Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Kalkalpen

Kalkalpen

Tento národní park se rozkládá v spolkové zemi Horní Rakousko a jeho celková plocha činí úctyhodných 20 000 hektarů. Co se týká jeho geologického zařazení, tak tvoří součást Severních vápencových Alp.

Na území parku se nacházejí celkem dvě pohoří. Tím prvním se stalo pohoří Sengsengebirge, které se táhne v délce bezmála dvaceti kilometrů a jeho nejvyšším vrcholem je Hohe Nock s nadmořskou výškou 1 963 metrů. Druhým pohořím se stal Reichraminger Hintergebirge, který doslova proslul díky svým hlubokým lesům a skalním průrvám, jež tvoří velká a hluboká údolí. Úvodní fotografie Naturfoto.cz © Miloš Anděra.

Přírodní krásy parku

Jádro celého parku je v podstatě tvořeno vápencem. Horské masivy jsou složeny právě buď z vápence a nebo dolomitu. Parkem protéká spousta řek či říček a vytváří pomocí eroze v těchto skalách krásné krasové útvary. Ostatně je třeba také konstatovat, že na území Kalkapenu se v dnešní době nachází 67 jeskyní.

Jinak co se týká dalších krás, tak vězte, že se sice nepotkáte s ledovci a nebo třeba s obrovskými horskými masivy, jejichž stěny doslova lákají horolezce, nicméně jedinečnost celého parku tkví hlavně v souboru divokých lesů, jimiž je tvořena drtivá většina jeho povrchu. Tyto lesy jsou až na pár výjimek ponechány ve svém původním stavu a jejich divoká podoba není nikterak upravována.

Co se týká složení těchto lesních porostů, tak lze říci, že se zde nachází široká paleta různých druhů stromů. Jsou to zejména stromy smrkové, modřínové, ale také z velké části bukové.

Vzhledem k tomu, že se místním správcům a lidem vůbec podařilo zachovat park ve svém původním stavu a infrastruktura v něm se dále nerozšiřuje, tak si park zachoval svou původní tvář a stal se domovem zhruba osmdesáti druhů ptáků a třiceti druhů savců. Roste zde také obrovské množství druhů různých rostlin a bylin .

Turistické trasy, výlety

Plocha tohoto národního parku skýtá nespočetné množství různých turistických stezek, které jsou velmi dobře značené. Trasy, které můžete zdolat, nejsou nikterak náročné už jenom díky tomu, že se park nenachází v nějakých závratných nadmořských výškách.

Do Kalkapenu se ale přesto můžete také vydat i na náročné turistické túry. Mezi ty řadíme například výšlap na chatu Ebenforst- Alm. Tato chata se nachází na náhorní plošině, která se vyznačuje absencí porostu. Jedná se ale o ideální místo, které slouží jako výchozí centrum pro výlety na různé vrcholy.

Pokud chcete zažít opravdové dobrodružství, tak se určitě vydejte na vrchol Hoher Nock, který se nachází v pohoří Sengengebirge. Určitě se za asistence některého z průvodců podívejte do jeskyní. Pokud máte rádi spíše cyklistiku, tak jistě přivítáte bezmála 500 kilometrů cyklostezek s kvalitním povrchem.

Z historie

Veškeré snahy o vznik samotné chráněné oblasti začínají v roce 1983, kdy se 35 ekologických zájmových skupin snažilo o zavedení některých opatření, která by sloužila k zachování krásných přírodních lokalit, jež se na území Kalkapenu nacházejí. V dubnu roku 1990 byla část území dnešního parku prohlášena za chráněné území. Národní park jako takový byl vyhlášen až v roce 1997.

Fauna a flora

Jestliže se máme zmínit o místní fauně, pak je třeba říct, že Národní park Kalkapen hostí zhruba 30 druhů savců. Kdybychom měli jmenovat některé konkrétní druhy, tak jsou jimi třeba medvěd hnědý a nebo rys.

Ze zhruba 80 druhů ptáků bychom zmínili alespoň tetřeva, datla a nebo také zlatého orla, jehož vyobrazení naleznete na propagačních letácích i některých informačních tabulích, jelikož se stal symbolem celého parku. Pokud máte rádi motýly, tak vězte, že zde naleznete 1500 různých druhů. Co se týká rostlin, tak těch zde roste doslova nepřeberné množství. Spousta druhů je endemitická,. Jmenujme jako příklad třeba pelyněk a nebo žlutou ostřici.

Lidé, zajímavosti

Pokud se budete chtít dozvědět o tomto národním parku více informací, tak si zajděte do některého z národních center, kde vám velmi ochotně jednak podají informace a druhak se zde konají každou sezonu pravidelné tematické výstavy, jež vás seznámí jak s historií parku, tak i s možnostmi pěších tras a cyklovýletů.

Ideálním místem, ve kterém se dozvíte spoustu informací, je návštěvnické centrum Ennstal. Toto centrum naleznete zhruba u obce Reichraming a pokud budete hledat výchozí bod pro své trasy, tak právě odtud můžete podnikat různé výlety po celém parku. Pokud máte rádi netradiční zábavu, jako je například prohlídka parku ze sedla koně a nebo takové raftování, tak vězte, že tyto možnosti Národní park Kalkalpen běžně nabízí.

Jestliže máte raději zimní turistiku, tak si nenechejte ujít možnost výletu na sněžnicích, který se zde také v zimním období koná. Na cestě vás bude provázet zkušený horský vůdce a vy ochutnáte atmosféru vysokohorských procházek. Další velmi zajímavou možností tohoto parku je putování za jeleny. Místní myslivci vám ukážou trasy, kudy chodí tato vysoká zvěř a vy se budete moci pokochat pohledem na tato krásná zvířata.


Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Jan Potůček] [Zobrazeno 7296x] [8. únor 2010]
[NP Rakousko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]