Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Thayatal

Národní park Thayatal

Tento národní park se nachází v Dolním Rakousku, konkrétně v oblasti Podyjí. Právě řeka Dyje byla základním předpokladem pro vznik tohoto nádherného místa.

Kdybychom měli mluvit řečí čísel, tak jeho rozloha činí 1330 hektarů, což z něj dělá nejmenší národní park v Rakousku. Jeho rozloha ale není tak důležitá, jako krásy, které skýtá. Nádherné strmé skály kontrastují se svahy porostlými hustou zelení a vše doplňují rozlehlé vodní toky. Místní příroda je opravdu velmi pestrá a dechberoucí. Obzvlášť na podzim, když lesy mění svou barvu se skýtá překrásný pohled.

Přírodní krásy parku

Jaké že přírodní krásy park nabízí? Hlavním tahákem je bezesporu meandrující řeka Dyje, jejíž délka činí 26 kilometrů a v krajině vytváří doslova síť svých ramen. Zhruba před 5- 1,5 milióny let tady ve zdejším skalnatém podloží vytvarovala překrásnou krajinu. Do tvrdé krystalické horniny se vklínila až 150 metrů do hloubky.

Údolí touto řekou vytvořené patří k jedněm z nejkrásnějších na Evropském kontinentu. Pokud se vyšplháte na vrchol Umflauberg, tak uvidíte, jak tuto horu obtéká řeka Dyje a končí v údolí.

Podloží parku

Samotné podloží v parku je tvořeno horninami, jimiž jsou rula, žula a břidlice. Ta je stará až 600 miliónů let. Břehy v údolí charakterizuje jejich strmost a skalní sesuvy. Za další přírodní zajímavostí považujeme velmi suché trávníky, které se nacházejí na příkrých svazích a náhorních plošinách.

Vegetace v údolí řeky

Paleta vegetačních typů je tady opravdu přepestrá, vždyť zde nalezneme úplně suché stepní trávy, ale i vodou nasáklá rozsáhlá vřesoviště. Velmi zajímavé jsou i místní lesy, ty tvoří asi 90% z celé rozlohy parku. Na západě území parku tvoří lesní porosty zejména bukové lesy, které rostou na podloží tvořeném vápencem a žulou. Naopak na východě území parku nalezneme lesy především dubové, které rostou na podloží tvořeném kyselou žulou.

Jehličnaté porosty jsou tvořeny povětšinou borovicemi, ale najdeme zde i jalovce. Co se týká luk, tak ty zabírají asi 40 hektarů.

Turistické trasy, výlety

Turisté, kteří každoročně do tohoto parku přijíždějí, si mohou zvolit činnost, jíž se budou v parku věnovat. Nádherné jsou jak procházky, tak i pouhá relaxace na některých k tomu vhodných místech. Prohlídky parku lze uskutečnit buď na vlastní pěst, poté, co si vyberete některou lokalitu, která se v něm nachází, a nebo se zde konají prohlídky organizované.

Organizované prohlídky

Skupinové prohlídky lze rozdělit na několik kategorií. První z nich je program, který park organizuje pro školy nebo pro děti jako takové. Během programu, který trvá buďto den anebo dnů více, děti zažijí nová přírodní dobrodružství a spoustu nových zážitků.

Víkendové akce

Další možností jsou víkendové akce, které trvají zpravidla od dubna do listopadu. Tyto akce jsou vždy zaměřeny na určité téma. Velmi zajímavě je řešená i správní budova, v níž se momentálně nachází výstava, která se nazývá Dějiny přírody - historky z Podyjí. Podívat se také můžete do zdejší přírodovědecké dílny. Jinak se také lze stavit na jídlo do místní restaurace nebo jen tak posedět v kavárně.

Z historie

V letech 1988 a 1991 byly Zemskou vládou zřízeny oblasti Thayatal I. a Thayatal II. Ty se staly jakýmisi předchůdci pozdějšího národního parku. Jinak v roce 1991 byl založen Národní park Podyjí. Roku 1992 byla sepsány studie o budoucím národním parku Thayatal. Rozhodujícím obdobím se stal rok 2000, kdy 1. ledna začala platit nařízení vlády, která se týkala tohoto národního parku. Slavnostní otevření se pak konalo 21. května téhož roku. Od této doby mohou návštěvníci využít širokého spektra různých návštěv parku a využít přehledně značených tras.

Fauna a flora

Právě v Thayatalu se vyskytuje polovina druhů rostlin, které rostou na území dnešního Rakouska vůbec. Je to dáno především klimatem. Park se nachází na hranici mezi mírným klimatem a hrubším podnebím atlantickým. Z významných zdejších rostlin bychom zmínili například strdivku vysokou, která roste jen zde. Z dalších rostlin jmenujme alespoň dřín obecný, lilii zlatohlavou anebo kosatec různobarevný. Velmi zajímavá je také místní fauna. Žije zde například kočka divoká a nebo velmi vzácná populace čápa černého. Spatřit zde také můžete roháče obecného či raka říčního.

Lidé, zajímavosti

Ideálním místem k ubytování je město Hardegg. To je také velmi zajímavé z hlediska zdejších pamětihodností. Jmenujme alespoň místní hrad. Dalším zajímavým městem je třeba Retz, kde se nachází velmi krásný původní větrný mlýn.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Jan Potůček] [Zobrazeno 5113x] [8. září 2009]
[NP Rakousko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Vodopády NP Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]