Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Jasmund

Národní park Jasmund

Národní park Jasmund se rozkládá v severovýchodní části ostrova Rűgen. Jedná se o rozlohou nejmenší park na území Spolkové republiky Německo. Jestliže budeme konkrétní, tak tento národní park zabírá co do rozlohy zhruba 3 000 hektarů. Slávu a věhlas si zajistil hlavně díky krásným a vzácným křídovým útesům, které jsou úplně největšími na území celého Německa. Ostatně jejich výška, jež se pohybuje v některých místech až kolem 160 metrů nad hladinou Baltského moře, mluví sama za sebe. Úvodní fotografie Naturfoto.cz © Miloš Anděra.

Přírodní krásy parku

Co se týká přírodních krás parku, tak zde nalezneme v podstatě všechny typy krajin, které jsou soustředěny na poměrně malém prostoru. Největším lákadlem jsou samozřejmě samotné křídové útesy. Ty neustále mění svůj tvar díky všudypřítomné erozi. Při nepřízni počasí neustále od těchto skalisek upadávají kousky zvětralých hornin a zkamenělin, jež jsou součástí samotných skal.

Křídové útesy

Úplně nejvyšší skalou na pobřeží se stal útes s názvem Königstuhl, ten je absolutně nejvyšší skálou celého křídového pobřeží. Určitě vás ohromí útes z křídy, který je dlouhý 10 kilometrů a vysoký 117 metrů. Právě tyto skály v okolí Königstuhlu se staly inspirací pro několik umělců. Jedním z nich byl také Caspar David Friedrich, který zobrazil tyto skály ve svých malbách.

Hluboké bukové lesy

Kromě útesů se park může pyšnit krásnými hlubokými lesy. Jestliže budeme úplně přesní, pak je třeba říct, že lesní plochy tvoří celé dvě třetiny rozlohy celého parku. Krásnou scenérii vytvořily zejména bukové lesy, které se nacházejí na plošině Stubnitz. Ta je složena především právě z křídy a doba jejího vzniku se datuje někam do doby ledové. Ostatně pokud se budete procházet parkem, tak se vám při troše štěstí a pozornosti může stát, že najdete některou z fosílií a nebo alespoň bílou křídu, jíž lze bez problémů psát.

Turistické trasy, výlety

Pokud se chcete podívat na proslulý Königstuhl, tak stačí dojet na parkoviště Hagen, odkud jezdí kyvadlově autobusy až k samotnému útesu. Pokud ale budete chtít jít pěšky, pak se z tohoto parkoviště můžete vydat kolem jezera Herthasse přes bukový les ve Stubnitzu.

Z vrcholu Königsstuhl se poté můžete vydat po dřevěných schodech až dolů na pláž. K útesu Wissower Klinken můžete přijít buďto z městečka Sassnitz a nebo z druhého směru právě od útesu Königstuhl. Určitě byste si měli prohlédnout i samotné městečko Sassnitz. Jedná se v podstatě o přístav, který se stal ideálním výchozím bodem jak pro jednotlivé výlety do parku, tak také pro plavby kolem krásného křídového pobřeží, jež park skýtá. Zajděte si zde také do muzea rybářství, kde lze zhlédnout spoustu předmětů a úlovků vážících se na moře.

Samotná krajina okolo oblasti Stubnitz také stojí jistě za návštěvu, nejen kvůli krásným útesům a bučinám. Vábit vás jistě budou i místní pověsti, které se vážou s legendou o pirátovi, který se jmenoval Störtebecker a údajně v parku zakopal svůj poklad, který nastřádal za svého života. Možná právě proto byste se měli podívat do pirátské rokle v Sassnitzu. Z dalších možností výletů bychom měli upozornit na prohlídku krásného loveckého zámku Granitz, jež se nachází jižním směrem od Blinzu. Pohádková je také jízda ve vlaku na úzkokolejné železnici.

Z historie

Dějiny samotné ochrany přírody na území dnešního parku sahají již do 16. století. Už tehdy se ozývaly hlasy, které kritizovaly nepřípustnou a nadměrnou těžbu dřeva na území parku. Nápad na realizaci parku byl poprvé předveden roku 1964. Rozhodnutím vlády NDR byl však Jasmund jako národní park ustanoven až roku 1990.

Fauna a flora

Co se týká fauny, tak park se vyznačuje poměrně bohatou zvířecí říší. Jako příklad bychom měli jmenovat jeleny, srnce a nebo třeba divoká prasata. Ve vodních tocích plavou lososi a pstruzi a kolem těchto řek se vyskytuje spousta druhů žab. Z rostlinné říše bychom kromě mnoha druhů stromů měli uvést zejména některé druhy orchidejí a vzácných mechů.

Lidé, zajímavosti

První důležitou informací je ta skutečnost, že byste se určitě měli podívat do samotného centra národního parku v Königsstuhlu. Nejen, že je zde přichystána trvalá výstava, která se týká samotného parku, ale podívat se zde můžete v projekční místnosti i na filmový dokument o Jasmundu a jeho krásách. Jinak v samotném národním centru se také můžete zastavit v nové restauraci a posedět třeba na terase a dát si některou z místních specialit. Národní park Jasmund nabízí také velký počet cyklostezek, které vedou jeho územím.


Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček/ Hodnoceno: 8x[Jan Potůček] [Zobrazeno 14030x] [25. srpen 2009]
[NP Německo] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

NP řeka Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]