Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Vikos Aoos

Národní park Vikos Aoos

Kdo miluje přírodu a zvláště pak hory, nemůže si nechat ujít výlet do národního parku Vikos Aoos. Jedná se opravdu o přírodní skvost, který obdivují lidé z celého světa. Park má rozlohu cca 3360 hektarů s ochraným pásmem přibližně 12 000 hektarů. Leží v prostoru mezi vodními toky Aoos a Vikos, což je ve společné kombinaci, právě název místního národního parku.

Do Řecka nejen za koupáním v moři

Řecko last minute je většinou destinací, která je spojována s koupáním, památkami, sluníčkem a odpočinkem. Kdo však využije možnosti, poznat místní národní park, je zcela uchvácen. Celý střed a zároveň sever pevniny je tvořen mohutnými pohořími, kde vrcholy dosahují výšek přibližně 2500 metrů nad mořem.

Blízké pohoří Pindos

Hned po nejvyšším Olympském pohoří následuje pohoří Pindos – 2637 metrů, v jehož těsné blízkosti leží kaňon Vikos. Pindos je plošně největším řeckým pohořím, říká se, že právě pohoří Pindos tvoří jakousi páteř Řecka, která je přibližně 160 km dlouhá. Krajina Pindosu je velmi málo osídlená, proto se zde daří jak rostlinám, tak zde najdou klid i zvířata. Pindos je zapsán do Guinessovy knihy rekordů, co se týče hloubky a šířky skalních stěn.

V národním parku Vikos Aoos vás čeká překrásná příroda

Toto místo je domovem mnoha rostlin či živočichů, například tady žije vlk, orel skalní či medvěd. Dnem tohoto kaňonu protéka řeka Vikos, která má mnoho bočních pramenů, s průzračně čistou a ledovou vodou. Do oblasti Pindos patří dále planina Straka, masiv Tykví a celý kaňon Vikos i s propastí jménem Provatina.

Návštěva kaňónu Vikos stojí za to

Kaňon Vikos je nejhlubší v Evropě, skalní stěny jsou zde vysoké, dosahují téměř výšky 1000 metrů. Nesmírně zajímavá je místní architektura, která dodnes používá jako základní stavební materiál, kámen. Z toho jsou i střechy domů, což umocňuje celkový dojem této oblasti, jako kdybyste se ocitli ve skalní vesničce. Kromě relaxace či procházky tu ale můžete zažít i aktivní last minute dovolenou při sjíždění řeky na raftech nebo právě při túrách, nedotčenou řeckou přírodou. Na nevšední zážitek se rozhodně nechte zlákat řekou Voidomatis, kterou najdete ve středním Řecku, kaňon Vikos. Řeka protéká krásnou a nedotčenou přírodou a voda v ní, je natolik čistá, že se v některých místech, hlavně u pramene používá jako pitná a pro sportovce či turisty, je tím pravým osvěžením. Navíc pokud zvednete hlavu k obloze, uvidíte historické mosty, které řeku na některých místech, překlenují. Za vodním sportem na řeku se může vydat jak zkušený vodák, tak i úplný začátečník. Navíc podle vodáků je příroda a či okolí řek, právě z lodě či raftu, úchvatná.

Středověká vesnička Monodendri

Kromě sjíždění místních řek a obdivování krásné scenérie můžete v oblasti Zagori navštívit středověkou vesničku Monodendri. Architektura je zde zajímá a i tady na Vás dýchne krása staveb z kamene. Místní lidé jsou zde příjemní a k turistům ochotní. Ukáží Vám či nasměrují Vás tím správným směrem, abyste si odsud odvezli ty nejhezčí zážitky.


Hodnocení

Hodnocení: 1.8 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Webmaster] [Zobrazeno 8089x] [2. červenec 2010]
[NP Řecko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Chystáte se na dovolenou do Řecka? Podívejte se na aktuální nabídku řecko - zájezdy a vyberte si levné ubytování dle vašeho gusta. Připravili jsme pro Vás celou řadu praktických informací a užitečných rad, které byste měly znát, než se vypravít na dovolenou do Řecka v roce 2010.

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]