Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Bavorský les

Národní park Bavorský les

Národní park Bavorský les se rozkládá v oblasti mezi řekou Dunaj, jihočeskou Šumavou a rakouskou státní hranicí. Národním parkem byl Bavorský les prohlášen roku 1969. Co se týká rozlohy, tak zabírá zhruba 13 000 hektarů. Původně tento park zahrnoval pouze oblasti Roklan, Luzné a přilehlé lesy až směrem k Finsterau.

Nicméně psal se rok 1997, kdy došlo k rozšíření plochy celého parku o oblast od Falkensteinu po Bayerisch Eisenstein. Součástí parku se stalo území Zwieselu, na kterém se nacházela lesní správa. Dnešní rozloha parku je 24 250 hektarů. Bavorský les bychom mohli rozdělit na Přední, který se nachází mezi řekami Dunaj a Regen. Tato část lesa je poměrně nízko položená a nadmořská výška není vyšší než 1000 metrů nad mořem. Naopak vrcholky Zadního bavorského lesa, který se nachází na území mezi hranicí Rakouska a Chamem a Furthem. Jmenovat můžeme třeba vrchol Großer Arber s výškou 1456 metrů nad mořem.

Bavorský les 2008
Bavorský les 2008

Přírodní krásy parku

Park je doslova výstavní skříní krásné neporušené přírody. Charakteristickou se stala pro tento park krajina, která zahrnuje slatě, močály a mokřiny. Vidět zde ale také můžete překrásná horská údolí, které se střídají s náhorními plošinami. Lesy jsou převážně smíšené, lze zde spatřit i zbytky pralesa. Najít také můžete zbytky lesů lužních Asi něco přes 70 vrcholů dosahuje nadmořské výšky přes 1000 nadmořských metrů. V polohách, které se nachází ve vyšší nadmořské výšce, nalezneme pouze smrkové porosty.

Horské vrcholky

Vrcholky jakými jsou Luzný (1370 metrů), Velký Javor (1456 metrů), Roklan (1453 metrů) a další, byly v době ledové pod ledovcem. Důkazem tohoto budiž skutečnost, že ledovce zde zanechaly takzvané kotle, jež jsou dnes naplněny vodou a vznikla z nich krásná přírodní jezera. Jako příklad bychom mohli uvést Roklanské jezero.

Turistické trasy, výlety

Bavorský les láká především rozlehlou sítí precizně značených turistických tras. Její délka činí 300 kilometrů. Velmi důmyslně jsou řešené zejména cyklistické trasy. Bavorský les se za dobu své existence těší velké oblibě cykloturistů. Tento fakt je zapříčiněn i propojením parku se sousední Šumavou. Po cyklostezkách se dostanete jednak k většině vrcholů, ale také můžete přejet spoustu horských potoků.

Bavorský les 2008
Bavorský les 2008

Pokud nebudete vědět, kudy dál, tak můžete získat informace z mnoha informačních tabulí. Ty jsou umístěny spolu s lavičkami a stolky na odpočívadlech. Velmi příjemné jsou také přístřešky, které byly zbudovány v místech určených k odpočinku. Park disponuje spoustou výchozích bodů, kam se dá dopravit pomocí motorových vozidel. Jinak se zde také nachází několik stanovišť pro motorová vozidla přímo uvnitř parku. Co se týká přímo podoby značení jednotlivých tras, tak ty jsou označeny speciálními symboly, které se vztahují k jednotlivým zvířatům a rostlinám, jež zde lze spatřit. Slovo Lehrpfad označuje místní naučné stezky, které také jistě stojí za procházku.

Z historie

Nejstaršími doloženými obyvateli oblasti Bavorského lesa byli Keltové. Po nich toto území osídlili Římané. Tato skutečnost je velmi lehce doložitelná archeologickými nálezy. Různé knížecí rody a dobu rytířskou dokládají stavby, které jsou velmi vkusně začleněny do terénu. Jednou z nich je například Ludvíkův dunajsko- mohanský kanál. Co se týká samotných měst v okolí parku, tak právě v nich naleznete pozůstatky dob minulých v podobě krásných zámků, klášterů a jiných velmi významných a architektonicky krásných staveb.

Fauna a flora

Bavorský les disponuje obrovskou rozmanitostí porostu. Od pozůstatku lužních lesů zde lze nalézt porosty smrkové i smíšené. Vidět zde můžeme také spoustu léčivých rostlin a také různé druhy hořců.

Koně Przewalského
Koně Przewalského

Ze zvířat v parku je možné se setkat například s různými ohroženými druhy ptáků, mezi něž bychom mohli zařadit například ledňáčka. Z dravců jmenujme třeba sokola stěhovavého. Ze savců brázdí místní porosty například rys. V některých průzračně čistých vodách lze nalézt i perlorodky. Naskytnout se vám také může poměrně kouzelný pohled na vydru říční.

Lidé, zajímavosti

Místní obyvatelé se živili zejména zemědělstvím. Nicméně určitě stojí za zmínku i průmysl dřevozpracující a hornictví. Mimo jiné zbytky starých důlních šachet zde lze najít ještě i dnes.

Velmi známí jsou místní skláři. Právě sklářství má v tomto regionu hlubokou tradici. Zmínit bychom se měli o takzvaných putovních sklárnách, čemuž v němčině tomuto odpovídá slovo Wanderhütten. Ruční výrobu skla zde naleznete i dnes, a to v podobě velmi pěkných váziček či korálků.


Hodnocení

Hodnocení: 2.75 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x[Radek Štěpán] [Zobrazeno 7131x] [22. červen 2009]
[NP Německo] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]