Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Junkerdal

Národní park Junkerdal

Tento norský národní park se nachází v bohaté a významné kulturní oblasti, jejíž název zní Nordland. Za národní park byl prohlášen roku 2004. Toto prohlášení mělo hlavně za cíl zachovat biologickou rozmanitost ekosystémů a různých druhů přírodních krás.

Krajina v parku

Severní Junkerdalen je jednou z největších neporušených oblastí v Norsku. V místní krajině je velmi bohatá flóra s řadou vzácných druhů rostlin. Celá oblast je velmi důležitá pro pochopení vzniku a šíření rostlin a živočichů po poslední době ledové, která kdysi dávno v pravěku zasáhla také severní Norsko.

Krajina, která byla utvářena právě zejména v době ledové, je velmi geologicky různorodá. Na severu jsou otevřené prostory s množstvím vody, největší je jezero Balvatnet. Hory na západě nejsou až tak vysoké, nachází se zde vzdálené řeky a potoky, které jsou zejména na západ do Salt Halley. Na jihu najdeme typickou vnitrozemskou krajinu, tedy široká údolí a mohutné skály. Centrum parku se nachází uprostřed horské oblasti a kolem lokace Balvatnet. Nejvýraznější horou je Solvågtind. Národní park se vyznačuje dost teplým a suchým létem.

Flora a fauna

V národním parku Junkerdal se nachází mnoho významných druhů rostlin. Mezi vzácné ekosystémy patří kantlynghei a reinrosehei. Vzácné druhy jsou grónská hvězda a nebo tromský mák. Nachází se zde také spousta rostlin, které jsou svým výskytem specifické právě pro tuto oblast.

Pokud bychom měli mluvit o zvířatech, která na území tohoto parku žijí, je třeba zmínit hlavně pasoucí se stáda sobů, na která se naskýtá krásný pohled. Hnízdí zde také velké množství různých druhů ptáků. V parku také naleznete stopy po těžbě různých nerostných surovin včetně dřeva. Jsou zde různá rašeliniště a jeskyně, které slouží jako doklad o pestré minulosti krajiny parku.

Rybolov, lov

Pokud se věnujete rybaření, pak byste tento národní park neměli minout, jelikož jeho podvodní bohatství je nemalé. Z mnoha druhů ryb bychom mohli jmenovat například sivena a pstruha, jejichž populace jsou zde velmi rozšířené.

Lidé

Stopy lidí lze nalézt v místních jeskyních. Sahají až do samého pravěku. Lidé zde žili hlavně díky tomu, že se zde vyskytovala velká stáda sobů, která těmto lidem sloužila jako výborný zdroj obživy. Jinak v parku naleznete také několik míst, která souvisí s již zmiňovanou těžbou dřeva, která byla v minulosti poměrně intenzivní.

Ubytování a turistické trasy

Obdivovatelé geologie si zde přijdou rozhodně na své, jelikož v parku samotném lze zhlédnout spousty geologicky rozmanitých oblastí. Vyskytují se zde různé pláně, strmé skalní stěny, krásné čisté horské řeky a vysoké vrcholky. Při pohledu na ně zaplesá srdce nejednomu návštěvníkovi tohoto parku. Je zde také spousta kulturních památek.

Ubytovat se můžete v některé z chat či srubů přímo v centru parku. Park je vhodný jak pro individuální turistiku, tak i pro procházky, které se dají uzpůsobit specifickým potřebám dětí. Národní park Junkerdal je hojně navštěvován v létě i v zimě. Pokud byste se chtěli ubytovat ve větších městech, pak tyto možnosti nabízí obce Rovnán a Sulitjelma.

Co se v parku smí a co se nemůže

Jestliže se ptáte, proč byl Jukerdal vyhlášen národním parkem, pak vězte, že hlavně z toho důvodu, aby byla zachována velká a téměř prakticky vůbec nenarušená přírodní oblast a aby byla zachována biologická rozmanitost ekosystémů, druhů a populací, geologického a kulturního dědictví.

Co je tedy v místním parku povoleno? Je to zejména sběr rozličných lesních plodů, jako jsou například borůvky, brusinky a jiné bobule. Můžete také vyrazit na houby, jichž se zde nachází obrovská spousta a mnohdy nejde ani tak o hledání, jako o jejich sběr. Místní lidé se sběrem hub příliš nezabývají. Lze zde také volně pást skot, což pro turisty není až tak důležité, až do té doby, než se s ním přímo potká.

Pokud si budete chtít vyjet po parku autem, tak tuto myšlenku rychle vyžeňte z hlavy. Jízda autem je zde zakázána. Pokud půjdete na výlet, určitě neodhazujte odpadky volně na zem a zbytečně nehlučte. Všichni lidé, kteří navštíví tento park, by měli dbát na ochranu rozličných rostlin, zvířat a kulturního bohatství, jež park nabízí. Poslední upozornění se týká faktu, abyste se obzvláště v létě vyhnuli manipulaci s otevřeným ohněm a nebo chemickými látkami.


Hodnocení

Hodnocení: 2.25 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Jaroslav Lattenberg] [Zobrazeno 5395x] [17. červen 2009]
[NP Norsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]