Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Olymp

Národní park Olymp

Starověká řecká mytologie vyhrazovala Olympu výsadní postavení, jakožto sídlu dvanácti bohů. Okolo bájného pohoří Olymp se ale také rozprostírá nejstarší řecký národní park. Jeho hluboká údolí a příkré svahy dodávají olympskému masívu majestátní vzhled, který je umocněný faktem, že jen dvacet kilometrů vzdušnou čarou, se nachází pobřeží Egejského moře, Soluňský záliv. Divoce rozeklaný hřeben Olympu má více než padesát vrcholů a vrcholků, z nichž ten největší je Mytikas, vysoký 2919m n.m.a přezdívá se mu Diův trůn.

Z východu můžeme na hřebenech Olympu obdivovat hojné kuželovité věžičky, zatímco od západu se otvírá pohled na mohutnou skalní stěnu, ohraničující obrovský kotel Megala Kazania, jenž je po větší část roku zasypán sněhem.

Vápencové skály

Vápencové podloží skal oblast silně vysušuje, povrchová voda je tu tedy spíše vzácným jevem. Množství dešťových srážek je tu třikrát až čtyřikrát větší než v Athénách nebo Soluni. Avšak ačkoliv v nejvyšších polohách spadne ročně přes 1200mm srážek, déšť se ihned vsákne do půdy, takže kromě říčky Enipeas se většina potoků a bystřin zaplní až při jarním tání sněhu.

Podbnebí v národním parku

Podnebí parku Olympu je ovlivněno jeho geografickou polohou. V létě tu najdeme typicky středomořské podnebí, teplé a suché, které se v zimě promění na studené a mokré.

Od listopadu do května se ve vyšších oblastech udržuje sníh a led. V mezidobí se tu také můžeme setkat s mohutnými poryvy větru, o rychlosti až 100km/hod.

Botanická zahrada Řecka

Park Olymp je možná s trochou nadsázky označován za největší botanickou zahradu Řecka. Důvodem pestrosti a rozmanitosti flory i fauny je značné výškové rozpětí a blízkost moře.

Nalézá se tu více než 2000 druhů cévnatých rostlin různého geografického původu, nepočítaje v to desítky nejrůznějších endemitů.

Olympská vegetace tu roste v jakémsi zónovém uspořádání. Zatímco v nižších polohách, do výšky 800 m, se můžeme setkat s ostnitou macchii nebo dubovými lesy, ve střední poloze se připojují bučiny a volně rostoucí ořešáky. Nechybí ani porosty borovice černé.

Od 1800 do 2500m n m. se vlády ujímají jehličnaté lesy, v nichž se setkáme s balkánskou borovicí Heldreichovou nebo jedlí řeckou. Tyto lesy zabírají zhruba 36% plochy parku.

Široká škála živočišných druhů

V parku se daří také široké škále zvířecích druhů. Díky velkým výškovým rozdílům tu můžeme najít jak teplomilné obyvatele podhůří, tak představitele fauny severské nebo vysokohorské. Ještě ve druhém století před našim letopočtem bychom zde mohli běžně narazit na lví smečky. Dnes mezi faunu obývající Olympský park můžeme bez uzardění počítat třeba vlky nebo šakaly obecné. Klapot kopýtek, odrážející se od skalisek, patří kamzíkům horským, zatímco stín padající z výšky na zem, patří dozajista orlu skalnímu nebo orlosupu bradatému.

Turistické cíle v Olympském parku

Výlet na Olymp

Výlet na vrcholek hory Olymp nabízí možnost dotknout se míst spojených s tisíce let vzdálenou historií. Nejedná se však o jednoduchou odpolední procházku. Chcete - li se vypravit na některý vrchol pohoří Olymp, čeká vás nejrůznější strmá stoupání kořeněná nepředvídatelnými rozmary počasí. Jsou známy případy, kdy podcenění náročného terénu vedlo k tragickému konci.

Nicméně pokud nejste příznivci prefabrikovaných zájezdů pro důchodce, vypravte se z městečka Litochora silnicí nebo autobusem na odstavné parkoviště Priona do nadmořské výšky 1200m a odtud můžete vyrazit na první část výstupu k chatě Spilios Agapitos. Cesta zabere zhruba tři hodiny a poté následuje další tříhodinová a značně fyzicky náročná cesta až na vrchol. Stezka je velmi dobře značená.

