Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Pieninský národní park (PIENAP)

Pieninský národní park (PIENAP)

Tento slovenský národní park se rozprostírá mezi obcemi Červený Klášter, Velký Lipnik, Stráňany a státní hranicí s Polskem. Jeho území leží na horninách bradlového pásma. Bradlové skály jsou zvlášť dobře viditelné v hlubokém kaňonu Dunajce a jeho některých přítoků. Pieniny tvoří samostatný okres s hojným výskytem teplomilných horských a vysokohorských druhů rostlin.

Lesy zde nejsou rozloženy v souvislé vrstvě. Původní jedlovo bukové lesy jsou promíchané javorem horským, brestem horským, jasanem štíhlým a najdeme tu také ostrůvky lipových porostů. Velmi působivým dojmem se vyznačují na skalách rostoucí skupiny borovic. Nejpozoruhodnější ze zástupce křovin je bezsporu růže alpínská, zimolez černý, skalník obyčejný černoplodý, jeřabina mukyně nebo tavolník prostřední.

Fauna zde reprezentuje soubor středoevropských západokarpatských druhů podhorského a horského stupně. Kromě jelenů, srnců, černé zvěře a obvyklých dravců, tu najdeme ryšavku křovinnou, vydru říční a máme - li velké štěstí, můžeme narazit i na plcha zahradního nebo myšovku vrchovskou.

Nad hlavou nám zde budou poletovat červeňák karmínový, hýl obyčejný, nebo muchařík malý. Jediný přirozený nepřítel kterého tu mají, je orel křiklavý. Neměli bychom zapomínat na zde hnízdící vzácné čápy černé.

Pokuď není naší doménou flora ani fauna, možná nás zaujmou zrestaurované zbytky starého kláštera z čtrnáctého století. Působil zde mnich Cyprián, po němž se zachoval obsáhlý herbář.

Název:Pieninský národní park
Oficiální název:Pieninský národný park (PIENAP)
www:www.paklenica.hr
Země: Slovensko
Rozloha: 21,25 km²
Rok vyhlášení: 1967

Haligovské skály

Rozkládají se nad severním okrajem obce Haligovce, v okrese Stará Ľubovňa. Jsou tvořeny různými geomorfologickými útvary jako jsou skalní věže, sloupy, homole, skalní okna a sutinové kužele. Nalezneme tu i podzemní jeskynní prostory, z nichž největší a nejznámější je Aksamitka, známá pod názvem Mléčná dráha, v jejichž útrobách se ukrývá vzácný netopýr létavec stěhovavý.

Roste tu vápnička skalní, poniklec Hallerův slovanský, dvojštítek hladkoplodý a místy se tu drží ve skupinkách nebo jednotlivě reliktní borovice lesní. Daří se tu teplomilné, skalní a sutinové vegetaci.

Významným obyvatelem je určitě kobylka vrchovská, skalíř pestrý, jasoň červenooký a vzácné druhy endemických měkýšů.

Pieniny - Průlom Dunajce

Severním směrem od Červeného Kláštera v okrese Poprad a Stará Ľubovňa se rozkládá tato přírodovědně a krajinářsky nejhodnotnější část Pieninského národního parku. Zahrnuje překrásný průlom Dunajce se čtyřmi vyhloubenými a vtlačenými meandry s několika prahy, vystupujícími z řečiště, zachovalými říčními terasami a s přilehlými svahy na nichž se tyčí nepřístupné skalnaté výtvory, od Klášterní hory až po Holici.

Na těchto územích najdeme buk i jedli, smrk a také borovici lesní. Zvláštním společenstvím tu jsou porosty lípy malolisté. Ve skalnaté části převažuje pěchava vápnomilná a kostřava sivá. Vzácně je zde také možnost objevit i chryzantému pieninskou, hvozdík lesklý nebo arábku pieninskou. V bohaté flóře tu jsou zastoupené některé karpatské endemity, početné hoské druhy, ale i několik vysokohorských a východokarpatských prvků.

Ze vzácných druhů zvěře, které tu žijí, si připomeňme ořešnici perlavou, skalníka pestrého, orla křiklavého, ještěrku živorodou, vydru říční nebo kobylku vrchovskou.

Průlom Lesnického potoka - Kače

Nachází se na Lubovnianské vrchovině, poblíž bývalé československopolské státní hranici, severně od obce Lesnice.

Jedná se o skalnatou úžinu, řečiště Lesnického potoka se strmými skalními stěnami a sutinami. Najdeme tu pozoruhodnou vegetaci, zvláště na svazích sutin. Na hřebenech tu ční dub zimní, který dosahuje výšky 20 až 40 metrů a má vejčitou, poměrně štíhlou korunu, která je však rozvětvenější než koruna dubu letního.

Na své podzimní procházce tu můžeme objevit jeho žaludy, vejcovitě podlouhlé, 14 - 25 mm dlouhé plody, které často klíčí už na stromě. Dub zimní je znám také pod lidovým názvem drňák.

Další fauna a flora je shodná s ostatním územím tohto parku.


Hodnocení

Hodnocení: 2.75 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Jiří Robinson Roup] [Zobrazeno 9115x] [18. květen 2009]
[NP Slovensko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]