Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Berchtesgaden

Národní park Berchtesgaden

Národní park Berchtesgaden se rozkládá v jihovýchodní části Německa v oblasti hraničící s Rakouskem. Tento bavorský národní park leží jen 20 kilometrů vzdálen rakouskému městu Salzburg. Park jakoby obklopoval stejnojmenné městečko Berchtesgaden a nadmořská výška, v níž se nachází jeho velká část, činí 835 metrů na mořem. Na úvodní fotce vrch Watzmann (zdroj: Wikimedia Commons)

Národní park je ze všech stran ohraničen krásnými horskými velikány, jimž dominuje nejvyšší a nejznámější hora Watzman s nadmořskou výškou 2713 metrů. Ostatně pokud nevíte, jak tato hora vypadá, tak se o jejím vzezření můžete přesvědčit na krabičkách soli, která se u nás běžně prodává.

Přírodní krásy národního parku

Jedna z nejstarších chráněných krajinných oblastí Alp se právem pyšní krásnými skalními masivy, ale také nádherně se zelenajícími horskými pastvinami, které jako by kontrastovaly se strmými skalami. Celou scenérii ještě navíc doplňuje úchvatné horské jezero Königsee, které se rozprostírá v nadmořské výšce 640 metrů a svou rozlohou, která překračuje hranici 5 km², vytváří jakýsi velký fjord v údolí mezi horskými velikány, jakými jsou bezesporu třeba vrchol Jenner s nadmořskou výškou 1 874 metrů a nebo již zmiňovaný Watzman se svými 2713 metry.

Krása parku je ale především skryta v krásném lesním porostu. Můžeme zde vidět prakticky všechny druhy stromů, které rostou v těchto nadmořských výškách. Krásné listnaté lesy jsou ve vyšších nadmořských výškách střídány kosodřevinou a tu poté doplňují už jen holé skály pokryté věčným ledem a sněhem. Cílem národního parku Berchtesgaden je nechat přírodu tvořit. Nalezneme zde prales, který je v podstatě člověkem absolutně nedotčen a nachází se zde také oblasti, do kterých se díky jejich špatné přístupnosti ani lidská noha nedostala.

Turistické trasy, výlety

Národní park Berchtesgaden vábí turisty především obrovským množstvím perfektně značených tras, na kterých se dá poznat spousta z krás zdejší přírody. Velmi zajímavou trasou je zdolání vrcholu hory Jenneru. Pokud si nevěříte na dlouhou trekingovou trasu, tak jistě nepohrnete lanovkou, která zde byla vybudována a na Jenner vás vyveze. Při sestupu dolů z Jenneru se můžete klidně občerstvit v některé z horských chat, které se nacházejí při cestě.

Hitlerovo Orlí hnízdo

Milovníci historie jistě nepohrdnou výletem na vrchol Kehlstein, který neblaze proslul takzvaným Orlím hnízdem, tedy jakousi monstrózní pevností, v níž se skrýval sám Adolf Hitler. Vrchol můžete zdolat buď pěšky, a nebo pomocí horských autobusů, které jsou vybaveny silnými motory a dopraví vás až k Orlímu hnízdu. Vynechat byste jistě neměli výlet k jezeru Königsee, na kterém uvidíte plout nejen nákladní lodě, ale také lodě, které vás mohou převést na ostrov, na němž se nachází kaple svatého Bartoloměje, jež rozhodně stojí za návštěvu.

Dalším zajímavým tipem je bezesporu procházka po Rossfeldské silnici, odkud uvidíte krásná panoramata. Přes hranice Bavorska lze dohlédnout až do Rakouska. Jinak v zimním období se tato část parku stává doslova ideálním místem pro všechny milovníky zimních sportů, jelikož zde naleznete jak lyžařské areály, tak také spoustu možností k bruslení.

Z historie

Počátky snahy o záchranu této překrásné oblasti se datují do období konce 19. století. Po vzoru Američanů, kteří již měli svůj Yellowstonský národní park, se i v Německu rozhodli, že Berchtesgaden se stane chráněnou oblastí.

Psal se rok 1910 a očekávání mnohých se stalo realitou, když se asi 8300 hektarů půdy okolo jezera Königsee a vrcholu Watzmann stalo okrskem, v němž byly chráněny veškeré rostliny berchtesgdenské části Alp.

Nicméně ani to nepomohlo a lidé stále sbírali chráněné plody, rostliny a lovili zvířata. Za národní park byla celá oblast vyhlášena až roku 1978. Od této doby je tato chráněná oblast nechána na pospas sama sobě. Nesmí se zde odklízet žádné dřevo ani nijak jinak zasahovat do přírody. Jinak se tento národní park stal také součástí biosferické rezervace Unesco.

Fauna a flora

Fauna v Národním parku Berchtesgaden se vyznačuje zejména svou rozmanitostí. Žije zde například svišť horský, mlok alpský a nebo třeba i kozoroh. Ve vzduchu lze zahlédnou krále všech dravců, orla skalního.

Z rostlinných druhů jmenujme alespoň některé velmi zajímavé druhy květin. Jsou jimi například hluchavka pyrenejská, růžokeřník cistovitý a nebo třeba různé protěže, střevíčníky či některé druhy orchidejí.

Lidé, zajímavosti

Pokud jedete do Německa třeba jen na dovolenou a zastavíte se v tomto národním parku, tak vězte, že místní informační středisko organizuje pro své návštěvníky spoustu různých akcí. Pokud nebude přát počasí, tak se můžete v projekční místnosti nacházející se v tomto centru poučit díky zajímavým filmům o místní přírodě.

Zdarma získáte spoustu propagačních materiálů mapek, které vám jistě při různých procházkách pomohou. Jinak informační centrum také pořádá různé výlety s průvodcem. Ať už se jedná o nenáročné procházky a nebo těžší trekové túry.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 6x[Radek Štěpán] [Zobrazeno 12659x] [29. září 2009]
[NP Německo] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]