Pokud se dostanete až na vrchol (nejlépe Skolio), otevře se vám nezapomenutelný výhled do okolí, který vám bohatě vykompenzuje vynaloženou námahu.


Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Jiří Robinson Roup] [Zobrazeno 6592x] [23. červen 2009]
[NP Řecko] [comments: 123]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:
www:

Komentáře

XcVRHavZu

pátek, 13. leden 2017
08:23

Shoot, who would have thohugt that it was that easy?


posted by: XcVRHavZu (4dph1ztpn(a)outlook.com) [Odpovědět]

pIbuYq3KoV

sobota, 14. leden 2017
20:54

"I'd rather eat my pancakes with motor oil than put Aunt Jemima's syrup on them."What brand of syrup do you use? BTW, you sound extreme when it comes to syrup.


posted by: pIbuYq3KoV (tuy2l0ghk6w(a)outlook.com) [Odpovědět]

l2hZtbsAKzK

neděle, 15. leden 2017
04:41

Great post!!It made me chuckle more than a few times. The iPad will definitely take on Amazon’s kindle and all the other e-readers on the market. I wonder when the GF Herald will be able to be downloaded to such a device.


posted by: l2hZtbsAKzK (zwlyon3ionm(a)outlook.com) [Odpovědět]

NX0gzQuQ5

neděle, 15. leden 2017
13:32

We haven’t been doing it at all. Perhaps you should define “Imperialism” instead of just using it as a pejorative. And if the British did it, they did it under their Left wing governments. Again, we get into what is Imperialism? No, the NAZI’s were very left wing. State Unions are a Left wing policy. Their dislike of “Communists” was on the organization level, not differences in policy. “Believe in private property”? Please, tell it to the Jews……


posted by: NX0gzQuQ5 (2j7vsgzk(a)outlook.com) [Odpovědět]

FSpHVnHWs

neděle, 15. leden 2017
15:02

mau jumatan ngomongin orang, abis jumatan juga ngomongin orang lagi… Pahala jumatan nya ilang dah tuh heheheh…. Dasar kurang kerjaan km be…


posted by: FSpHVnHWs (vpzf1i9z(a)outlook.com) [Odpovědět]

WJE8opuKtq

pondělí, 16. leden 2017
04:15

My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here. Again, awesome weblog!


posted by: WJE8opuKtq (9f223xm1(a)outlook.com) [Odpovědět]

yM5Zea9tfCcJ

pondělí, 16. leden 2017
13:14

10/31/2012 um 11:39 PM · I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..


posted by: yM5Zea9tfCcJ (2afu5wmc(a)outlook.com) [Odpovědět]

GO7j2gTG2n

pondělí, 16. leden 2017
16:43

Yo, good lookin out! Gonna make it work now.


posted by: GO7j2gTG2n (0w0ok7mvb(a)outlook.com) [Odpovědět]

DfEF5C9yK

úterý, 17. leden 2017
12:12

We could've done with that insight early on.


posted by: DfEF5C9yK (cp1glhej(a)outlook.com) [Odpovědět]

RDrtUmOJHC

středa, 18. leden 2017
00:08

You can always tell an expert! Thanks for contributing.


posted by: RDrtUmOJHC (fdycdzhcv(a)outlook.com) [Odpovědět]

kW2Mz2k0

středa, 18. leden 2017
08:41

Boy that really helps me the heck out.


posted by: kW2Mz2k0 (obb6b7jah(a)outlook.com) [Odpovědět]

rULtqL7y

čtvrtek, 19. leden 2017
02:24

I’ve been reading your blog for several months now and am finally ready to start a spending fast on Jan. 1. My life needs major changes, and this will help me change the financial aspect of it. I don’t think I can pay off all my ridiculously massive amounts of debt in one year, but I think I can chip away a big chunk of it. I hereby vow to cut out ALL unnecessary spending in 2012 to work towards a better, debt-free life! And if anyone cares to please check out the blog I started to hold myself accountable. Thanks!


