Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Donau-Auen

Národní park Donau-Auen

Rakouský národní park Donau-Auen se nachází v okolí řeky Dunaje. Počátky jeho ochrany v moderním slova smyslu spadají do počátku sedmdesátých let 20. století. Jedná se o park, který je jakousi zelenou oázou v oblasti mezi Vídní a slovenskou Bratislavou.

Jedním z hlavních důvodů, proč byl tento NP ustaven, je fakt, že jde o vůbec největší přirozené mokřadní území ve střední Evropě. Území je přitom z drtivé části formováno Dunajem a jeho přirozeným tokem.

Základní informace

Historie

První vážné snahy o založení národního parku Donau-Auen se datují do roku 1973. O pět let později již dochází k vytvoření chráněné krajinné oblasti, která zároveň spadá pod UNESCO. Teprve v roce 1996 je však území definitivně vyhlášeno za Národní park Donau-Auen.

Čísla

Národní park Donau-Auen se rozkládá na celkem 9.300 hektarech. Skrz území prochází řeka Dunaj, a to v celkové délce více než 30 kilometrů. Dunaj je také dominantní z hlediska utváření tamní krajiny, a to i díky častým záplavovým situacím.

Příroda

Z celkové rozlohy parku tvoří zhruba dvě třetiny lužní lesy, kolem patnácti procent pak zabírají mokřady a pětinu oblasti zaujímají vodní toky.

Zajímavostí je, že Dunaj zde v určitých obdobích výrazně kolísá, a to až o sedm metrů.

V oblasti jsou hojně zastoupeni vodní živočichové, dále pak také mnohá další zvířata, která jsou typická, ovšem mnohdy již poměrně vzácná pro střední Evropu.

Jak již bylo zmíněno, jde o největší mokřadní území ve středu Evropy. Vzhledem k přirozenému toku Dunaje slouží tato oblast také jako přirozený prostor, kde dochází k rozmělňování povodní. Voda se zde rozlévá a zabraňuje se tak následným pohromám na dalším toku řeky, v obydlených oblastech.

Fauna

Bohaté zastoupení mají v parku ryby, obojživelníci, dále také plazy a samozřejmě je zde také mnoho druhů savců. V oblasti se vyskytuje také významné množství ptactva. Obecně se dá říci, že fauna národního parku Donau-Auen je druhově i početně velmi rozmanitá, což je ostatně další z důvodů, proč je tato oblast chráněna.

Obojživelníci

Z obojživelníků lze zmínit například skokany, konkrétně se zde ve větším počtu vyskytují skokan zelený a také skokan štíhlý. Za zmínku dále stojí výskyt mloka dunajského.

Plazi

Početně zastoupeni jsou zde také plazi, například užovka hladká, užovka stromová či užovka obojková.

Ptáci

Z říše ptactva stojí za pozornost orel mořský, který je vůbec největším orlem v Evropě, kdy rozpětí jeho křídel činí až dva a půl metru. Z brodivých, kteří zde mají vynikající podmínky, lze upozornit například na volavku popelavou.

Savci

V parku samozřejmě nechybí ani početná kolonie savců. Mimořádně vhodné podmínky zde má bobr vodní. V lesích, které zaujímají téměř dvě třetiny území, pak žije krom jiných jelen lesní, dobře známý také z našich lesů.

Ryby

Vzhledem k tomu, že pětinu oblasti tvoří vodní toky, nesmím zapomenout ani na ryby. Ve zdejších vodách se prohánějí například tyto – parma obecná, štika obecná, jeseter malý, blatňák tmavý a samozřejmě také kapr obecný, respektive jeho původní forma, které se říká sazan.

Flora

V oblasti národního parku Donau-Auen se vyskytuje více než 800 druhů rostlin. V lesích najdeme zejména stromy, jakými jsou topoly (topol černý, topol bílý), jilm habrolistý, dále pak také vrba křehká či vrba bílá.

Z keřů lze pak zmínit kupříkladu výskyt rakytníku řešetlákového, trnitého keře, který dosahuje výšky až šesti metrů.

V oblasti nalezneme také mnoho suchomilných rostlin.

Turismus

Z hlediska turismu je národní park Donau-Auen velmi významný. Jeho část totiž slouží jako rekreační oblast, kterou využívají zejména obyvatelé Vídně a jejího okolí. Častými hosty jsou také obyvatelé Slovenska.

Parkem prochází turistické a cyklistické trasy, mimo jiné mezinárodní cyklistická stezka, která nese název Donauradweg. Hlavní turistickou trasou je Weitwanderweg 07. Obě tyto trasy vedou od německého Pasova až do Maďarska.

Za hlavní „vchod“ do NP parku Donau-Auen je zámek Orth, kde se také nachází samotné Centrum národního parku. Zde je možné navštívit výstavu, která návštěvníky informuje o parku moderní formou.

Další informační centra se nacházejí v Lobau, Hainburgu či na zámku Eckartsau.

Kulturní památky v okolí

Eckartsau

Zámek s rozlehlým parkem je z historického hlediska zajímavý tím, že zde pobýval císař Karel I. Nyní je zde kromě stálých výstav také jedno z informačních center NP Donau-Auen.

Schloss Hof

Barokní zámek, který je jednou z dominant okolí parku. Pravidelně se zde konají velkolepé slavnosti.

Zdroj:

donauauen.at

cs.wikipedia.org


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x[Roman Beneš] [Zobrazeno 2315x] [14. listopad 2013]
[NP Rakousko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]