Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak představuje horský zalesněný masív, který se nachází na místě zvaném Gorski kotar. Tato část je tou nejvíce zalesněnou v celém západním Chorvatsku. Jako národní park byla tato oblast vyhlášena roku 1953 dle podnětu známého chorvatského přírodovědce doktora jménem Ivo Hornat. Park je situován pouhých 15 km severovýchodně od města Rijeka a pokrývá plochu o rozloze 63,5 km2, která zahrnuje centrální část masívu Risnjak a Snježnik společně s pásmem obsahujícím řeku s jménem Kupa. Úvodní fotografie Naturfoto.cz © Miloš Anděra.

Horský systém Dinaric

NP Risnjak náleží do horského systému Dinaric, který se táhne od východních Alp do hor Sar-Pindos (Balkán), takže pokrývá území přesně mezi těmito horami. Ačkoli se mnoho živočišných druhů přesunulo přes masív Risnjak a Snježnik směrem na jihovýchod, na těchto horách je vegetace zcela odlišná od té, která je chráněná v Alpách. Kvůli různým klimatickým, geologickým a jiným faktorům se na tomto místě vyvinula různorodá fauna a flora.

Park je tvořen převážně vápencem a dolomitem s krasovými útvary, jako jsou například různé jeskyně a doliny. Nejvyšším vrcholem parku je Veliki Risnjak, který je vysoký 1528 m, dohromady s navazujícím 1506 metrů vysokým masívem Snježnik vytváří přírodní bariéru mezi pobřežní a kontinentální částí Chorvatska.

Pro oblast je v letních měsících typické teplé počasí s teplotou okolo 20 °C, deštivé jaro a podzim a nakonec dlouhá, chladná zima se sněhem. Vrcholky hory Risnjak jsou pokryty sněhovou vrstvou po dlouhých pět měsíců, která může být až 4 metry hluboká.

Přísně chráněné území parku

Areál národního parku Risnjak je chráněný a platí pro něj přísná pravidla. Návštěvníci smí procházet jen po vyznačených trasách, nesmí se zde tábořit nebo zapalovat ohniště, jakýmkoliv způsobem znečišťovat nebo ničit přírodu a také rušit, chytat nebo zabíjet zvířata.

Kudy do národního parku

Hlavní vstup do přírodní rezervace je situován hned vedle administrační budovy v Bijela Vodica. Od Gornje Jelenje vede lesní cesta směrem na sever, kde leží čtyři vstupy na západní straně parku. Jmenují se Vilje, Cajtige, Lazac a Šegina. Poslední dva vyjmenované jsou vstupy pro návštěvníky, kteří přicestují svým automobilem ze severu přes Gerovo a Livindrage. Do parku se můžete dostat autem také z jihu po rovné asfaltové cestě od Zelin Crnoluški vedoucí poblíž Prezdana jama a křižující Pjetličev vrh. Cesta dále pokračuje lesem přes Jamu nebo Risnik. Bývala to hlavní horská stezka od železniční stanice ve městě Lokve do Risnjaku. Od Gerova na severu se můžeme do parku dostat autem do Larmina bajta a přes Vrsičko krizanje na severovýchodě se dostaneme do Žauharova bajta.

Cesty v národním parku od města Bijela Vodica po Leska a Podi, stejně tak jako silnice Cesta nad Leskom, jsou průchozí. Hlavní vstupy pro vozidla od západu do Snježniku vedou přes Platak, odtud se dá pokračovat cestou Rimska cesta nebo silnicí do Guslica, kde se již poblíž nachází brána areálu. V údolí řeky Kupy existují celkem tři hlavní vjezdy pro auta a to Kupari, Hrvatsko a Razloge.

Sídlo správy národního parku

Administrační budova národního parku Risnjak je položena na východní hranici parku v Bijela Vodice v části zvané Crni Lug, která představuje lokální centrum s čerpací stanicí, obchodem, hospodou, poštou a lékařskou ordinací. Do tohoto centra se dostanete po asfaltové cestě z východu přes Delnice, z jihu přes Gornje Jelenje nebo ze severu přes Gerovo. V administrační budově umístěné nad malým rybníkem najdete restauraci a mnoho pohodlných pokojů pro hosty.

V předešlých 140 letech byl park místem setkání pro vědce, kteří zde prováděli přírodní výzkumy, v dnešní době park slouží návštěvníkům k výuce, jak docílit toho, aby příroda přežila i v budoucích letech.

