Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Poloniny

Národní park Poloniny

Na severovýchodě Slovenska leží Národní park Poloniny. Pro bližší orientaci uveďme, že leží v blízkosti hranic s Polskem a Ukrajinou, v okrese Snina. Byl vyhlášen 1. října 1997, již o čtyři roky dříve však byla oblast regionu Snina ( krajinná oblast Východní Karpaty) vyhlášena organizací světového dědictví UNESCO za Mezinárodní biosférickou rezervaci Východní Karpaty.

Národní park Poloniny se rozprostírá na 29 805 hektarech, přičemž za ochranné pásmo je označeno 10 975 hektarů. Za nejvyšší vrchol je označen Kremenec, který se tyčí do výšky 1221 m.n.m. Tato hora vlastně leží na samých hranicích Slovenska, Polska a Ukrajiny.

Flora

Již samotná oblast, kdy se NP Poloniny nachází v oblasti Východních Karpat dává tušit, že místní flora nabízí zejména typické východokarpatské druhy rostlin. Některé druhy jsou endemické ( tedy jsou na místě svého původního vzniku). Známými endemity jsou kupříkladu pryskyřník karpatský, hadí mord růžový, violka dácká, hvozdík shloučený nebo také pryšec Sojákův.

Význam tohoto slovenského národního parku spočívá zejména ve velké koncentraci přírodních lesů, které najdeme na takřka 80% území. Kromě charakteristických hustých lesů zde najdeme také horské louky, tzv. poloniny ( odtud tedy plyne název NP). Ty se nacházejí zejména v Bukovských horách, na jejich hřebenech a v okolí Pľaše, Ďurkovca, Riabej skaly a Kamennej lúky.

Fauna

Dosud byl na území Národního parku Poloniny zjištěn výskyt více jak 3600 druhů bezobratlých, a to zejména ze skupin motýlů, brouků, pavouků a dvoukřídlých. Dále je možné zde spatřit obratlovce, jichž zde bylo dosud zjištěno 294 druhů - z tohoto počtu se jedná o 13 druhů obojživelníků, dále pak 8 druhů plazů, 198 druhů ptáků a 55 druhů savců. Takto bohatý výskyt živočichů, z nichž nemalou část tvoří lesní zvěřina, je dán samotným vzhledem krajiny, tvořeným rozsáhlým komplexem původních bukových a jedlovo- bukových lesů. V parku se vlastně nachází prakticky veškerá fauna žijící na území Slovenska, zde ji lze spatřit pohromadě. Z okolních krajin ( zejména tedy z Polska a Ukrajiny) sem navíc pronikají noví živočichové, takže není výjimkou ani výskyt losů či zubrů.

Proč stojí za to park navštívit

V první řadě se turisté vydávají na Poloninu obdivovat místní přírodu, jak již bylo zmíněno, je zde největší komplex lesů ( pralesů) na Slovensku. Přestože je to pro mnohé s podivem, tento park je v porovnání s ostatními národními parky Slovenska nejméně navštěvovaným, čehož může být příčinou poměrně nepříznivá poloha parku. Ani čeští turisté tento park nenavštěvují příliš často, samo sebou v první řadě míříme do Tater. Oblast má několik zajímavých NEJ na celém Slovensku. Nachází se tu třeba největší vodní nádrž na pitnou vodu, Starina, v níž je až 60 miliónů krychlových metrů vody. Dalším aspektem, v němž park vyniká oproti zbytku země, je největší a nejhojnější výskyt lesní zvěře - jmenujme třeba zubra, medvěda, vlky, losi nebo kočku divokou Felis sylvestris. Na vrchu Předního Hodošíku je další zajímavost, je zde totiž největší válečný hřbitov z první světové války.

Koneckonců i hustota památek největší v rámci porovnání s ostatními NP - návštěvníci mohou obdivovat desítky menších i větších dřevěných kostelíků, které jen podtrhují přírodní ráz celé oblasti.

Aby toho nebylo málo, je dobré také zmínit, že na Polonině se nachází nejvýchodnější obec Slovenska Nová Sedlica.

Informace pro turisty

Celý Národní park Poloniny protíná několik turistických značených tras ( chodníků). První z nich vede Nové Sedlice přes Křemenec a Ruské sedlo do Olšnikova, z dalších pak jmenujme třeba tu z Osadné do Balnice, z Runiny do Komúrny či z Uličské Krivé do Topoľa. Turistické trasy rovněž protínají státní hranici se sousedním Polskem.

I cykloturisté si přijdou na své, neboť je v parku několik značených cyklotras ( okolo Stariny, okolo Nastanu a další).

Naučné stezky jsou zastoupeny například chodníkem Miroslava Poliščuka.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi řídce zalidněnou oblast na pomezí 3 států, pak byste jako turisté měli mít dobré vybavení a zásoby, neboť zde v žádném případě nelze počítat s nějakým komfortním ubytováním v horských chatách a boudách, ani s občerstvením na každém rohu. Rovněž značené turistické trasy mají svůj důvod, neboť se lehce můžete v krajině ztratit, sejdete-li z chodníků. V každém případě je nutností vzít si dobré a teplotám odpovídající teplé oblečení.

Sumář o NP Poloniny a regionu Sniny:

Poloha:

Okres Sniny, SV Slovensko

Zajímavosti:

  • 80% povrchu zalesněno
  • Množství dřevěných kostelíků
  • Největší vodní nádrž na SVK - Starina
  • Největší výskyt lesní zvěře na SVK
  • Nejvýše položený vojenský hřbitov z první světové na vrchu Predný Hodošík (825 m n.m.)
  • Nejméně navštěvovaný park na SVK

Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček/ Hodnoceno: 8x[Roman Beneš] [Zobrazeno 11681x] [13. říjen 2010]
[NP Slovensko] [comments: 1]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]