Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Lierne

Národní park Lierne

Jestliže budete chtít navštívit norský národní park Lierne, pak budete muset zavítat na do severní části Norska, konkrétně k severovýchodnímu pobřeží této země. Pokud budete chtít navštívit i národní park Blafjella-Skjaerfjella , tak se vydáte kousek na západ od Lierne.

Oba dva parky pojí jedno pouto, a tím je datum otevření. Stalo se tak 17. prosince roku 2004. Národní park Lierne je velmi významnou chráněnou oblastí, které se lidská ruka téměř netknula a zachoval si svůj původní ráz. Tento národní park zabírá plochu 333 km2.

Krajina v parku

V parku se nachází velké rozvodí a hustá síť říčních systémů. Tyto řeky a říčky ústí většinou do Baltského a nebo Norského moře. Jestliže máme mluvit o krajině, tak je třeba říct, že je poměrně plochá a geologicky unikátní, což je dáno velkým bohatstvím a pestrou škálou různých hornin a minerálů, které se zde vytvářely prakticky od čtvrtohor. V krajině parku dominují usazeniny, jež zde zůstaly zejména po ústupu ledovce po poslední době ledové. Nejvyšší vrcholem je HEST Kjøl top (1390 m). Z dalších vrcholů jmenujeme alespoň Merrafjellet (1266 m). Park disponuje také mnoha mokřadními plochami s močálovitými lesy.

Národní park Lierne - Naturfoto.cz © Miloš Anděra
Národní park Lierne - Naturfoto.cz © Miloš Anděra

Flora a fauna

Pro faunu a flóru je důležité zejména prostředí parku, které je močálovité. Některé mokřadní oblasti jsou sice botanicky velmi cenné, nicméně močálovitý terén do jisté míry brání bohaté a pestré vegetaci. Velmi důležitý je růst břízových hájů, nachází se zde bohaté porosty horské břízy. Co se fauny týče, tak se tento park může pyšnit opravdu bohatou zásobou rozličných zvířat. Pokud jde o predátory, tak vězte, že se zde vyskytuje například rosomák, ale také ve zdejší přírodě můžeme zahlédnout rysa a nebo volně žijící medvědy. Park je velmi rozsáhlý co do rozlohy a nabízí opravdu nezkaženou přírodu. Ptačí život je zde zastoupen především mokřadními ptáky, kteří zde nalézají přirozené prostředí ke hnízdění. Jestliže jste milovníci ryb, tak si přijdete určitě na své. Místní jezera nabízejí vynikající podmínky k rybolovu, jedná se o oblast velkým výskytem pstruhů.

Rybolov, lov

Park Lierne je známý také svými dobrými možnostmi k lovu a rybolovu. Především horská jezera jsou známá hojností ryb, v průzračně čistých řekách se nachází spousty pstruhů. Některá jezera jsou arktického původu.

Lidé

Prostor v národním parku je neustále zkoumán archeology, nicméně podařilo se zjistit, že na území parku pobývali lidé již v době bronzové. Nejstarší hroby, které zde byly nalezeny, jsou datovány do období 1500 let před naším letopočtem. Jinak zde byly také nalezeny různé artefakty z doby železné, konkrétně z období kolem roku 500 před naším letopočtem. Místní obyvatelé a jejich předkové se živili převážně rybolovem.

Naturfoto.cz © Miloš Anděra
Naturfoto.cz © Miloš Anděra

Ubytování a turistické trasy

Pokud se vydáte na delší turistické výlety, je pro vás park ideálním místem. Můžete podnikat dlouhé outdoorové výpravy a trávit i noci v pusté přírodě, která je lidskou rukou nedotčená. Rodinám s dětmi pobyt v tomto parku není až tak doporučován. Tato skutečnost je dána především tím, že místní trasy nejsou úplně dostatečně značeny a ubytovací kapacity a vůbec možnosti ubytování jsou značně omezené. Je třeba mít také dobrou vysokou obuv, která vás ochrání hlavně v létě před komáry a jiným dotěrným hmyzem. Na informačních stránkách také naleznete seznam ubytování .

Co se v parku smí a co se nemůže

Povolen v tomto parku je zejména pohyb mimo značené trasy, kterých je zde míň. Máte-li dobrý orientační smysl, tak se jistě neztratíte. Můžete také sbírat různé produkty přírody. Velmi oblíbený je sběr různých bobulí, jako jsou borůvky anebo brusinky. Jinak také můžete sbírat houby, těch je zde požehnaně.

Dále také můžete lovit různé druhy ryb, jako jsou lososi a pstruzi. Musíte mít ale rybářský lístek, který je platný pro tuto oblast. Lovit můžete také soby, ale pouze se svolením místních úřadů. Při pohybu osob parkem je třeba dbát na to, abyste nepoškodili některé chráněné druhy rostlin.

Řízení a provoz motorových vozidel je v parku zakázán. Co se týká jízdy na koni, tak byste měli vědět, že je povolena, ale pouze po cestách k tomu určených. Dejte si také pozor na používání látek, které by mohly nějakým způsobem znečistit životní prostředí.

Název:Národní park Lierne
Oficiální název:Lierne nasjonalpark
www:www.dirnat.no/lierne
Země: Norsko
Rozloha: 333 km²
Rok vyhlášení: 2004
Nejvyšší bod: HEST Kjøl top (1390 m)

Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Jaroslav Lattenberg] [Zobrazeno 8176x] [22. květen 2009]
[NP Norsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Grand Canyon ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]