Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Stelvio

Národní park Stelvio

Národní park Stelvio patří v současné době k největším parků v Evropě, neboť se rozkládá na 134 620 hektarech. Najdeme jej v jižní Itálii. Zasahuje do čtyř jejích provincií.

Jedná se o tyto provincie:

Sondrio- tato provincie se nachází v Lombardii, na severu sousedí se Švýcarskem.

Brescia- další provincie v oblasti Lombardie, jihovýchodně od provincie Sondrio

Bolzano- autonomní provincie, která se nachází jižně od Rakouska, na jizohápadě sousedí s provincií Sondrio a na jihu s provincií Trento

Trento- autonomní provincie sousedící na JV s provinciemi Brescia a Sondrio, na Z pak s provincií Brescia

Ohraničení NP Stelvio

Severní část Národního parku Stelvio, který v italském originále nese název Parco Nazionale dello Stelvio, hraničí se švýcarským údolím Munsteral a také v Vinschgau. Východní část pak navazuje na Val d'Ultimo. Z jižní části parku se dostanete do Val di Sole, ze západní pak do Val di Livigno.

NP Stelvio leží hned v několika klimatickým pásmech. Nejnižší místa jsou v nadmořské výšce pod 1.000 m.n.m., přičemž zcela nejnižším bodem je údolí Vinschgau ( cca 650m.n.m.), nejvyšší vrcholky pak dosahují nadmořských výšek téměř 4 kilometrů nad mořem. Vůbec nejvyšší bodem celého národního parku je ledovec Ortler, který se tyčí do 3.905m.n.m. Střední polohy, které tvoří největší část parku, tvoří zalesněná území ve výškách od 800 do 2.000m.n.m.

Historie NP Stelvio

Oblast jižního Tyrolska byla odnepaměti považována za velmi pěkné místo, které je potřeba chránit před přílišným zásahem člověka. Již počátkem minulého století tak došlo k prvním úvahám o tom, jakým způsobem ochránit zdejší faunu a floru, aby se z jejich bohatství mohli těšit i další generace. Nakonec došlo k založení národního parku. K tomuto kroku se Itálie rozhodla v roce 1935. Další významné kroky k ochraně přírody následovaly v roce 1951, kdy byly přijaty příslušné zákony o ochraně zdejší oblasti. V roce 1977 pak došlo k významnému rozšíření parku, jehož rozloha byla navýšena na stávajících cca 135 tisíc hektarů.

Fauna

Místní fauna je velmi různorodá. Zajímavostí je, že na vybrané druhy zvěře je možné získat povolenku k lovu, ovšem je za velmi přísných podmínek. Povolení vydávají místní úřady obvykle jednou za rok.

Hlavním symbolem Národního parku Stalvio je orel skalní, který zde přebývá v poměrně velké populaci. Z dalších typických živočichů lze jmenovat kupříkladu kamzíky, zajíce sněžného ( vyskytuje se zejména ve vyšších polohách), tetřeva hlušce, několik druhů svišťů.

Flora

Taktéž zdejší flora je díky rozmanitému klimatickému prostředí hodně bohatí. V lesích, které tvoří značnou část parku, převládají borovice, smrky a modříny, z nichž některé dosahují stáří i více než sta let. Typickými dřevinami jsou hlavně smrk červený a borovice limba. Ve vyšších nadmořských výškách najdeme ledovce, z nichž je nejvýznamnějším zejména Ghiacciaio dei Forni. Nejvyšším vrcholem parku je již zmíněný Ortler.

Turismus

Při návštěvě Národního parku Stelvio je možné si najmout služby profesionálního průvodce. Spolu s ním pak navštívíte nejzajímavější místa parku, zavede vás po lesních stezkách, na němž budete moci spatřit zdejší typickou faunu a floru.

V zimních měsících je možné v parku využít pro lepší a pohodlnější přesun běžky. Oblast je oblíbená mezi lyžaři a vyznavači vysokohorské turistiky, které láká především zdejší ledovec.

Foto: de.wikipedia.org


Hodnocení

Hodnocení: 1.67 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Roman Beneš] [Zobrazeno 4798x] [3. duben 2013]
[NP Itálie] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]