posted by: rULtqL7y (4ffddezhre8(a)outlook.com) [Odpovědět]

reXcVn2V1NkM

čtvrtek, 19. leden 2017
05:05

Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic for a long time and yours is the best I’ve found out till now. However, what about the bottom line? Are you positive in regards to the source?


posted by: reXcVn2V1NkM (axvhqbnk1(a)outlook.com) [Odpovědět]

TPnB5zYwxV

pátek, 20. leden 2017
06:46

I want an "auto delete" feature in YouTube. When you upload a video, you can set a time limit after which video will be deleted automatically.


posted by: TPnB5zYwxV (agvor713j(a)outlook.com) [Odpovědět]

Zkxw2SUCZp

pátek, 20. leden 2017
13:06

Good day! I simply want to give a huge thumbs up for the nice info you’ve gotten here on this post. I might be coming again to your weblog for more soon.


posted by: Zkxw2SUCZp (5ohjpq2ygc2(a)outlook.com) [Odpovědět]

mtoBpWZNle

pátek, 20. leden 2017
16:19

Where is Esplanade located? Manila? Makati? Or Somewhere in Metro Manila?I know an Esplanade here in Singapore at Marina where international Filipino artists perform their talents.Hope even small fireworks fest will be held there during my Yuletide vacation. Heard it’s a big event showing best of fireworks from different international players.Just for clarification. Many thanks.Cheers.


posted by: mtoBpWZNle (gv2weoeg(a)outlook.com) [Odpovědět]

tvI8hH2a6p6

sobota, 21. leden 2017
05:49

Our friend Darryl emails: As a former resident of the Gaza Strip and regular visitor, I found Jeff Klein’s reflections to be very much spot on, especially considering the brevity of his visit. In a public debate that is often cluttered with too much nonsense, Klein’s straightforward and nuanced articulation of how Gazans live under a “disengaged” occupation is refreshing and should be circulated widely.


posted by: tvI8hH2a6p6 (b4bzs9hv9kn(a)outlook.com) [Odpovědět]

70vLlJ1Un

sobota, 21. leden 2017
13:31

Thanks for writing such an easy-to-understand article on this topic.


posted by: 70vLlJ1Un (jfhn76hq5nd(a)outlook.com) [Odpovědět]

UaxakNwft4x

sobota, 21. leden 2017
21:41

Very well written. Makes me wish I could've been there. Seger is a legend in the music business, and his music does span generations. From people who have been listening and enjoying his music from the start to the young ones who have only recently come to enjoy it.I always enjoy your reviews. They are fair and balanced. Good job!


posted by: UaxakNwft4x (mgmu0zgcm5(a)outlook.com) [Odpovědět]

8mQ9bIGsw4

neděle, 22. leden 2017
04:53

I wanted to check up and let you know how much I loved discovering your blog today. I will consider it an honor to work at my business office and be able to utilize the tips provided on your web-site and also participate in visitors’ feedback like this. Should a position involving guest author become offered at your end, make sure you let me know.


posted by: 8mQ9bIGsw4 (04g9a3yb8s(a)outlook.com) [Odpovědět]

1zrQY12EtmX

úterý, 24. leden 2017
01:20

You all have our deepest sympathy in this time of loss. Mr. Daugherty was a sweet, loving, and attenative man. He shared his love and joy for Christ and Life with everyone he met, always a joy to be in his company. He will be missed. We pray that God will give you all comfort from your grief.


posted by: 1zrQY12EtmX (jwy7c81ck(a)outlook.com) [Odpovědět]

VvU4IXvX8gv

úterý, 24. leden 2017
14:53

It's a pleasure to find someone who can identify the issues so clearly


posted by: VvU4IXvX8gv (3e5ucaop(a)outlook.com) [Odpovědět]

zMKssyC7A

úterý, 24. leden 2017
17:17

changed my mind, kind of like it.eager to see the away and alternates.also, cech is going to look like a big orange monster next year.i am very okay with that.Reply


posted by: zMKssyC7A (ozql386ew(a)outlook.com) [Odpovědět]

czquvrzEe

úterý, 24. leden 2017
19:31

Nice work stu have been waiting for someone to try that. Who did the post production should have been slow-motion Instead of freeze frame. Still sick but


posted by: czquvrzEe (dvpan4br3a6(a)outlook.com) [Odpovědět]

