Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Hardangervidda

Hardangervidda

Největším a pro mnohé také nejkrásnějším parkem Norska je Národní park Hardangervidda. Nachází se západně od hlavního města Osla, na území krajů Buskerud, Telemark a Hordaland.

Základní fakta o parku

Rozloha 3422 km2 dává tušit, že turisté a návštěvníci parku si na prozkoumání celého parku musí vymezit značný časový úsek, rozhodně se nejedná o území, které byste prošli za dva tři dny. Park je nejjižněji položeným národním parkem v Norsku, typickými rysy jsou ledovcová údolí, zvlněná krajina s nadmořskou výškou přes 1000 m.n.m.

Národní park Hardangervidda byl založen v roce 1981. Na jeho území ( i v blízkém okolí) se nachází několik vodopádů, z nichž některé dosahují ohromných rozměrů. Krajina je po velkou část roku zavalena sněhem, který v letních měsících taje, čímž se zvyšuje síla a mohutnost vodopádů a také se objevují všudypřítomná jezírka.

Park je domovem pro největší stáda sobů v Evropě, vyskytují se zde mnozí další vzácní živočichové , oblast je bohatá i na typickou severskou floru.

Přístup do Hardangerviddy

Pro většinu turistů začíná cesta do Národního parku Hardangervidda z hlavního města Norska, Osla. Pokud nevolíte zrovna cestu vlastním či vypůjčeným automobilem, dá se na hranice parku dojet buď vlakem, který jede z Osla do přístavního města Bergenu, nebo autobusy, kupříkladu bus z Osla do Oddy, malého městečka na východním okraji parku. Cesta autobusem z Bussterminal Oslo do Oddy trvá přibližně 6 hodin, obyčejná jednosměrná jízdenka stála v minulém roce 470 NOK ( cca 1400 Kč), nicméně lze zakoupit i skupinovou jízdenku nebo zpáteční tiket, které pak cenu dosti výrazně snižují ( loni stála zpáteční jízdenka pro tři lidi celkem 2268 NOK). Vlakem je cesta o poznání dražší, ale lze využít speciální internetové slevy, jízdenka pak vyjde na přibližně stejnou sumu jako jízda autobusem. Do Vossu se vlakem z Osla dostanete zhruba za 5 hodin. Autobus jezdí zhruba dvakrát denně, vlaková spojení jsou častější.

Počasí

Národní park Hardangervidda patří, i vzhledem k nadmořské výšce, mezi nejchladnější místa v jižní části Norska. Teploty jsou zde v průměru o pět i více stupňů nižší, nežli je tomu například v Oslu, i červnové teploty se přes den sotva kdy dostávají přes 10 °C, v noci pak klesají v tomto období k nule. Nejteplejším měsíci jsou červenec a srpen s denními teplotami kolem 15 °C. Jedná se také prakticky o jediné měsíce v roce, kdy v parku není souvislejší vrstva sněhu. Při naší návštěvě v polovině června mnohde sněhová pokrývka dosahovala i půl metru, zejména ve stinných údolích. I vzhledem k počasí je pro turisty letní období nejpříhodnější pro návštěvu parku, protože jsou již místními správci parku protáhlé cesty a nemůže se Vám tak přihodit, že budete po několika kilometrech cesty nuceni vrátit se stejným směrem zpět kvůli naprosto neschůdnému terénu ( což se nám samozřejmě stalo…).

Vybavení

V národním parku lze přespat v podstatě kdekoliv, nicméně je potřeba mít s sebou kvalitní spacáky a stan, které jsou určeny do extrémních podmínek. Snadno se totiž může stát, že teploty klesnou pod bod mrazu. Zároveň však je třeba mít s sebou i opalovací krémy a zejména sluneční brýle, neboť denní slunce je velmi ostré a na sněhové pokrývce se odráží přímo do tváří. Mezi výbavou by neměly chybět kvalitní trekingové boty, neboť cesty jsou někdy jen velmi těžko schůdné a mnohde budete muset i improvizovat, dále teplá bunda. Hodit se budou jistě i lana, která se dají využít u méně schůdných cest ke slanění.

