Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Tatranský národní park se rozkládá v severní části Slovenské republiky v oblasti Západních a Východních Tater. Tatranský národní park je nejstarším ze všech devíti národních parku, kterými se v současnosti Slovensko pyšní. Celková plocha celého parku činí 738 km², přičemž ochranné pásmo tvoří 307 km². Dohromady tedy celý park zabírá úctyhodných 1045 km². Park se stal velmi významným hlavně pro svou pestrou faunu a floru, z níž mnohé druhy vyskytující se na jeho území řadíme mezi endemity.

Přírodní krásy parku

Když máme mluvit o přírodních krásách Tatranského národního parku, tak je třeba začít u geologické stavby podloží. Ta je velmi rozmanitá a pestrá. Kdybychom měli rozčlenit složení území parku, tak bychom stanovili tři různá podloží. Tím prvním je krystalické podloží, které tvoří v podstatě jádro celého národního parku. Dále bychom našli v parku různé sedimenty a také flyšová podloží. Z hlediska stanovení dlouhodobého formování povrchu jsou Tatry zcela unikátní oblastí.

Reliéf území Tatranského národního parku se vytvářel hlavně za pomoci ledovce. Ten měl absolutně největší vliv na skutečnost, že zde vznikly dlouhé hluboké ledovcové doliny, štíty hor a také různé skalní převisy, stěny a spousta skalnatých hřebenů dosahujících vysokých nadmořských výšek.

Horská plesa a jezera ledovcového původu

Jestliže bychom měli vybrat ten největší ze všech ledovců, tak jím byl ten, jenž se nacházel v místě dnešní Bielovodské doliny. Jeho celková délka činila 14 kilometrů. Právě díky erozi, která byla způsobena všudypřítomnou vodou, začaly vznikat různé přírodní úkazy. Erozní a akumulační procesy způsobily to, že vznikly velké morény, které daly možnost vzniku spoustě jezer a ples.

Jako příklad takto vzniklého plesa můžeme směle uvést pleso Štrbské. Samotné plesa ale také vznikala v různých karech anebo pánvích. Jestliže máme mluvit řečí čísel, pak se na území Tatranského národního parku nachází přes 100 ples.

Nejvyšší vrchol Slovenska

Jinak v samotném Tatranském národním parku nalezneme také nejvyšší vrchol Slovenska, jímž je Gerlachovský štít, který se vypíná do výšky 2 655 metrů nad mořem. Tatranské lesy jsou uspořádány v několika výškových stupních. Pod 700 metrů nad mořem se nacházejí spíše zemědělské oblasti a běžné listnaté či jehličnaté lesy.

V horském stupni, v nadmořské výšce od 700 do 1 550 výškových metrů, rostou především smrkové porosty, vzácně zde najdete i modřín, břízu či jedli. V subalpínském stupni, jenž se pohybuje od 1 550 do 1 800 metrů, už lesy poměrně řídnou a určujícím porostem se stává kosodřevina, tedy borovicová kleč. Občas se zde vyskytnou samostatně stojící stromy, jako například borovice limba.

V Alpínském stupni ležícím v nadmořské výšce 1 800 až 2 300 metrů nalezneme vysokohorské louky kombinované s ojedinělými porosty kosodřeviny a hlavně suť. V posledním vrcholovém vegetačním stupni, který se nachází ve výškách přesahujících 2 300 metrů, už nalezneme pouze horské štíty a některé vysokohorské rostliny typu lomikamenu či pryskyřníku ledovcového.

Turistické trasy, výlety

Oblast Tatranského národního parku skýtá velké množství možností, jak trávit volný čas. Nejvíce ale pochopitelně svádí k pěší túrám, na kterých můžete nejlépe poznat krásy Vysokých Tater.

Tatranská magistrála

První velmi zajímavou a lehkou túrou je trasa takzvané Tatranské magistrály. Vyjdeme z Podbanského, které se nachází ve výšce 950 metrů a dáme se dále lesem do oblasti Tri studničky a poté k Chatě kapitána Rašu. Poté se vydáme do výšky 1 400 metrů k Jamskému plesu. Od této krásné vodní plochy se dostanete až k toku Bílého Váhu a poté ke Štrbskému plesu do výšky 1 346 metrů a poté k výše položenému Popradskému plesu, které se nachází v nadmořské výšce 1 494 metrů. Pak bude následovat stoupání, nejprve pozvolné a později prudší, až na sedlo pod Ostrvou, jež leží ve výšce 1 966 metrů.

Podíváte se ještě také k Batizovskému a Velickému plesu a dojdete pásmem kosodřeviny až na Hrebienok. Dále bude vaše cesta mířit přes Starolesniansku poľanu a Studený potok a stoupáním se dostanete až ke Skalnatému plesu tyčícím se v nadmořské výšce 1 751 metrů. Dále se podíváte na Svišťovku a k Zelenému plesu. Přes Velké biele sedlo a Sedm prameňů se dostanete přes Kopské sedlo až do Javoriny, kde můžete trasu zakončit.

Tatranská magistrála je jakýmsi okruhem po opravdu nejzajímavějších a nejznámějších místech Vysokých Tater. Velmi těžkou trasou je také výlet ze Štrbského plesa na Rysy. Pokud máte raději jednodušší túry, tak si zpříjemněte výlet třeba Lomnický štít kabinovou lanovkou, která sem vede.

Z historie

Tatranský národní park je absolutně nejstarším národním parkem na území Slovenska. Jako datum jeho zřízení byl stanoven 1. leden roku 1949. Důležitým obdobím se stal rok 1987, kdy se ke stávající ploše parku přidružilo také území Západních Tater. V roce 1993 byl Tatranský národní park uznán jako přírodní biosferická rezervace Unesco. Roku 2003 se ještě změnila samotná rozloha ochranných pásem tvořících plochu národního parku a od roku 2004 se Tatranský národní park stal nedílnou součástí mezinárodní soustavy chráněných území Natura 2000.

Fauna a flora

Je třeba upozornit na to, že na území parku se nachází zhruba 155 ptačích druhů, 42 druhů různých savců a dále také různí plazi a obojživelníci. Jmenujme alespoň ta nejznámější zvířata, jimiž jsou kamzík horský, medvěd hnědý či rys ostrovid. Co se týká rostlinné říše, tak v parku nalezneme obrovské množství rostlin a bylin, z nichž je mnoho chráněných a velmi vzácných. Celkem 37 druhů tvoří endemitické rostliny. Patří mezi ně například tolokněnka alpská, ostřice černohnědá, zubatka poléhavá a nebo lomikámen tatranský.

Lidé, zajímavosti

Pokud se bojíte, že Tatranský národní park a Vysoké Tatry vůbec skýtají pouze turistické trasy, tak jste na omylu. V letě si můžete zajít do obřího vodního parku Tatralandia nedaleko Popradu, zajezdit si na raftech a nebo třeba věnovat několik dní cyklistice. V zimě pro vás budou připraveny velmi kvalitně upravené lyžařské tratě. Vždyť na Štrbském lese se pořádají mezinárodní závody v klasickém lyžování.


Hodnocení

Hodnocení: 3.2 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Radek Štěpán] [Zobrazeno 10695x] [21. srpen 2009]
[NP Slovensko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Řeka Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]