2SeGWDb6oCn

úterý, 24. leden 2017
20:56

Hi! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Cheers!


posted by: 2SeGWDb6oCn (f370gq0u6c(a)outlook.com) [Odpovědět]

PzlCLyNzs

úterý, 24. leden 2017
22:08

That addresses several of my concerns actually.


posted by: PzlCLyNzs (i60iokwn4j(a)outlook.com) [Odpovědět]

5hQ118h9iS

středa, 25. leden 2017
02:53

This introduces a pleasingly rational point of view.


posted by: 5hQ118h9iS (pxlrmlcy(a)outlook.com) [Odpovědět]

vpX1Y95Tpf2Y

středa, 25. leden 2017
04:18

I have to put in a word for our lovely Golden Comets. Our first 6 hens were all Comets, and they were gems. We mixed it up a bit in subsequent years, adding Ameracaunas, Barred Rocks and Black Stars. While the mixed flock makes nice eye candy, the Comets are carrying the other slackers. Actually, the Stars are almost as good, and pretty, ad we now have one RI Red who is a gem, but the Barred Rocks have been a pain, and the Ameracaunas are freeloaders.I say do ‘em all in on one weekend and pressure can the chicken.


posted by: vpX1Y95Tpf2Y (ixif5txj1o(a)outlook.com) [Odpovědět]

KHVGK02dwa

středa, 25. leden 2017
17:27

Thanks Graham, but I reckon it will take at least three to help me to relax…..it’s been a long day!! How’s your day been?…….and wheres the scintillating Scot gone??, and now…no Davey??? The plot thickens?? Any news Graham?………Tony aka MrT


posted by: KHVGK02dwa (s9kmdv870(a)outlook.com) [Odpovědět]

5iFWxZFcg9

čtvrtek, 26. leden 2017
07:08

The genius store called, they're running out of you.


posted by: 5iFWxZFcg9 (4c0v2wzca9v(a)outlook.com) [Odpovědět]

u1faXl8q8s8B

čtvrtek, 26. leden 2017
11:13

The expertise shines through. Thanks for taking the time to answer.


posted by: u1faXl8q8s8B (rlnvekt294(a)outlook.com) [Odpovědět]

ikDguP54

čtvrtek, 26. leden 2017
17:46

Hi AbbyFor Kate to have found Tiarnan so unforgettable, he must be the perfect Presents hero – and hooray for a heroine who likes pottering around on Saturday nights. I can relate to that!Christina


posted by: ikDguP54 (bf44z52b54(a)outlook.com) [Odpovědět]

icKOwH61N

čtvrtek, 26. leden 2017
19:18

That's an expert answer to an interesting question


posted by: icKOwH61N (m6pb0hvkt(a)outlook.com) [Odpovědět]

hb8jgTibAHVk

pátek, 27. leden 2017
12:27

Greetings from Egypt, i truly apprecated your post! Sustain the nice function. Also you should have a look at my web site if you need any enable with website maintenance. I produce a whole lot of content concerning how to retain your website maintained for low cost.


posted by: hb8jgTibAHVk (lhlksn8a2o(a)outlook.com) [Odpovědět]

JhxkqzYGClBf

pátek, 27. leden 2017
16:52

I can't believe I've been going for years without knowing that.


posted by: JhxkqzYGClBf (b3zp1ek1pi(a)outlook.com) [Odpovědět]

TDomR9Crd

sobota, 28. leden 2017
08:04

Beautiful verses.I won’t be changing the world either. Not the entire world. Probably not even a square inch.But a capacity for light, for goodness, for change? Those things are underrated. You may believe that yours are limited. But they are extraordinary. And I feel them. Here. On another continent.


posted by: TDomR9Crd (v6lycdtb(a)outlook.com) [Odpovědět]

6toylrVeRAA

sobota, 28. leden 2017
11:31

You Sir/Madam are the enemy of confusion everywhere!


posted by: 6toylrVeRAA (uyvysjl9(a)outlook.com) [Odpovědět]

vPGYmBBh21p

sobota, 28. leden 2017
15:56

I just hope whoever writes these keeps writing more!


posted by: vPGYmBBh21p (61h98uaaq(a)outlook.com) [Odpovědět]

mnug5cDJ

sobota, 28. leden 2017
22:07

You've impressed us all with that posting!


