Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Dovrefjell-Sunndalsfjella

Národní park Dovrefjell-Sunndalsfjella

Národní park Dovrefjell byl vyhlášen roku 1974 na ploše o rozloze 256 km² na jižním okraji norského kraje Sør-Trøndelag. Rozšířen na svou celkovou plochu, která činí 1 693 km², byl až v nedávné době. Byl také nově pojmenován, získal název Dovrefjell-Sunndalsfjella. (Úvodní foto © CK Mundo)

Krajina v parku

Když se budete procházet samotným parkem, budete doslova uchváceni krásnými vrcholky hor, které jsou, až na některé výjimky, stále bílé. Uvidíte zde také nejvyšší horu norských pohoří, která nese název Snøhetta (její nejvyšší vrchol měří 2 286 m).

Tato hora je známá zejména obrovským karem, který ledovec vyhloubil východním směrem od jejího vrcholu. Jsou zde k vidění břidlicové oblasti a také bývalý zlatý důl. Dovrefjellské skály se skládají ze dvou celků: prekambické rulové a z fólie žuly na západě a žuly - Tonantron na východě. Jinak se v parku vyskytují také vápencové skály a podloží, ve kterém je vápenec zastoupen.

Flora a fauna

Park se může pochlubit obrovskou druhovou rozmanitostí rostlin i zvířat, jichž je domovem. Celkově bylo na území parku dokonce napočítáno úctyhodných 420 druhů rostlin. Spatřit můžete také mnoho endemitických druhů.

Největší zoologickou raritou parku je výskyt vzácného pižmoně severního (Ovibos moschatus), kteří zde žili už v době ledové, poté ale v důsledku klimatických změn a intenzivního lovu vymřeli. Ve 20. století zde byli tito překrásní tvorové znovu vysazeni a dnes se s těmito zvířaty během návštěvy národního parku můžete znovu setkat.

Oblast okolo Valley Drive, Snøhetta a Hjerkinn patří mezi velmi vzrušující botanické oblasti. Jsou obzvláště bohaté na vzácné horské rostliny, z nichž bychom mohli jmenovat například vzácné druhy pelyňku. Co se ještě flóry týče, tak zde můžeme také spatřit různé druhy uchvacujících orchidejí. Narazit také můžete na rostliny horského máku.

Oblast Fokstumyra

Velmi známou se stala oblast Fokstumyra, která se vyznačuje především unikátním ptačím životem. Prostor národního parku přilákal ornitology z celé Evropy a již v roce 1917 zde pozorovali hnízdění některých vzácných druhů ptactva. Jinak v parku můžete také narazit na volně se pasoucí stáda sobů. Ta byla ještě nedávno raritou a jelikož lov těchto zvířat nebyl v minulých letech nikterak kontrolován, došlo k situaci, že byla populace těchto zvířat téměř úplně zdecimována.

Lov, rybolov

Nejdůležitější v parku je přirozený výskyt sobů, jejichž lov je nyní přísně zakázán. Lov samotný může být povolen na základě žádosti na příslušných úřadech v Norsku.

Ubytování a turistické trasy

Pokud si naplánujete výlet parkem, pak vězte, že je možné zdolávat nejen cíle pro opravdu otrlé turisty, ale dá se vcelku dobře zvolit i výlet ryze rodinný. Sítí velmi dobře značených tras se dostanete skrze celý park a již po několika kilometrech můžete sledovat změny krajiny. Informace o parku je poskytována z národní sítě iNasjonalparker. Zájezdy do tohoto národního parku poskytuje například cestovní kancelář CK Mundo.

Lidé

Nejstarší stopy po lidech se nacházely v západní části parku, kde se vyskytovala velká stáda sobů, když ustupovala doba ledová. Lidé zde žili již před 10 000 lety. Co se týče procházek, tak můžete využít královských silnic a několika pěkných poutních cest, které lemují park.

Co v parku smíte a co ne

Pravidel chování v tomto národním parku je spousta, nicméně, vyjmenujme si alespoň některá z nich. Začneme tím, co v parku smíte. Pochopitelně můžete cestovat pěšky a nebo lze v zimě využít služeb půjčovny lyží a věnovat se běžkaření. Co se týká lovu a rybolovu, můžete jej provozovat, ale jen v souladu s platnými zákony (nezapomeňte při na licence). Další dovolenou činností je sbírání hub a bobulí pro osobní potřebu. A že je zde těchto typicky lesních plodů požehnaně, se jistě přesvědčíte. Pokud máte doma psí mazlíčky a nebo se rozhodnete objevovat krásy parku ze sedla koně, tak nezapomínejte, že se s nimi můžete pohybovat jen po vyznačených cestách. Jestliže jedete na kole, tak byste měli vědět, že v tomto parku lze na kole jezdit jen po vyznačených trasách. Pokud máte s sebou psa, tak si dejte pozor, ať se díky němu nesplaší ovce a nebo divocí sobi. Měli byste se také chovat tiše a neplašit ptáky. Odpadky patří do koše.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 5x[Radek Štěpán] [Zobrazeno 7475x] [26. září 2009]
[NP Norsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Bavorský les 2008 ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]