblast nesla jiné názvy jako Hrabušické vrchy, Havraní skály apod. I z těchto názvů je zřejmé, jak vypadá místní krajina. Jedná se o kopcovitý terén s roklinami, údolími a kaňony, hojně se však vyskytují i lučiny. Už proto, že krajina není zrovna ideálním místem pro hospodaření a běžný život, je hustota osídlení Slovenské ráje velmi malá.

Terén je těžký, místy prakticky nedostupný, což na vlastní kůži poznají i turisté, kteří sem zavítají. Nutno podotknout, že jako mnoho jiných parků i tento není „západními“ turisty příliš vyhledáván, což se vlastně kromě Tater dá říci snad o všech národních parcích na Slovensku. Druhou stránkou mince je však to, že čím méně lidí tuto oblast navštěvuje, tím přirozeněji celý park působí a milovníci drsné a nedotčené krajiny vyznávající náročný terén si toto místo jednoznačně zamilují.

Turistika a příroda

Budete-li chtít Národní park Slovenský ráj navštívit, máme pro Vás velmi příjemnou informaci. Oblast je totiž poměrně dobře „prošpikována“ turistickými trasami, celková délka značených cest se dnes pohybuje kolem 300 km. K tomu je v parku možné si projít celkem 5 naučných stezek, nebo chcete-li naučných chodníků, jak se hezky po slovensky říká. Během cesty nezřídka kdy narazíte na různé můstky či dokonce žebříky.

Co je na parku vskutku zajímavé je to, že v této oblasti je více jak 300 jeskyní. Většina z nich je samozřejmě malých rozměrů a navíc pro laickou veřejnost je zpřístupněna jen Dobšinská ledová jeskyně. Už z celkového počtu jeskyní nebude překvapením, pokud uvedeme, že na čtvereční kilometr je zde největší hustota jeskyní na celém Slovensku.

Fauna

Pokud se vydáme do Národního parku Slovenský ráj, můžeme očekávat klasický středokarpatský ráz nejen co se týče flory, ale také v případě fauny. Kromě běžných dravců a šelem se zde vyskytují i vzácné druhy zvířat, zejména se jedná o velké šelmy ( medvěd hnědý apod.). Pastvou pro oči mezi všemi milovníky přírody bude i pohled na vzácné dravce, hlavně sokoly, kteří se do parku uchylují i vzhledem k tomu, že jde o oblast civilizací ještě relativně málo narušenou.

Flora

Jak již bylo naznačeno výše, oblast Slovenského ráje je z větší části, a to přibližně z 90%, zalesněna. Zbytek pak tvoří kromě vodních ploch i menší palouky. Ze stromů má nejhojnější zastoupení buk, dále zde jsou také jedle, borovice a v minimálním počtu i další. Bukové lesy však v poslední době ustupují všudypřítomnému smrku, což je určitě na škodu.

Pro ty, co mají rádi fakta, uvedeme celkový počet druhů rostlin - je jich tu kolem 900. Z nich je celých 25 druhů chráněných. Typický je i výskyt endemitů.

Informační centra

Před vstupem do Národního parku Slovenský ráj si určitě zajděte pro mapky a další zajímavé informace od informačního centra. Kdo to ostatně nedělá při návštěvách jiných parků, bývá dost často ochuzen o spoustu zajímavostí, o kterých se jinde ani nedozví.

V případě Slovenského ráje je nejlepší zvolit Městské informační centrum v Popradě, kde se dá sehnat dostatek map, propagačních materiálů i suvenýrů, a to nejen z tohoto parku, ale i z celého širokého okolí.

Pro oblast Slovenského ráje pak jsou připravena ještě další informační centrum, a to Informační centrum Hrabušice.

Kde zjistit více informací o NP Slovenský ráj

Pakliže se do parku chystáte a hledáte i další informace nežli ty, které jsme uvedli výše, pak navštivte oficiální stránky parku . Jedná se o zcela vyčerpávající web, což bohužel často neplatí o jiných NP.

Závěrem snad řekněme jen to, že NP Slovenský ráj je přístupný po celý rok, avšak zároveň s tím dodat, že ne všechna místa parku lze při běžné návštěvě poznat, neboť ochrana přírody je zde přednější.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Roman Beneš] [Zobrazeno 6959x] [12. listopad 2010]
[NP Slovensko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Východ slunce v Yosemite ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]