Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Gran Paradiso

Gran Paradiso

Národní park Gran Paradiso se nachází v Grajských Alpách v severní části Itálie nedaleko Turína. Na jeho západní část volně navazuje Národní park Vanoise, který se nachází na území Francie. Počátky Národního parku Gran Paradiso, v italštině Parco Nazionale del Gran Paradiso, spadají již do poloviny 19. Století. Tehdy byla tato oblast královskou loveckou rezervací, vyhledávanou zejména pro velký výskyt kozorožců. Národním parkem byla oblast vyhlášena v roce 1922, tři roky poté, co přešla do vlastnictví státu. Vyhlášení parku bylo mimo jiné zapříčiněno velkým úbytkem zmíněných kozorožců. I díky vzniku parku tak nedošlo k úplnému vyhynutí zvěře, její stav se do dnešních dní zvedl o několik set procent nahoru.

Gran Paradiso má rozlohu 730 km2 a propojuje úrodnou oblast Piemontu, kam spadá i samotné město Torino, s údolím Valle d´Aosta, kde se nachází i nejvyšší evropská hora Mont Blanc ( Monte Bianco). Hora Gran Paradiso je nejvyšším bodem Národního parku, dosahuje výšky 4061 metrů. Díky své výšce se tak jedná o jasnou dominantu celého kraje a zároveň jde o jediný vrchol Itálie, který překonává magickou hranici 4000 metrů. Hora Gran Paradiso je pokryta ledovcem, ze kterého stéká velké množství potůčků a řek, což tvoří nádhernou scenérii celé této oblasti.

Fauna a flora

Oblíbenost tohoto kraje u návštěvníků je dána zejména úchvatnou, typicky alpskou, přírodou. Na většině území parku nalezneme rozlehlá údolí s bohatou florou, která jsou pokryta alpskými loukami. Vyšší polohy naopak skýtají pohled na pustou krajinu pokrytou několika ledovci. Tyto ledovce a jimi pokrytý sníh poskytuje oblasti přirozenou ochranu. Krajina tím tak nikdy netrpí nedostatkem vláhy, neboť z hor a ledovců neustále stékají drobné říčky a potoky, které zavlažují níže položené alpské louky a pastviny.

V nižších polohách Gran Paradisa nalezneme také bohaté lesy, jedná se zejména o lesy borovicové, jedlové či modřínové. Lesy tak hluboce kontrastují s vyšší nadmořskou výškou, kde převažuje pustá krajina.

Jak již bylo zmíněno, park byl vyhlášen zejména kvůli neustále se zmenšující populaci kozorožců, typické zvěře pro tuto oblast. Na začátku dvacátých let minulého století, tedy v době, kdy byla správa oblasti předána do státní moci a Gran Paradiso bylo prohlášeno za italský národní park, se zde vyskytovalo již jen okolo 400 kusů kozorožců. Díky pečlivé snaze o zachránění této zvěře v oblasti se jeho počet do dnešních dnů podařilo navýšit již na zhruba desetinásobek. Pro kozorožce jako býložravce jsou místní louky a pastviny ideálním domovem.

Kromě kozorožců lze v oblasti Národního parku Gran Paradiso spatřit také kamzíky, jichž se zde podle odhadů vyskytuje až okolo 3500. Typickými živočichy pro zdejší oblast jsou rovněž orel skalní, zedníček skalní či bělokur horský.

Turistická místa

Díky poměrně husté síti turistických cest je Národní park Gran Paradiso hojně navštěvovaným místem, kam se sjíždějí milovníci alpské přírody doslova z celého světa. Informačním střediskem celé oblasti je hlavně Cogne, malá obec s necelými 1500 obyvateli. V infocentru jsou k dostání nejrůznější informace o místních stezkách, zjistit se zde dají rovněž důležité poznatky týkající se ubytování či stravování a zejména pobytu v horách. Nedaleko centra Cogne se u řeky Eyvia nachází kemp. Ten turisté naleznou také u osady Pont, která je oučástí obce Valsavarenche ležící ve stejnojmenném údolí.

Turisté by při návštěvě tohoto parku měli brát na vědomí, že je zde zakázáno volné táboření, nicméně místní ochránci přírody a stráže tolerují spaní pod širým nebem bez zanechání jakýchkoliv následků na vzhledu okolí.

Turistickou atrakcí, kromě samotného pohledu na přírodní scenérii, je třeba hrad Aymavilles, římská vesnice Pondel ( s akvaduktem a římským mostem ze 3. St.). Nedaleko vesnice Lillaz pak narazí kolemjdoucí na několik vodopádů.

Za zmínku a návštěvu jistě stojí také jezero Lago di Lauson, ke kterému se dostanete přes horská sedla Vittorio Sella a Sella Herberet .

Jak již bylo naznačeno, turistických stezek a tras je zde slušné množství, takže se dá celá oblast pečlivě prozkoumat, aniž byste museli mít strach o to, že byste zabloudili.

Horolezectví

Vzhledem k reliéfu krajiny je logické, že oblast navštěvují vyznavači trekingu a horolezectví. Samotná hora Gran Paradiso, sevřená třemi ledovci, je sama o sobě považována za jednu z nejlehčích čtyřtisícovek v Alpách a výstup se na ni dá provést klasickými cestami. Zpravidla se volí cesta od jihozápadu, z Pontu. Naopak za nejtěžší klasickou turistickou cestu je považována trasa od východu.

Výstup na Gran Paradiso přesto není nijak extrémně náročný, takže by jej měl zvládnout každý alespoň trochu fyzicky trénovaný jedinec. Malým problémem při výstupech po jednotlivých stezkách se tak mohou případně stát jen davy turistů, kteří tuto oblast hojně navštěvují zejména v letních měsících, kdy jsou tu podmínky pro zdolání vrcholu nejvhodnější.

Jak se dostat do parku

Jako nejčastější způsob volí mnoho turistů příjezdovou silnici z Valle d´Aosta, tedy ze severu. Odtud se dá dále pokračovat po třech silnicích až k místům, která slouží jako záchytná parkoviště. Jedná se o silnice Val di Rhemes, Val Savarenche a Val di Cogne. Posledně zmíněná silnice vede právě k turistickému centru s informačním střediskem, ke Cogne.

Z Turína, vzdáleného od parku cca 60 km, je potřeba vyjet po silnici SS 460.

Grajské Alpy, jak se jinak území Národního parku Grand Paradiso nazývá, je příhodným místem pro odpočinek, a to jak v zimním období, tak v jarních či letních měsících. Pro detailní informace o národním parku je dobré, kromě již zmíněných informačních center, navštívit také oficiální internetové stránky Národního parku Gran Paradiso .


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček/ Hodnoceno: 6x[Roman Beneš] [Zobrazeno 6369x] [1. červen 2010]
[NP Itálie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]