Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Olymp

Národní park Olymp

Starověká řecká mytologie vyhrazovala Olympu výsadní postavení, jakožto sídlu dvanácti bohů. Okolo bájného pohoří Olymp se ale také rozprostírá nejstarší řecký národní park. Jeho hluboká údolí a příkré svahy dodávají olympskému masívu majestátní vzhled, který je umocněný faktem, že jen dvacet kilometrů vzdušnou čarou, se nachází pobřeží Egejského moře, Soluňský záliv. Divoce rozeklaný hřeben Olympu má více než padesát vrcholů a vrcholků, z nichž ten největší je Mytikas, vysoký 2919m n.m.a přezdívá se mu Diův trůn.

Z východu můžeme na hřebenech Olympu obdivovat hojné kuželovité věžičky, zatímco od západu se otvírá pohled na mohutnou skalní stěnu, ohraničující obrovský kotel Megala Kazania, jenž je po větší část roku zasypán sněhem.

Vápencové skály

Vápencové podloží skal oblast silně vysušuje, povrchová voda je tu tedy spíše vzácným jevem. Množství dešťových srážek je tu třikrát až čtyřikrát větší než v Athénách nebo Soluni. Avšak ačkoliv v nejvyšších polohách spadne ročně přes 1200mm srážek, déšť se ihned vsákne do půdy, takže kromě říčky Enipeas se většina potoků a bystřin zaplní až při jarním tání sněhu.

Podbnebí v národním parku

Podnebí parku Olympu je ovlivněno jeho geografickou polohou. V létě tu najdeme typicky středomořské podnebí, teplé a suché, které se v zimě promění na studené a mokré.

Od listopadu do května se ve vyšších oblastech udržuje sníh a led. V mezidobí se tu také můžeme setkat s mohutnými poryvy větru, o rychlosti až 100km/hod.

Botanická zahrada Řecka

Park Olymp je možná s trochou nadsázky označován za největší botanickou zahradu Řecka. Důvodem pestrosti a rozmanitosti flory i fauny je značné výškové rozpětí a blízkost moře.

Nalézá se tu více než 2000 druhů cévnatých rostlin různého geografického původu, nepočítaje v to desítky nejrůznějších endemitů.

Olympská vegetace tu roste v jakémsi zónovém uspořádání. Zatímco v nižších polohách, do výšky 800 m, se můžeme setkat s ostnitou macchii nebo dubovými lesy, ve střední poloze se připojují bučiny a volně rostoucí ořešáky. Nechybí ani porosty borovice černé.

Od 1800 do 2500m n m. se vlády ujímají jehličnaté lesy, v nichž se setkáme s balkánskou borovicí Heldreichovou nebo jedlí řeckou. Tyto lesy zabírají zhruba 36% plochy parku.

Široká škála živočišných druhů

V parku se daří také široké škále zvířecích druhů. Díky velkým výškovým rozdílům tu můžeme najít jak teplomilné obyvatele podhůří, tak představitele fauny severské nebo vysokohorské. Ještě ve druhém století před našim letopočtem bychom zde mohli běžně narazit na lví smečky. Dnes mezi faunu obývající Olympský park můžeme bez uzardění počítat třeba vlky nebo šakaly obecné. Klapot kopýtek, odrážející se od skalisek, patří kamzíkům horským, zatímco stín padající z výšky na zem, patří dozajista orlu skalnímu nebo orlosupu bradatému.

Turistické cíle v Olympském parku

Výlet na Olymp

Výlet na vrcholek hory Olymp nabízí možnost dotknout se míst spojených s tisíce let vzdálenou historií. Nejedná se však o jednoduchou odpolední procházku. Chcete - li se vypravit na některý vrchol pohoří Olymp, čeká vás nejrůznější strmá stoupání kořeněná nepředvídatelnými rozmary počasí. Jsou známy případy, kdy podcenění náročného terénu vedlo k tragickému konci.

Nicméně pokud nejste příznivci prefabrikovaných zájezdů pro důchodce, vypravte se z městečka Litochora silnicí nebo autobusem na odstavné parkoviště Priona do nadmořské výšky 1200m a odtud můžete vyrazit na první část výstupu k chatě Spilios Agapitos. Cesta zabere zhruba tři hodiny a poté následuje další tříhodinová a značně fyzicky náročná cesta až na vrchol. Stezka je velmi dobře značená.

Pokud se dostanete až na vrchol (nejlépe Skolio), otevře se vám nezapomenutelný výhled do okolí, který vám bohatě vykompenzuje vynaloženou námahu.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Jiří Robinson Roup] [Zobrazeno 11261x] [23. červen 2009]
[NP Řecko] [comments: 176]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Chystáte se na dovolenou do Řecka? Podívejte se na aktuální nabídku řecko - zájezdy a vyberte si levné ubytování dle vašeho gusta. Připravili jsme pro Vás celou řadu praktických informací a užitečných rad, které byste měly znát, než se vypravít na dovolenou do Řecka v roce 2010.

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]