Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Samaria

Národní park Samaria

Národní park Samaria se nachází ve stejnojmenné soutěsce na ostrově Kréta. Geograficky spadá pod Řecko a jedná se o velmi zajímavou lokací, která se doslova stala magnetem pro všechny turisty, jež na tento ostrov zavítají. Jinak samotná soutěska se rozkládá v jihozápadní části Kréty, v prefektuře, která nese název Chania. Soutěska začíná místem Omalos plateau a její konec je až u Lybijského moře, konkrétně ve vesničce Agia Roumeli.

Přírodní krásy parku

Národní park Samaria je doslova pozemským rájem, který se nalézá na Krétě. Pohoří, v němž se samotný kaňon nachází, nese název Bílé hory.

Divoké říčky vyhloubily kaňon

Kaňon samotný vznikl stejně jako i některé okolní oblasti, díky působení vody, která protéká místními potoky a řekami. Ty vyhloubily celou soutěsku. Obzvláště v zimním období se malé letní a jarní potůčky mění ve zběsilou řeku a ta s sebou nemilosrdně bere všechno, na co narazí.

Pokud budete procházet Národním parkem Samaria, tak se vám nasytnou především nádherné scenérie, jež jsou tvořeny opravdu vysokými masivy skal. Ty dosahují minimální výšky zhruba od 300 do 600 metrů. Uvidíte kolem sebe nádhernou přírodu, ve které kontrastují kameny se zeleným porostem lesů.

Po cestě si jistě všimnete spousty zvířat a obdivovat budete moci také nečetné druhy rostlin, z nichž je jich mnoho endemitických. Spousta rostlin také velmi krásně voní, takže při procházce kaňonem jejich vůni jistě ucítíte a bude se vám šlapat příjemněji. Je třeba také zmínit nejzajímavější a lidmi nejvíce obdivovanou část, jíž je Železná brána. Jedná se o místo, které je úplně nejužší v celé soutěsce. Šířka v tomto bodu činí neuvěřitelné tři metry, přičemž v okolí se nachází skály vysoké kolem 500 metrů.

Turistické trasy, výlety

Vstupné do parku stojí 3,50 euro. Velmi výhodné je najmout si na celý výlet do tohoto překrásného parku nějakou cestovní kancelář. Při troše štěstí se vám podaří vejít do ceny třiceti eur. Začátek celé trasy se nachází ve vesničce Xiloskalo.

Dobře značené trasy kamenitým terénem

Cesta parkem je poměrně kamenitá, takže kvalitní boty jsou základem ke zdolání celé trasy. Trasy jsou značeny velmi dobře a na to, kolik jste už ušli a kolik kilometrů vám ještě zbývá, budete upozorněni dřevěnými patníky, na nichž jsou napsány ony údaje. Jinak soutěska se postupně rozšiřuje a čím širší se stává, tak tím jste blíže cíle.

Vězte, že cestou překročíte několik říček. Určitě se snažte jít středem celé soutěsky, vyhnete se tak nebezpečí, které skýtají padající kameny. Na skutečnost, že už se nacházíte zhruba v polovině své cesty, vás upozorní vesnička Samaria. Ta je ovšem opuštěná a vy uvidíte pouze několik budov. Jednou z nich je kamenný kostelík.

Přejít můžete také přes kamenný most. Konec celé soutěsky tvoří Agia Roumeli. Jedná se o malou osadu, v níž se nacházejí hospůdky a pláž. Dá se zde i ubytovat, jelikož tady bylo postaveno i několik hotelů. Jediným problémem je ten fakt, že se odsud nedá dostat jiným způsobem než lodí a nebo cestou přes Agios Jannis. Cesta po vlastních je ale dobře utajena, aby místní dostali z turistů peníze za lodní dopravu. Celá túra trvá zhruba 7 hodin a jít se dá pouze jedním směrem.

Z historie

Samaria byla původně pouhou malou vesničkou, ale postupem času se pojmenování vžilo pro celou soutěsku, která dnes tvoří národní park. Ten byl vyhlášen v roce 1962. Psal se rok 1964, kdy byla celá oblast vysídlena. Řecko již podalo žádost o to, aby byla Samaria připsána na seznam kulturního a přírodního dědictví Unesco.

Fauna a flora

V samotné soutěsce zůstaly zachovány alespoň pozůstatky původních lesů. Ze stromů zde rostou zejména cypřiše, přičemž některé z nich jsou velmi staré a průměr jejich kmenů přesahuje délku jednoho metru. Jelikož samotné skály vytvářejí poměrně dost stínu, tak zde mohou růst rostliny, které se v jiných částech světa nemohou vyskytovat. Z těchto rostlin zde najdete například některé velmi krásné orchideje.

Co se týká fauny, tak absolutně nejznámějším živočišným druhem obývajícím národní park, se stala koza krétská bezoárová. Té ale nikdo z místních lidí neřekne jinak než Kri-kri. Tento druh koz je poměrně plachý, takže se vám jej v otevřené přírodě dost těžko podaří spatřit. Stane se tak ale zcela jistě v opuštěné vesničce Samaria, kde je jich několik ochočených. Ostatně tato koza je natolik známá, že po ní bylo pojmenováno i několik restaurací.

Lidé, zajímavosti

Pokud se chystáte do tohoto parku, tak byste měli vyrazit na prohlídku už kolem osmé ranní a jít rychle, nebo až kolem jedenácté hodiny a šlapat pomalu. Zhruba mezi devátou a desátou hodinou zde přicházejí největší skupiny turistů. Jinak si nezapomeňte nechat u sebe ústřižek ze vstupenky, jelikož ten po vás místní správci často budou vyžadovat i u konce procházky soutěskou.


Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Jan Potůček] [Zobrazeno 5064x] [28. srpen 2009]
[NP Řecko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Chystáte se na dovolenou do Řecka? Podívejte se na aktuální nabídku řecko - zájezdy a vyberte si levné ubytování dle vašeho gusta. Připravili jsme pro Vás celou řadu praktických informací a užitečných rad, které byste měly znát, než se vypravít na dovolenou do Řecka v roce 2010.

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]