Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Bieszczady

Národní park Bieszczady

Národní park Bieszczady je třetím největším národním parkem v Polsku. Nachází se v Podkarpatském Vojvodství na jiho-východním rohu země. Sousedí se Slovenskem a Ukrajinou.

Park byl založen v roce 1973, kdy pokrýval pouze 59,55 kilometrů čtverečních. Postupem času se však jeho rozloha ztrojnásobila. Poslední rozšíření proběhlo v roce 1996 a 1999, kdy park zabral vesnice Bukowiec, Beniowa, Carynskie, Dzwiniacz, Tarnawa a Sokoliki. Momentálně zabírá 292,01 km² na nejvyšších místech polské části pohoří Bieszczady.

V roce 1992 se prak stal součástí Biosferické rezervace UNESCO pro Východní Karpaty, která celkově zabírá plochu o rozloze 2132,11 km². Jeho součástí jsou i oblasti na Slovensku a Ukrajině.

Přírodní krásy parku

Lesy zabírají 80% parku. Stromy jsou převážně přírodní. Nejvyšším bodem je Tarnica, nacházející se 1346 metrů nad mořem. V parku žije velké množství zvířat spolu s několika ohroženými druhy. Jsou mezi nimi například medvědi, vlci, divočáci, bobři, rysové stejně jako srny a polští bizoni (100 v celém parku). Park je také domovem pro užovku stromovou. Žijí v něm také zajímavé druhy ptáků (orli, sovy,..).

Lidé a turistika v národním parku

Hustota osídlení parku je 1 osoba na kilometr čtvereční, což znamená téměř absolutní volnost pro zvěř. Region je velmi turisticky oblíbený, přestože v něm nenajdete mnoho turistických staveb. Přes 70% parku je považováno za striktní rezervaci, takže je do těchto oblastí přístup zakázán. Vedení parku zřídilo turistické stezky.

Praktické informace

Nejdůležitější doporučení, jež Vám můžeme poskytnout je: Vemte si dobrou obuv! Hlavní atrakcí v parku je totiž lezení po skalách. Vrcholky, zde nejsou nijak vysoké a ani náročné na drahé vybavení nebo vynikající fyzickou kondici. Pokořit je dokáže i člověk absolutně bez horolezeckých zkušeností.

Oblíbená místa: Polonina Wetlinska, Brzegi Gorne, Jaworecz

Zkušení návštěvníci hory překonávají zajímavým způsobem. Přivstanou si brzy ráno a vyrazí po mírném kopečku k horské chatě na kopci Brzegi Gorne, kde se ubytují. Poté si můžou užívat nádherného výhledu po krásné panenské přírodě a po pahorkatinách.

Další zajímavou atrakcí, kterou národní park nabízí, je jízda na koních. I v těch nejzapadlejších vesničkách vždy najdete někoho, kdo je ochoten Vám pronajmout koně. Někteří lidé v koňském sedle stráví i několik dní, během kterých postaru projdou celý park a zažijou tak neopakovatelný zážitek.

Oblíbenou atrakcí je také vlak, jenž jezdí mezi dvěma páry stanic: Przyslup-Cisna/Majdan nebo Majdan Wola Michowa. Vlak je provozován pouze v létě a i tehdy pouze čtyřikrát denně.

Park nabízí i extrémní sporty

Většina lidí zde tedy tráví čas chozením po skalách, prohlížením pravoslavných staveb a obdivováním krajiny. Jsou však i tací, kteří by jistě ocenili něco adrenalinovějšího. Pro ty je tu možnost extrémních sportů. Z vrchů hory Czarna je například možné praktikovat zorbing.

  • Název - Bieszczadzki Park Narodowy
  • Místo - Ustrzyki Górne
  • Pozice - 49°06N 22°40E
  • Rozloha (km²) - 292,01
  • Rok vyhlášení - 1973
  • UNESCO - biosférická rezervace
  • Sousedí s - NP Poloniny, Slovensko

Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Petr Palíšek] [Zobrazeno 6971x] [21. říjen 2009]
[NP Polsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Vodopády NP Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]