Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Peneda Geres

Národní park Peneda Geres

Portugalsko není pro české turisty tolik oblíbenou destinací, což je možná trochu škoda. Jedná se o zemi, která má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Platí to i o národních parcích.

Základní údaje

Na hranicích se Španělskem se rozprostírá Národní park Peneda Geres, leží v provincii Minho. Byl založen v květnu roku 1971. Jeho rozloha činí přibližně 703 km2. Důvodem založení tohoto parku, ostatně jako u většiny národních parků, byla ochrana přírody.

Národní park Peneda Geres zahrnuje oblast, která je považována za jednu z nejkrásnějších a lidskou rukou nejméně dotčených na území Portugalska. V parku našlo útočiště několik druhů vzácných živočichů.

Park má dvě části

Celý Národní park Peneda Geres je rozdělen na dvě hlavní oblasti. Jižní část je tvořena pohořím Serra de Geres a je mezi turisty daleko více navštěvovanější nežli druhá část, kterou tvoří zejména vrcholy Serra da Peneda. Do parku se turisté dostávají zejména z výchozích bodů, kterými jsou města Geres, Mezio a Lamas de Mouro. V těchto městečkách jsou pro turisty připravena informační střediska, lidé se zde kromě plánků a tras po parku dozvědí rovněž i o možnostech ubytování či různých sportovních aktivitách. Oblast Národního parku je přístupná, park protíná několik turistických stezek.

Příroda

Na území Národního parku Peneda Geres je možné obdivovat prakticky nedotčenou přírodu. Jsou zde například patrné pozůstatky dubových pralesů. Vzhledem k tomu, že jde o horskou oblast, můžou se zde návštěvníci kochat krásnými výhledy z vrcholků pohoří, říčními údolími či vodopády. V parku je také několik přehradních jezer, při cestách jistě narazíte i na malé horské vesničky, díky nimž se na chvíli pocitově dostanete o několik set let zpátky. V parku se nacházejí také megalitické monumenty, tzv. antas. Ty nalezneme v severní oblasti parku, dá se k nim nejlépe dorazit z městeček Moncao či Melgaco u řeky Minho.

Fauna

Národní park Peneda Geres je domovem hned několika druhů dravců. Spatřit zde lze mimo jiné orla královského. Z dalších živočichů zde mají zastoupení například vlci šedí, jeleni, lišky. V minulosti se v této oblasti vyskytoval také hnědý medvěd, jeho populace však již vymřela. Místo je také útočištěm divokých koní.

Flora

Jako v každém národním parku i zde mohou botanici obdivovat krásy přírody a nalézt mnoho zajímavých rostlin, které jinde jen těžko spatří. Podle údajů parku se zde nachází 15 druhů vzácné divoké květeny. O zbytcích dubového pralesa již byla zmínka. Rostou zde například listnatec ostnitý, javor horský, portugalský vavřín či cesmína ostrolistá.

foto: wikipedia.org


Hodnocení

Hodnocení: 1.25 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Roman Beneš] [Zobrazeno 4888x] [7. říjen 2011]
[NP Portugalsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]