Ubytování

V Národním parku se nachází několik turistických chat, které je možné kdykoliv využít. Jsou ve vlastnictví Norského svazu turistů, většina z nich je samoobslužných, to znamená, že zde nejen přespíte, ale můžete využít i místních zásob jídla, která jsou pravidelně doplňována. Na samoobslužných chatách je pak zpravidla kasička, do které vhodíte Vámi zvolenou sumu peněz, případně vyplníte formulář, na kterém udáte potřebné údaje s číslem karty apod. Vše funguje na principu solidarity a důvěry. Pro mnohé z nás je to sice nepochopitelné, ale takovýto systém v Norsku funguje zcela bez problémů, vandalství, vyjedení zásob či totální zabrání chaty na celé léto je zde prakticky nemyslitelné. I podle toho bychom se měli při ubytování v chatách chovat. Vzhledem k tomu, že některé oblasti jsou poměrně vzdálené od civilizace, je možnost takovéhoto ubytování velmi příjemná, zvláště jste-li unavení a promoklí a potřebujete složit hlavu v teple a suchu.

Zajímavosti Hardangerviddy

Jak je již z výše uvedeného patrné, Národní park Hardangervidda je lákavý zejména pro lidi, kteří mají rádi kontakt s drsnou přírodou, minimálně obydlenou, na první pohled nehostinnou. Úžasná přírodní scenérie se spoustou krásných přírodních úkazů, vyhlídek, jezer a vodopádů dostane snad každého milovníka přírody.

Za všechny skvosty Hardangerviddy lze jmenovat například velký vodopád Vøringsfossen, který je 182 m vysoký. Pokud se do parku vydáte z východní části, z Oddy, pak si jistě nenechte ujít vyhlídku nazvanou Trolltunga, která je od Oddy vzdálena pouhých několik kilometrů. Z bližšího Tyssedalu se vypravíte cca 3 km k lanovce Trallebanen, která však jezdí jen velmi nepravidelně ( my jsme museli zhruba půlkilometrovou lanovku s ohromným sklonem vystoupat pěšky, což zabralo skoro dvě hodiny). Z horního konce lanovky pak vede značená trasa, která Vás po několika dalších kilometrech ( prakticky neustálého stoupání) dovede až k vyhlídce. Jedná se vlastně o kus skály, který se tyčí nad propastí, na jejímž dně je velké jezero. Pohled z Trolltungy je naprosto výjimečný.

Podobných scenérií je po celém parku více, je zcela zbytečné se zde o nich podrobněji zmiňovat, to se prostě musí zažít.

Celým parkem prochází několik stezek, je dobré si ještě před vstupem zajistit mapky a plánky, trasy jsou sice poměrně přehledně značeny, ale přeci jen to není jako u nás, takže se může stát, že občas sejdete z cesty a po chvíli narazíte na jinou. Od jednoho značeného bodu ( šipky) bývá zpravidla vidět další, což usnadňuje orientaci při chůzi. Horší je to však v situaci, kdy se protíná více cest najednou, pak se také můžete několik hodin motat okolo jednoho místa.

Ceny

Norsko je obecně pro Čechy draho zemí. Vše zde stojí sice zhruba stejně jako u nás, nicméně je nutné vše ztrojnásobit, pokud chcete dostat ceny v českých korunách. Jinak v samotném parku peněz není potřeba nijak mnoho, snad jen na přespání v chatách ( což může být třeba i 200 NOK, záleží na typu chaty). Po sestupu do civilizace si pak na místní ceny poměrně rychle zvyknete.

Pro orientaci:

100g salámu - 20 NOK, pivo - 25 NOK, chléb - 25 NOK, cola 1,5l - 20 NOK, tyčinka - od 10 NOK…

Národní park Hardangervidda není mnoha českým turistům příliš znám. Obecně je to dáno jistě i tím, že Norsko nepatří mezi hojně navštěvované země. Kdo si však najde cestu na sever Evropy, konkrétně třeba do Hardangerviddy, ten se sem jistě minimálně několikrát rád bude vracet.


Hodnocení

Hodnocení: 3.38 hvězdiček/ Hodnoceno: 8x[Roman Beneš] [Zobrazeno 10619x] [14. září 2010]
[NP Norsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]