Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Saské Švýcarsko

Národní park Saské Švýcarsko

Německý národní park Saské Švýcarsko plynule navazuje na NP České Švýcarsko , který najdeme na Děčínsku. Jedná se o park, který se stejně jako jeho česká část vyznačuje bohatou florou, převažují zde lesy a také zajímavé skalní útvary.

Oblast je turisticky hojně navštěvována, je využívána ke sportovním aktivitám, procházkám a turistice, dále pak také vzývá k návštěvám zdejších přírodních a kulturních památek.

Základní informace

NP Saské Švýcarsko byl založen v roce 1990. Jeho rozloha činí 93,5 km2, přičemž sestává ze dvou částí. Dvě pětiny národního parku tvoří bezzásahová zóna, přičemž se do budoucna uvažuje o jejím zvojnásobení.

Park nabízí mnoho atraktivních turistických lákadel. Návštěvníci zde mají možnost využít poměrně solidního množství ubytovacích kapacit.

Zajímavostí parku je mimo jiné to, že jeho Správa klade velký důraz právě na turistický ruch, snaží se různými akcemi a také servisem nalákat co největší počet návštěvníků, což se do značné míry skutečně daří. V parku samotném žije jen kolem 100 stálých obyvatel.

Příroda

Příroda v Saském Švýcarsku je charakteristická svou členitostí. Dominantní roli zde hrají lesy, stejně tak i vrstvy kvádrových pískovců. Vlivem jejich eroze došlo k vytvoření specifické skalní krajiny.

Díky výškové členitosti oblasti je území národního parku Saské Švýcarsko bohaté na floru a faunu. Najdeme zde i prvky typické pro horskou krajinu, převažuje však spíše krajina pahorkovitého rázu. Zajímavostí a charakteristickým rysem zdejšího území je klimatická inverze, díky níž zde došlo k vytvoření několika vegetačních stupňů na relativně malém území.

Flora

Díky zmiňované výškové členitosti zde najdeme na svazích i v údolích převážně smíšené lesy. Dále zde nechybí ani zastoupení rostlin, které jsou typičtější spíše pro horské oblasti. V krajině Saského Švýcarska se vyskytuje celá řada zejména cévnatých rostlin. Dále jsou zde k vidění v hojném množství lišejníky, kapradiny a mechorosty.

Fauna

V Saském Švýcarsku se vyskytují živočichové, které lze v dalších oblastech Německa a regionu Střední Evropy jen těžko jinde vidět. V okolí říček tak lze spatřit kupříkladu vydru evropskou, která je jinak velmi vzácná. Je zde zaznamenán také výskyt málo vídaného ptactva, například výra obecného či sokola stěhovavého. Ti zde mají relativně početné zastoupení.

Turistika

Jak už bylo zmíněno v úvodu, podobně jako česká strana i Saské Švýcarsko klade velký důraz na turismus. Lákadel je zde celá řada, počínaje hustou sítí turistických tras a stezek. Jejich celková délka dosahuje cca 400 kilometrů.

Ze zajímavých přírodních památek, která stojí za to při návštěvě parku vidět, patří kupříkladu tato:

Schrammsteine

Jedná o oblíbený cíl turistů i aktivních sportovců, zejména horolezců. Pískovcové skály se nacházejí na východ od Bad Schandau. Zajímavostí je fakt, že název útvaru je odvozen od častých návštěv horolezců, kteří zde přicházeli k úrazům – šrámům. V překladu se totiž tento pískovcový blok dá nazvat „Šrámové kameny“.

Pfaffenstein

Jedná se o kopcovitý útvar, na němž nalezneme také zbytky opevnění z doby bronzové. Nejvýraznějším místem kopce je skalní útvar Barbarine, který se vypíná v jižní části hory.

Z hlediska turistiky hrají významnou roli také kulturní památky. Jedná se zejména o tyto:

Pevnost Koenigstein

Pevnost, která původně sloužila jako hrad, pochází již ze třináctého století. Během válek dvacátého století sloužila mimo jiné jako koncentrační tábor. Z pevnosti se naskýtá výborný výhled na pískovcové skály v dalekém okolí.

Bastee

Jde o skalní pískovcový most, který se táhne v délce téměř 80 metrů a spojuje Bastei se skalním hradem Neurathen. Jde o jedno z nejzajímavějších míst v celém parku.

Weifberg

Dřevěná rozhledna, která se nachází nedaleko stejnojmenné obce, kde je také Informační centrum pro turisty. Z vyhlídky je opět krásný výhled na území Saského i Českého Švýcarska.

Foto: cs.wikipedia.org


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x[Roman Beneš] [Zobrazeno 3179x] [9. listopad 2013]
[NP Německo] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Bavorský les 2008 ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]