Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Hohe Tauern

Hohe Tauern

Největším ze šesti rakouských národních parků je Nationalpark Hohe Tauern, tedy Národní park Vysoké Taury. Jeho rozloha činí 1834 km2 a nachází se na území tří spolkových zemí Rakouska. Konkrétně se jedná o Salcbursko, Korutany a Tyrolsko.

Národní park Hohe Tauern je lákavý zejména díky velkému množství vrcholů s nadmořskou výškou větší než 3000 m. Kromě nejznámějšího vrcholu, hory Grossglockner, je zde dalších 29 vrcholů, které přesahují tuto magickou hranici. I přes tento velmi hornatý reliéf je oblast parku velmi dobře přístupná, je totiž protnuta několika silnicemi a cestami, z nichž je nejúžasnější pohled na hory při jízdě po silnici Grossglockner Hochalpenstrasse.

Park byl vyhlášen již v roce 1981, stal se tak vůbec prvním národním parkem na území Rakouska.

Fauna a flora

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce jsou vrcholky hor bez větších porostů, lesy lze spatřit zhruba do výšky kolem 2000 m.n.m.. jedná se zejména o borovicové a modřínové lesy. Nad hranicí 2000 metrů pak převažují již jen nízké porosty - lišejníky, borůvčí apod. Typickými jsou pro zdejší krajinu i horské pastviny. Celkem se v Taurách vyskytuje kolem 10 tisíc druhů rostlin. Krajině však dominují typické alpské ledovce.

Z bohaté fauny je potřeba vyzdvihnout výskyt např. kozorohů, orlů, svišťů či supů. Hojně je zastoupen také kamzík.

Turistika

Jak je jistě mnoha českým turistům známo, Rakousko má poměrně dobře propracovaný systém značených cest a stezek. Platí to i o Národním parku Vysoké Taury . Kromě stovek kilometrů dobře značených tras jsou zde i naučné stezky různé obtížnosti. V Korutanech je to kupříkladu naučná stezka Seebachtal, náročnější trasa po hřebenech, kde je nutné mít na sobě vhodnou trekingovou obuv ( chodí se zde ve výškách okolo 3000 m.n.m.), oblíbená je také tzv. kamzičí cesta neboli Gamsgrube, která svou obtížností patří naopak mezi méně náročné. V Salcbursku je pak jednou z nejzajímavějších stezek trasa v okolí Krimmlu, kdy se turisté mohou kochat nádhernými výhledy na nejvyšší vodopády ve střední Evropě. Jejich celková výška dosahuje 380 metrů, na březích vodopádů je možné spatřit mnoho vzácných druhů kapradin a mechů. V Tyrolsku pak lze za všechny jmenovat třeba stezku údolím Dorfertal okolo potoka Seebach, která je určena pro méně fyzicky zdatné návštěvníky parku. Výčet všech stezek a tras by byl velmi zdlouhavý, celkem zde najdete v každé oblasti více jak desítku podobných stezek.

Jak se do parku dostat

Pro vjezd do Národního parku Hohe Tauern je nejlepší zvolit cestu, která vede přes Salcburk a Bischofshofen do Ferleitenu. Zde začíná již zmiňovaná vysokohorská silnice, která je pro cyklisty zdarma, projíždějící automobily zde platí poplatek. Grossglocknerská silnice je poměrně vytížená, i proto je zpoplatněna. Pokud si zde zajistíte ubytování na několik dnů, zpravidla dostanete v hotelech kartu národního parku, která Vám umožní volný vstup jak na zmíněnou silnici, tak i do dalších míst. Vzhledem k poměrně vsoké ceně poplatků ( cca 30 eur na jeden den) se takováto služba jistě velmi hodí.

Grossglocknerská silnice

Mezi nejproslavenější panoramatické cesty nejen ve střední Evropě, ale i po celém světě patří Grossglocknerská silnice. Bývá otevřena jen šest měsíců v roce, nicméně i přesto jí ročně projede kolem jednoho miliónu návštěvníků. Silnice má místy až drtivé převýšení, celkem je dlouhá téměř 50 kilometrů. A v čem tkví její mimořádnost? Na této cestě je několik odpočívadel, která lze využít jako úžasnou vyhlídku na zdejší krajinu. Zejména nejvyšší bod silnice Hochtor, ležící v nadmořské výšce 2500 m.n.m. nabízí neskutečně nádherný výhled na park, respektive na jeho korutanskou a salcburskou část. Další pěknou vyhlídkou je pak například Kaiser-FranzJosef-Höhe, vyhlídka císaře Franze Josefa.

Střediska parku

Nejznámějším turistickým střediskem parku je malá vesnička Heiligenblut s pouhými 1200 stálými obyvateli. Vesnice v nadmořské výšce 1288 m.n.m. je obklopena sjezdovkami, takže během zimní sezóny se počet lidí zněkolikanásobuje. Informační centrum ve vesnici nabízí komplexní přehled o historii národního parku a veškeré turistické informace, které jsou k pobytu potřeba. V budově jsou i terminály s dotykovými displeji, na kterých turisté najdou informace o všech zajímavostech v okolí včetně tras a naučných stezkách. Infocentrum je otevřeno každý rok od počátku května do konce října.

Grossglockner

Nejvyšší vrchol východních Alp je často v hledáčku trekařů a horolezců. Celý masív je rulový, na povrchu je navrstvena břidlice. Jádro Grossglockneru je tvořeno ledovcem Pasterzenkees o ploše cca 20 km2. Název hory ( v překladu Velký zvon) je odvozen od jejího tvaru, který připomíná zvon. Vzhledem k náročnosti hory a přítomnosti ledovce je při výstupu nezbytné ovládat horolezecké umění, tedy chůzi po ledovci, jištění a další techniky horolezeckých výstupů. Bez těchto znalostí doporučujeme se na „Velký zvon“ dívat jen z vyhlídek.

Národní park Hohe Tauern je tedy rájem nejen běžných turistů, kteří sem v letní sezóně přijíždějí na horské túry či cyklistické vyjížďky a v zimním obdobím za ideálními sněhovými podmínkami, ale též dobrodruhů, kteří chtějí zdolávat náročné výstupy, ke kterým je potřeba znát umění horolezectví. V každém případě je potřeba dodržovat v oblasti celého Národního parku přísná opatření stanovená ve vyhláškách NP, která mají za cíl udržet krajinu v co nejpřirozenějším stavu. Pakliže máte úctu k přírodě a jejím krásám, pak nezbývá než doporučit tento nádherný kus Rakouska navštívit. A to i vzhledem k tomu, že Vysoké Taury nejsou nijak přehnaně daleko od českých hranic.

Pro více informací je dobré navštívit oficiální internetové stránky Národního parku Hohe Tauern , při příjezdu pak navštívit některé z turistických středisek, kde Vám budou k dispozici nejrůznější mapy a další materiály, které pomohou lépe celou oblast poznat.


Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Roman Beneš] [Zobrazeno 4835x] [12. červenec 2010]
[NP Rakousko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]