Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Velká Fatra

Velká Fatra

Velká Fatra je slovenským národním parkem, který zaujímá téměř celé území pohoří Velká Fatra, jež náleží k Vnějším Karpatům. Kdybychom měli tento park ještě přesněji lokalizovat, tak se drtivá většina jeho plochy náleží Žilinskému kraji a kouskem své severní části zasahuje také do kraje Banskobystrického. Celková plocha celého národního parku zabírá zhruba 606 km².

Přírodní krásy parku

Národní park Velká Fatra je co se přírodních krás týče velmi bohatý. Když začneme samotným geologickým podložím, tak zjistíme, že jádro parku tvoří žulový podklad. Vidět zde ale můžeme také břidlicová pásma. Jako příklad by mohla sloužit Hôlna Fatra.

Co se týká vápencových a dolomitových povrchů, tak ty nalezneme v části zvané Bralná Fatra. Zejména v západní části lze zhlédnout opravdu velmi působivé scenérie tvořené množstvím skal, převisů, vodopádů a jeskyní, které byly díky působení vody a všudypřítomné erozi vymodelovány do těch nejkrásnějších tvarů. Mnoho z nich dnes svým složením a podmínkami poskytuje domov netopýrům a v minulosti sloužily jako obydlí pravěkých lidí.

Krasová výbava parku

Jako příklad této nádherné krasové výbavy Velké Fatry jmenujme jedinou zpřístupněnou jeskyni, kterou představuje Harmanecká jeskyňa, jež se pyšní délkou 763 metrů a nachází se těsně za hranicemi samotného parku.

Co se týká porostů, tak právě díky již zmíněným podkladům a velmi kvalitní půdě na území Velké Fatry pokrývá zhruba 90% území bukový les, který je jakoby velmi umě kombinován s krásnými věčně zelenými horskými pastvinami. Ty vznikly v období, které je často označováno jako Valašská kolonizace a datuje se do 15.- 17. století. Z dalších porostů je třeba zmínit borovici lesní a nebo třeba tis, který se nachází ve velkém množství v Harmaneckém údolí.

Tato lokalita je asi nejbohatší v celé Evropě, co se zastoupení tohoto druhu dřeviny týče. Je velmi důležité zmínit také tu skutečnost, že území Národního parku Velká Fatra je příznačné hlavně obrovskými rezervoáry pitné vody.

Turistické trasy, výlety

Opravdu velmi zajímavou lokalitou nacházející se na území národního parku je osada Vlkolinec. Jako důkaz tohoto tvrzení může sloužit i fakt, že tato oblast byla zapsaná na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Jedná se o nejvýše položenou horskou osadu, která vás doslova učaruje svou krásnou lidovou architekturou. Tato architektura spočívá hlavně v tom, že krásné dřevěné sruby byly ještě vyzdobeny pestrými barvami, které místní lidé namíchali.

Samotný název osady je odvozen od výskytu vlků, kteří zde kdysi žili v poměrně hojném počtu. Za zmínku jistě stojí srubová zvonice pocházející z roku 1770 a nebo barokní římsko katolický kostel z roku 1875. V současné době v obci žije 35 stálých obyvatel. Velmi zajímavá se jeví také naučná stezka, která vede Gaderskou dolinou směrem na Blatnický hrad.

První zmínky o tomto hradě pochází již z roku 1 300 a jeho hlavní funkcí byla ochrana obchodních stezek, který tudy vedly. Táhla se tudy hlavně takzvaná měděná cesta. Vydejte se také určitě do Harmanecké doliny, kde uvidíte jedinečný vodní žlab, jímž se ještě dodnes dopravuje dřevo. Nachází se konkrétně v Dolním Harmanci a je vyrobený se smrkového a jedlového dřeva. Tento vodní žlab byl konkrétně vybudován v 19. století a v roce 2000 byl prohlášen za národní kulturní památku. Jeho celková délka činí bezmála 2,5 kilometru.

Z historie

Psal se rok 1973, kdy byla většina území dnešní Velké Fatry prohlášena za chráněné krajinné území. Snahy ochránců přírody nicméně neutuchaly a v roce 2002 se stala Velká Fatra úplně nejmladším národním parkem na území Slovenské republiky.

Fauna a flora

Ve Velké Fatře žije spousta různých zvířecích druhů a čeledí. Nejznámějšími savci jsou například medvěd hnědý a nebo rys ostrovid. Žije zde také divoká kočka a menší populace vlka dravého. Co se týká dalších zvířat, tak jmenujme namátkou netopýra pestrého, orla skalního či datla trojprstého.

Co do rostlinné výbavy parku, tak je třeba říct, že na území Velké Fatry nalezneme spoustu druhů rostlin, z nichž některé rostou už jen zde, jsou tedy endemitické. Jako příklad by mohl sloužit tatranský mák, koniklec slovenský a nebo třeba kostrava tatranská či všudyzelená tatranská ostřice.

Lidé, zajímavosti

Pokud máte rádi lázeňské prostředí, tak si jistě zajeďte do termálních lázní v Ľubochni. Tyto termální lázně se vyznačují velmi pěknou dřevěnou architekturou a několika léčivými prameny. Velmi zajímavou lokalitou se také stala Ľubochnianska dolina. Právě zde byla vybudována první elektrifikovaná trasa pro dopravu dřeva.


Hodnocení

Hodnocení: 2.4 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Jan Potůček] [Zobrazeno 8005x] [27. říjen 2009]
[NP Slovensko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]