Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Magurski národní park

Magurski národní park

Magurski národní park se nachází na jiho-východě Polska, blízko Slovenska na hranici Malopolského a Podkarpatského vojvodství. Pokrývá významnou část řeky Wisloka. Po vytvoření v roce 1995 se park rozkládal na ploše 199,62 km². Dnes se park zmenšil na 194,39 km², čehož 185,31 km² pokrývají lesy. Park získal své jméno podle masivu Magura Wątkowska, podle Wątkowa, jeho největšího vrcholu. Magura je název druhého nejvyššího bodu. Obrázek: Zdroj Wikipedie

Krajina parku, složená z hustě zalesněných pahorkatin, je podobná Beskydům. Mezi geologické kuriozity se řadí Ďáblův kámen a rezervace Kornuty. Nejvyšší bod parku má 847 metrů.

Název:Magurský národní park
Oficiální název:Magurski Park Narodowy
www:www.magurskipn.pl
Země: Polsko
Rozloha: 194,39 km²
Rok vyhlášení: 1995
Nejvyšší bod: Wątkowa 847m

Flora a fauna

Flora odráží povahu celého Karpatského regionu. Většinu zde tvoří přírodní lesy. Fauna je zde velmi bohatá - 137 druhů ptáků spolu s několika ohroženými druhy jako jsou orli a sovy. Žije zde také 35 ohrožených druhů savců. Například medvěd hnědý, rys, divoké kočky, lvy a vydry. V praku je možné navíc zahlédnout ryby, hady, salamandry a početné zástupce hmyzu. Odhaduje se, že v parku žije kolem 200 ohrožených druhů.

V oblasti je také jeden z nejstarších ropných vrtů umístěný v muzeu u Krosna ve městečku Bóbrka. Region byl totiž bohatý na petrolej a zemní plyn. Zásoby jsou však téměř zcela vytěžené. Na druhou stranu se v Tarnobrzegu nachází bohatá naleziště síry.

Praktické informace

Cena ubytování zde šla od poslední doby nahoru. Před několika lety bylo běžně možné koupit pokoj za velmi výhodnou sumu. Dnes už jsou ceny srovnatelné se zbytkem Evropy. Stále je však možné najít levnější ubytování. Výhodnou cenu totiž nabízí drobné penziony a některé domácnosti. Pomoc při hledání Vám poskytne Internet.

Do oblasti se dá odcestovat letadlem. A to jak standardní polskou národní aerolinií, tak nízkorozpočtovou Centralwings. Obě přistávají v Rzeszówě-Jasionce, zdejším letišti.

Hlavním turistickým tahákem jsou již zmíněné ďáblovy kameny.

Opuštěné pravoslavné kostelíky

Zajímavou památkou jsou opuštěné pravoslavné kostelíky z devátého století.

Dále kostely v: Bartnem, Chyrowej, Kwiatoniu, Skwirtnem, Olchowcu, Polanech a v Krempnej

Za zmínku stojí i klášter a bazilika ze sedmnáctého století v Lezajsku, který návštěvníkům nabízí fresky, vytvořené samotnými mnichy.

Oblast je historicky domovem Rusínů, ale má i silnou židovskou tradici.

Ve stejné vesnici jako klášter se nachází i židovský hřbitov, v němž je pochován Elimelech – zakladatel Chasidismu.

Park není příliš populární. Rozhodně k popularitě nepřispívá i to, že jsou po celé oblasti rozesety válečné hřbitovy z první i druhé světové války. Přírodě to však na kráse v žádném případě neubírá. Jak už je u polských národních parků zvykem, nabízí i tento krásné scenérie a bohatou a barvitou přírodu. Kdo má rád Karpaty, přijde si zde jistě na své.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Petr Palíšek] [Zobrazeno 6701x] [23. červen 2010]
[NP Polsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Bavorský les 2008 ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]