Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Blafjella-Skjaerfjella

Národní park Blafjella-Skjaerfjella

Národní park Blåfjella-Skjækerfjella je třetím největším národním parkem, který se nachází na území Norska. Vyznačuje se velkou rozmanitostí své přírody. Můžete zde nalézt krásná nedotčená lesní údolí, ale také velké horské masivy. Úvodní fotografie Naturfoto.cz © Miloš Anděra.

Krajina v parku

Krajina parku je velmi rozmanitá. Najdeme zde nejen krásně zelené porosty, spousty lesů, ať už se jedná o listnaté či jehličnaté, ale také vysoké hory, které ční téměř do nebes.

Park se skládá ze dvou téměř samostatných oblastí. Jižní oblast se rozprostírá kolem Skjækerhatten a nabízí doslova úchvatná údolí a vrcholky dosahující výšky až 1 000-1 100 m, v severní a východní oblasti je Blåfjell s několika vrcholky, včetně hory Midtiklumpen (1333 m), která je nejvyšší horou parku.

Naturfoto.cz © Miloš Anděra
Naturfoto.cz © Miloš Anděra

Samotný terén v parku se skládá z několika různých druhů hornin, které tvoří základ pro bujný porost. Těžba těchto hornin byla dříve běžnou záležitostí, ale později byla právě s ohledem na výjimečnost parku zakázána. Krajiny jsou plné jehličnatých lesů, močálů a hor. Charakteristické jsou člověkem absolutně nedotčené borové háje, krásné hluboké lesy plné jehličnatých stromů, ale také běloskvoucích se bříz. Obrovskou rozmanitost prostředí jen potvrzuje existence větších pouštních oblastí, které tvoří přírodní stanoviště mimo jiné různým druhům predátorů a velkých masožravců.

Flora a fauna

Charakteristickou krajinou tohoto parku jsou močály s různou vegetací. Co se týká flóry, tak se zde nachází několik druhů, které jsou zveřejněny v červené listině ohrožených druhů. Lze zde najít spoustu rostlin, které jsou opravdu unikátní. Mezi rostliny, jež se zde nachází, patří například vřes bílý anebo brusinky. V parku se nachází na 28 druhů savců. Mezi nimi například medvědi anebo vlci. V údolích národního parku Blåfjella-Skjækerfjella se pasou losi, kteří jsou také jedním z taháků tohoto parku. Je zde také nepřeberné množství rozličných druhů ptáků. Z těchto ptáků tedy jmenujme alespoň některé druhy sov, které jsou zde k vidění, má-li člověk v noci kousek štěstí.

Rybolov, lov

Lov zvířat je samozřejmě zakázán. Nicméně, jste-li příznivci rybolovu a všeho, co je s ním spojeno, pak si jistě přijdete na své. Krásná a někdy i poměrně vysoko položená horská jezera vás doslova uchvátí. Co se týká druhů, tak jich zde naleznete nepřeberné množství. Krásné blyštící se řeky jsou plné pstruhů.

Naturfoto.cz © Miloš Anděra
Naturfoto.cz © Miloš Anděra

Lidé

Lidé na území tohoto parku žili po dlouhá staletí. Nalezneme zde také spousty památek z dob minulých. Krajina je doslova protkána historii některých severských národů.

Ubytování a turistické trasy

V národním parku Blafjella-Skjaerfjella lze provozovat spousty turistických aktivit a rozhodně se dají vybrat trasy, které jsou vhodné spíše pro zkušené turisty. Nicméně, upřednostňujete-li cestování s celou rodinou, tak máte možnost využít spousty cest, které jsou přizpůsobené tomuto druhu výletu a jsou hlavně kvalitně značené. Tato skutečnost se ale nedá tvrdit v zimě, kdy se zde člověk úplně dobře nevyzná.

Co se ubytování týče, můžete využít ubytovacích možností přímo v parku. K tomuto účelu se využívají farmy, které kdysi sloužily místním obyvatelům, jež se živili zemědělstvím. Rodiče v tomto parku také mají příležitost učit své ratolesti vztahu k přírodě. Mohou využít možnosti života na těchto farmách vyzkoušet si, jak drsný byl život venkovských lidí v minulých letech, když bylo technické vybavení minimální.

Co se v parku smí a co se nemůže

Pokud si budete chtít utrhnout některý z plodů, které uzrávají jednou ročně, je třeba si dát pozor, jestli se zrovna nenacházíte na místech, která toto nedovolují. Co se týká těžby dřeva, je možná na zvláštní povolení. Pro turisty je důležité dát si pozor, pakliže se na některých místech parku dřevo těží. Dále by návštěvníci měli dbát na ochranu mladých stromků a rostlin, a to tím, že je nebudou nikterak lámat a ničit.

Doprava auty je možná pouze na komunikacích k tomu určených. Většina tras lze absolvovat velmi příjemně pěšky. Pokud máte rádi jízdu na koni, tak by neměl být problém, zažádáte-li si na místním úřadě o povolení. Zakázáno je veškeré odhazování odpadků mimi odpadkové koše a manipulace s jakýmikoli chemickými látkami.

Název:Národní park Blafjella-Skjaerfjella
Oficiální název:Blåfjell-Skjækerfjella nasjonalpark
www:www.dirnat.no/blafjella
Země: Norsko
Rozloha: 1 924 km²
Rok vyhlášení: 2004
Nejvyšší bod: Midtiklumpen (1333 m)

Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Jaroslav Lattenberg] [Zobrazeno 6201x] [26. květen 2009]
[NP Norsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]