Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Hallingskarvet

Národní park Hallingskarvet

Národní park Hallingskarvet je norský národní park, který se nachází v horské oblasti v jižní Hallingskarvet. Za národní park byl oficiálně prohlášen 22. prosince roku 2006. Jedná se tedy o park, který patří v podstatě rokem svého založení k nejmladším. Prohlášen za národní park byl hlavně z toho důvodu, aby se zachovala rozlehlá a nedotčená horská krajina a biologická rozmanitost ekosystémů, druhů a populací. Park nabízí celosezónní turistiku.

Krajina v parku

K území parku náleží horská náhorní plošina Hallingskarvet. Krajina kolem této náhorní plošiny se vyznačuje několika hodnotnými vodními cestami. Samotná plošina se skládá z prekambické skály, která se tlačí nahoru a na vrcholu leží vrstvy sedimentovaných hornin. Městy, která se nacházejí nejblíže tomuto parku, jsou Hol a Finse. Právě z těchto měst se můžete do parku vypravit. Do Hol i Finse se dostanete bez problémů po silnici a nebo můžete využít norskou železniční dopravu. Velkou raritou místního parku je nejvýše položené jezero s názvem Flakavatnet. Nachází se ve výšce 1453 m.

Hallingskarvet Naturfoto.cz © Miloš Anděra
Hallingskarvet Naturfoto.cz © Miloš Anděra

Flora a fauna

Rostlinstvo v parku je poměrně bohaté, zmapována byla zejména oblast kolem města Finse, kde se nachází více než 300 druhů rostlin. Dále zde nalezneme rozličné druhy mechů a vřesů. Jde tedy hlavně o rostliny, které jsou schopné se přizpůsobit drsnému severskému klimatu. Příroda tohoto parku je velmi bohatá na různé druhy zvířat. Ať už jsou to například lišky, zajíci, různé druhy hlodavců nebo třeba jeleni.

Populace sobů je v tomto parku samozřejmostí. Co se ptactva týče, tak vězte, že zde hnízdí třeba takový orel nebo sokol.

V tomto národním parku naleznete také spoustu různých pozůstatků ze starých dob. Historie na vás bude doslova dýchat obzvlášť v oblastech, ve kterých se nachází právě stopy po pravěkých či středověkých obyvatelech. Přes místní hory právě kdysi vedla stezka, jíž v létě lidé převáděli dobytek. Co se turismu dnešních dní týče, začíná se zde velmi rozmáhat.

Rybolov, lov

Jste-li vyznavači lovu a rybolovu, je pro vás tento park jako stvořený. Většina jezer a řek disponuje velkou populací pstruhů. Není problém si koupit licenci k jejich lovu a můžete jít na věc. Pozor, pro ty, kteří mají radí myslivost, máme také výbornou zprávu. Lze si také zakoupit průkaz, který vás bude opravňovat k lovu tetřevů, zajíců anebo sobů.

Lidé

Zhruba od 16. století je jméno parku skloňováno v souvislosti s pastevectvím. Jsou zde sruby, které byly vybudovány slavným norským filosofem Arne Næssem. Jedna z chat, která byla postavena v roce 1937, se stala jeho domovem a napsal zde spoustu knih.

Hallingskarvet Naturfoto.cz © Miloš Anděra
Hallingskarvet Naturfoto.cz © Miloš Anděra

Ubytování a turistické trasy

Možnosti ubytování pro turisty jsou na velmi dobré úrovni. Centrální umístění ubytování pro obyvatele i návštěvníky parku se nachází blízko měst Sudndalen, Hovet, Geilo, Ustaoset, Haugastøl a Finse. Velmi dobře značený systém cest a stezek vám umožní velmi příjemnou cestu národním parkem. Hodně zajímavá je stezka z Finse přes Geiteryggen Hytta na Raggesteindalen a zpět do Finse. Pokud se rozhodnete, jde po parku cestovat pěšky i několik dní a nudit se rozhodně nebudete. Pro rodiny s dětmi stojí zato navštívit lokality Ustaoset a Haugastøl. Jestliže patříte k vyznavačům cykloturistiky, tak vězte, že velmi dobrá cyklostezka vede z Haugastøl přes Finse na Myrdal. Tento výlet absolvuje každý rok asi 30 000 cyklistů.

Co se v parku smí a co se nemůže

Povolen je samozřejmě, stejně tak, jako u většiny ostatních parku v Norsku, sběr různých sezónních plodin, mezi něž patří zejména různé bobule a houby. Povoleno je samozřejmě rybaření, lov lososů a jiných sladkovodních ryb. Děje se tak ale samozřejmě s platným rybářským lístkem. Jízda autem je v parku přísně zakázána. Výjimku mohou tvořit auta, která mají zvláštní povolení norských úřadů. Další upozornění se týká nadměrného hluku. Veškerá fauna a flóra v tomto parku je přísně chráněna zákony, proto se pohybujte po vyznačených cestách, abyste předešli zbytečným nepříjemnostem při jejím poškození. Dejte si také pozor na znečištění vodních ploch, které se v parku nacházejí.

Název:Národní park Hallingskarvet
Oficiální název:Hallingskarvet nasjonalpark
www:www.dirnat.no/hallingskarvete
Země: Norsko
Rozloha: 450 km²
Rok vyhlášení: 2006
Nejvyšší bod: Folarskardnuten (1933 m)

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Jaroslav Lattenberg] [Zobrazeno 65535x] [2. červen 2009]
[NP Norsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]