Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Abruzzo

Národní park Abruzzo

První národní park Itálie je Národní park Abruzzo. Byl založen již v září roku 1923 a byl poslední záchranou pro medvědy hnědé, kamzíky apeninské a vlky apeninské. Přežívali na nevelkém ostrůvku královského loveckého revíru v Abruzzi, chráněni od nástrah rolníků a pastýřů z okolí. Tento pěti kilometrový ostrůvek bezpečí se proměnil na více než 440 km² území, rozkládající se mezi Salermem a Barlettou. Na úvodní fotce La cascata delle ninfe in Camosciara (Archivio PNALM, 01/04/1999).

Uprostřed hor

Park je chráněn strohými a drsnými horskými vrcholky, které dosahují nadmořské výšky 2000m. Mězi nimi si razí cestu úzkými roklemi, které střídají široce rozevřená údolí s ojediněle roztroušenými vesničkami, řeka Sangro.

Hory obklopující park datují svůj vznik miliony let nazpátek. Díky tomu lze v jejich zkamenělých artefaktech sledovat dlouhý vývoj naší planety.

Název:Národní park Abruzzo
Oficiální název:Parco Nazionale d'Abruzzo
www:www.parcoabruzzo.it/
Země: Itálie
Rozloha: Tři zony l.,ll.,lll. - 4000 ha, 50000 ha, 80000 ha
Rok vyhlášení: 1923
Nadmořská výška: 914m až 2285m

Místní informační centra mohou nabídnout multimediální prezentaci, pomocí níž se obeznámíte se všemi zvláštnostmi na povrchu i pod povrchem parku. Nepřekvapí možnost zakoupit si zde knihu, která nás o tomtéž podrobně informuje na svých stránkách.

Příroda v národním parku

Více než dvě třetiny hor v Abruzzi pokrývají hluboké a husté lesy. V horách nalezneme více než 200 druhů rostlin. Zemědělství v okolí pěti vesnic funguje s parkem ve vzájemné symbioze. Sedláci v létě vyhánějí na pastvu svá kozí a ovčí stáda, zatímco v zimě je chovají v údolích, což přispívá k téměř až opojné rozmanitosti květin, které zejména na jaře a v létě pokrývají horské svahy pestrým barevným kobercem.

Zpočátku bylo pro místní pastýře těžké přijmout do své domoviny medvědy a vlky. Tyto šelmy si totiž občas naservírovaly nějakou ovci nebo kozu z jejich početných stád. Správa národního parku však zemědělcům škodu kompenzovala, což přispělo k smířlivějšímu postoji vůči vlkům i medvědům.

Na procházce parkem na plachého medvěda narazíte jen stěží. Možná ale spatříte obrácené kameny, pod kterými medvěd hledal nějakou povolenou pochoutku, jakou jsou hmyz nebo červi.

Turistické trasy

Procházky parkem jsou velmi příjemným odpočinkem. Doporučuji trasu číslo 11, která vede do Valle delle Rose. Výlet nezabere více než 5 hodin a je poskytována záruka na spatření horských koz červených, nebo srnců.

Velmi pěkný je také výlet po stezce BN1, která nás zavede na krásné vyhlídkové místo, ze kterého se nám otevře výhled na celé údolí Pescasseroli. Jedná se o padesátiminutovou procházku od okraje města Pescasseroli.

Osada Barrea má ovšem také co nabídnout. Rozkládá se tu stejnojmenné jezero, několik kostelů a přírodní rezervace Lago di Pantaniello. Pokud zde narazíte na vlčí smečku, vězte, že to tak má být.

V boji o udržení zdejší fauny v původním stavu neváhalo vedení parku vysadit na území parku srnce a jeleny, aby tak doplnili rozmanitost a pestrost druhového zastoupení.

Ubytování v parku

V Národním parku Abruzzo jsou bohaté možnosti ubytování v horských obcích. Turistický ruch je hlavní možností obživy zdejších usedlíků. Další pracovní místa vytváří převážně rodinné podniky, zabývající se výrobou medu, sýru, uzenin a přípravou hub podle prastarých receptů. Najdeme tu množství vzdělávacích programů a turistických průvodců, které Vás zavedou na krásná místa v době ranního úsvitu. V programech se nezapomíná ani na handicapované, děti nebo staré lidi.

Kromě 11 horských chat tu nalezneme i 9 kempů, ze kterých se můžeme vydat na procházku po více než 150 ekoturistických stezkách, jež jsou velmi dobře udržované.

Středomořské příjemné podnebí

Podnebí je tu příjemné, středomořské, avšak ve vyšších polohách je chladno, v zimě se z oblohy snese sníh. Ten ovšem nevadí dobrovolným ochráncům přírody, které tu můžete vidět. Popularita tohoto nenásilného seznámení se s přírodou stoupá každým rokem, o čemž svědčí nárůst dobrovolníků, které můžete zvláště v sezoně spatřit ve slušivých zelených uniformách, jak dbají o to, aby zvěř a příroda obecně měla v Národním parku Abruzzo co nejlepší podmínky pro svou existenci.

Pokud si chcete udělat výlet do prvního národního parku Itálie, vězte, že v jeho blízkosti se nachází dálnice Řím - Neapol - Bari. Výhodnější se však jeví cesta autobusem z Říma, Neapole nebo Avezzana do Pescaseroli. Pescaseroli je také železniční stanice.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček/ Hodnoceno: 6x[Jiří Robinson Roup] [Zobrazeno 9759x] [30. květen 2009]
[NP Itálie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]