Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Slowiński národní park (Slowiński Park Narodowy)

Slowiński národní park (Slowiński Park Narodowy)

Území Polska je dost bohaté co do počtu národních parků. V současné době má statut národního parku 23 oblastí. Kromě známého Białowieski národní parku či národního parku Bieszczady je jedním z míst, která jsou takto chráněna, i oblast u pobřeží Baltského moře, ve správním celku Pomořské vojvodství - jedná se o Słowiński Park Narodowy, neboli Sloviňský národní park.

Základní informace o parku

Sloviňský národní park patří mezi nejstarší na celém území Polska, byl založen v roce 1967 na základě rozhodnutí polské Rady Ministrů z roku 1966. Pokud jste alespoň někdy o tomto národním parku zaslechli, pak to jistě bylo v souvislosti s místní krajinou, zejména pak s typickými pohyblivými dunami, o nichž si můžete přečíst v dalších informacích níže.

Pokud jde o základní charakteristiku a údaje o Sloviňském národním parku, pak je nasnadě zmínit rozlohu, která činí v současné době 186,18 km². Na této ploše bylo zřízeno celkem 12 chráněných přírodních rezervací, která jsou velmi přísně chráněna před jakýmkoliv negativním zásahem turistů. Słowiński Park Narodowy je od roku 1977 zahrnut do sítě biosférických rezervací organizace UNESCO. Tyto rezervace byly NESCEM založeny jako reprezentativní ukázka kultury a krajiny. Pro připomenutí, v České republice jsou biosférickými rezervacemi Bílé Karpaty, Krkonoše, Křivoklátsko, Šumava. Třeboňsko a Dolní Morava.

Příroda

Oblast Sloviňského národního parku zahrnuje mimo jiné Łebskou kosu či Gardeńsko-Łebskou nížinu, nachází se tu také několik jezer, kupříkladu Lebsko, Gardno, Smołdzińskie či jezera Dołgie Wielkie a Dołgie Małe. Zvláštností v případě těchto jezer je to, že zde rostou halofilní rostliny, tedy rostliny, které snáší či přímo vyžadují vyšší koncentraci soli. Je to samozřejmě dáno blízkostí moře. Díky srážkám zde dochází k sycení jezerních vod solí.

Územím Sloviňského národního parku dále protéká několik řek, tou největší je Leba, která vtéká do jezera Lebsko. Tato řeka je poměrně oblíbená mezi vodáky, jedná se o řeku se snadnou sjízdností, bez problémů ji tedy sjedou i méně zkušení vodáci. Na toku řeky je i stejnojmenné přístavní město, které je hojně navštěvováno turisty, kteří do národního parku zavítají. Z něho je to totiž do parku jen asi 5 km. Ve městě jsou dvě velké pláže, které jsou ( ostatně i jako mnohé další pláže u Baltu) v letní sezoně narvány k prasknutí a naopak mimo sezonu zejí prázdnotou a nenarazíte na nich na živou duši. O centru města to však neplatí, tam je živo po celý rok. Vraťme se však ještě k řekám - z těch dalších jmenujme třeba Łupawu, která vtéká do jezera Gardno a bývá mnohdy označována za nejhezčí řeku v Pomoří.

Kromě jezer a řek jsou pro Sloviňský národní park typické rozsáhlé louky, bažiny, lesy a hlavně již výše zmíněné pohyblivé duny.

Pohyblivé duny

Písečné duny, které jsou jinak typické spíše pro jižnější oblasti, se v menším měřítku vyskytují i v oblasti Slovňského národního parku. V minulosti zde duny zasypaly některé menší osady, kromě jiných i osadu Słowińców, z čehož pramení název parku. Pro zajímavost, nejvyšší pohyblivou dunou je Górą Łącką ( 40 m.n.m.), u níž je rychlost posunu od 3,5 do 10 m/rok. Pohyblivé duny jsou vzdáleny jen asi 8 km od centra města Leba.

Fauna

Již při pohledu na znak Sloviňského národního parku je jasné, která zvířata jsou v parku dominantní - ptáci. Je zde zaznamenán výskyt více jak 250 druhů ptáků, z nichž celá polovina je vodní ptactvo. V jarním a podzimním období zde nacházejí útočiště ptáci ze severních oblastí. Typickými představiteli ptactva jsou racci ( právě racek je umístěn v logu parku), dále pak labutě, kachny divoké, lysky černé či rybák, kterého poznáme zejména díky dlouhým špičatým křídlům a červenému zobáku s černou špičkou. V bažinatých oblastech lze spatřit například volavky, jeřáby, jespáky či kolihy. Z lesního ptactva jmenujme třeba datla, sýkorku, sovy či káňata.

Hojné zastoupení v parku mají také obojživelníci, v lesích pak také menší i větší savci - losi, jeleni, daňci či divočáci. Z plazů lze spatřit mimo jiné třeba ještěrky či zmiji.

Flora

80% lesů, které se nacházejí na území Sloviňského národního parku, je borových. Kromě lesů pak oblast pokrývají rašeliniště, jezera a již zmíněné písečné duny. V parku se celkem nachází kolem 900 druhů cévnatých rostlin, 165 druhů mechorostů, 500 druhů řas a 430 druhů hub, z nichž je 90 druhů chráněných ( jde například o hadovku smrdutou, kotrč kadeřavý či pýchavku obrovskou). Typickými druhy rostlin jsou plavuňka zaplavovaná, vytrvala s až 10cm dlouhou lodyhou, dále pak rosnatka okrouhlolistá, vytrvalá masožravá rostlina dosahující výšky až 20cm, nebo ostřice písčitá.

Zajímavá místa v parku

Kromě samotné přírodní scenérie, zejména pak pohyblivých dun, stojí za zmínku i několik dalších míst a památek, která je dobré při návštěvě parku neopomenout. Pro milovníky historie a vojenství bude zajímavým faktem to, že se v oblasti nachází stará raketová základna z 2. světové války Wyrzutnia Rakiet nedaleko města Leba. Tuto kdysi utajovanou raketovou základnu, kde se vyráběly německé rakety, které mimo jiné dopadaly na Londýn, lze dnes navštívit díky pravidelným prohlídkám.

Kromě raketové základny stojí za návštěvu již zmiňované centrum města Leba, které je nedaleko parku, se spoustou obchodů a kulturním vyžitím. Zajímavá je i návštěva staré rybářské osady Rabka na břehu Lebského jezera. Mimochodem, na tomto místě se dá zajistit placený vstup do parku. Nachází se zde rovněž přírodovědné muzeum. Pozoruhodný je i skanzen u obce Kluki, Muzeum Wsi Słowińskiej, které prezentuje kulturu Slovanů žijících u jezer Gardno a Lebsko. Muzeum je v provozu již od počátku šedesátých let minulého století.

Informace o Sloviňském národním parku lze nalézt na jeho internetových stránkách slowinskipn.pl , stránky jsou kromě polské verze i v němčině a angličtině.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček/ Hodnoceno: 6x[Roman Beneš] [Zobrazeno 9996x] [4. leden 2011]
[NP Polsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]