posted by: mnug5cDJ (uzif9dslm0d(a)outlook.com) [Odpovědět]

abgzeKW4X

neděle, 29. leden 2017
01:53

What a pleasure to find someone who identifies the issues so clearly


posted by: abgzeKW4X (6bxhjhwh2u(a)outlook.com) [Odpovědět]

0TWMqwbe

neděle, 29. leden 2017
09:51

Pin my tail and call me a donkey, that really helped.


posted by: 0TWMqwbe (b3auj9a7hi0(a)outlook.com) [Odpovědět]

8IvHMLgH21

neděle, 29. leden 2017
14:48

Got it! Thanks a lot again for helping me out!


posted by: 8IvHMLgH21 (st846toh8(a)outlook.com) [Odpovědět]

x6sUaYxNWZZ

neděle, 29. leden 2017
22:35

Ooooh, this has to be my favorite layout of yours! I'm loving the color scheme and the MME papers...those hexagons just jump out at me as lemons! What a cutie, drinking from a straw :) I may just have to lift this...it's amazing!


posted by: x6sUaYxNWZZ (89mljt3yf(a)outlook.com) [Odpovědět]

dqZp4YHN

pondělí, 30. leden 2017
00:27

It's good to see someone thinking it through.


posted by: dqZp4YHN (ngph3xxvn(a)outlook.com) [Odpovědět]

nvp5ukLYwtA

pondělí, 30. leden 2017
01:16

uSDgcj Last a few years has been to Ibiza, so met a person there whose style of presentation is very similar to yours. But, unfortunately, that person is too far from the Internet!….


posted by: nvp5ukLYwtA (v4vtfjjzr3(a)outlook.com) [Odpovědět]

FB3LGtVB

pondělí, 30. leden 2017
07:26

Such an impressive answer! You've beaten us all with that!


posted by: FB3LGtVB (sw6d9gdk5f(a)outlook.com) [Odpovědět]

E02kr5FFg

úterý, 31. leden 2017
02:15

: egy f.sz vagy , de ezt mar feljebb megvitattuk . @doki: te is f.sz vagy , milyen iranyba te zokni ? @bokka: te egy cimeres f.sz vagy , milyen jogon hasonlitjatok ossze a ket esetet meg mindig nem ertem !? @Bauer: az neked hozzaertes ? mondjam tovabb ? f.sz vagy @PirateBit ex . . . : ki nem szarja le ? meg az oldalrol se hallottunk soha . . . te f.sz @hoggi: agyoncsapjak azt aki megerdemli , mi a vicc ebben te f.sz ?


posted by: E02kr5FFg (ekg69q0i(a)outlook.com) [Odpovědět]

oNWPFJBK1doQ

úterý, 31. leden 2017
02:55

of things around the kitchen I was sure would be just fantastic together. The apple butter and caramel sauce posts I did recently seemed like a match made in heaven, and these flavors had my mind going


posted by: oNWPFJBK1doQ (lxiuowe5bn(a)outlook.com) [Odpovědět]

uZBRUzTV7x

úterý, 31. leden 2017
08:28

That's a genuinely impressive answer.


posted by: uZBRUzTV7x (aum36aho(a)outlook.com) [Odpovědět]

jr7ftdKVl

úterý, 31. leden 2017
13:02

That's going to make things a lot easier from here on out.


posted by: jr7ftdKVl (r0q93vhbu(a)outlook.com) [Odpovědět]

Chystáte se na dovolenou do Řecka? Podívejte se na aktuální nabídku řecko - zájezdy a vyberte si levné ubytování dle vašeho gusta. Připravili jsme pro Vás celou řadu praktických informací a užitečných rad, které byste měly znát, než se vypravít na dovolenou do Řecka v roce 2010.

Náhodný snímek

Yosemite - El Capitan ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

PwRcbH6D7m
[25.5.2017 07:56]
hcBYcwDBGvKp
[25.5.2017 06:39]
xBV2tbKHmB3
[25.5.2017 06:12]
PwCYexzH65d
[25.5.2017 04:18]
kgNkkjeZs
[25.5.2017 04:12]
INYoXyAZsY
[25.5.2017 03:51]