Fauna

Park je domovem velké škály různých druhů zvířat. Lesy parku tvoří útočiště pro medvěda hnědého, jeleny a srny, kamzíky, divoká prasata nebo vlky. Žijí zde také lišky, kuny, lasičky, jezevci, veverky, různí hraboši a další zvířata. Avšak nejdůležitějším zvířetem, které zde přebývá, je rys (v chorvatském jazyce ris). Právě podle něj je tato přírodní rezervace pojmenována.

Žije zde hodně druhů ptáků, mezi něž můžeme zařadit například krahujce, tetřeva či sovu. V neposlední řadě se na tomto místě vyskytuje početná skupina motýlů, hmyzu a hlemýžďů. Také se můžeme v parku setkat s některými druhy hadů, mezi něž patří i vzácná a jedovatá zmije růžkatá a zmije obecná, stejně jako nejedovatý evropský had s pojmenováním skvrnovka kočičí. K nejvíce důležitému druhu ryb v této části Kupy řadíme pstruha obecného.

Flora

Zajímavým přírodním úkazem je fakt, že se v národním parku vyskytuje jak vegetace kontinentální, tak dokonce pobřežní. Vyvinulo se zde okolo 30 odlišných druhů rostlin, přičemž 14 z nich mají lesní charakter. Velká část plochy je pokryta buky a borovicemi, jež vyrůstají z vápencovité a dolomitové půdy. Díky členitému terénu se vyvinuly různé varianty stromů se specifickými vlastnostmi, jako je javor horský, jilm horský, jasan ztepilý a občas tis červený.

Turistické stezky v národním parku

Park obsahuje několik turistických stezek. Nejnavštěvovanější trasa turistů je bezpochyby Veliki Risnjak, která vás zavede na samotný vrchol hory Veliki Risnjak.

Další stezka prochází přes Snjeznik a následuje po Rimska cesta až na malé parkoviště s dalšími variantami procházky. Hlavní přístupová cesta sem vede od Plataku.

Návštěvníci, kteří se chtějí dovědět něco více o přírodních zdrojích a krasových útvarech, by si měli vybrat vzdělávací stezku Leska. Stezka začíná u administrační budovy a pokračuje na západ skrz vysoký borovicový les, který roste podél cesty.

Poslední pěšina směřuje k ústí řeky Kupy, která jako význačný hydrogeologický rys a jeden ze skvostů NP Risnjak láká největší počet návštěvníků.


Hodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Olga Kristiánová] [Zobrazeno 7430x] [24. červenec 2009]
[NP Chorvatsko] [comments: 121]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:
www:

Komentáře

BpNz4lufgxzr

pátek, 13. leden 2017
07:57

I went to tons of links before this, what was I thikinng?


posted by: BpNz4lufgxzr (tp2mka8pvx(a)outlook.com) [Odpovědět]

oAYdUkvNMq

sobota, 14. leden 2017
12:59

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thank you!


posted by: oAYdUkvNMq (mhtzucgk(a)outlook.com) [Odpovědět]

gAefnwwvSa

sobota, 14. leden 2017
14:40

All of these articles have saved me a lot of headaches.


posted by: gAefnwwvSa (vd24gtzpv(a)outlook.com) [Odpovědět]

KtoSkgho98

sobota, 14. leden 2017
17:34

Wonderful explanation of facts available here.


posted by: KtoSkgho98 (lvnkwmddm(a)outlook.com) [Odpovědět]

GDv4dxGu

neděle, 15. leden 2017
09:50

The honesty of your posting shines through


posted by: GDv4dxGu (8d0iw74gfak(a)outlook.com) [Odpovědět]

YG3ECetej

pondělí, 16. leden 2017
08:24

Tell me about it. The pasty white english chick seriously gets on my nerves man. But lately its a toss up between her and the mo leftist from spain who wants to break into politics.Ironically, the only person I genuinly like is the soft spoken Muslim who probably wants to see me dead, but has too much good sense to admit it openly.


posted by: YG3ECetej (t8goac14(a)outlook.com) [Odpovědět]

BvMdlFTkr

pondělí, 16. leden 2017
16:33

Half of the drivers that I come up to at a stoplight and wait for a green light with, have this problem. However in the Midwest, they don’t wipe it on a blue towel, they roll it around between their fingers tips until the next light.


posted by: BvMdlFTkr (voojd1ou98l(a)outlook.com) [Odpovědět]

jlk1djrah

pondělí, 16. leden 2017
20:39

I got what you mean , thankyou for posting .Woh I am happy to find this website through google. “Remember that what you believe will depend very much on what you are.” by Noah Porter.


posted by: jlk1djrah (h3n10spuxu(a)outlook.com) [Odpovědět]

QjHOVaXk8Ly

úterý, 17. leden 2017
05:34

I’ve used FOA since it was released, the main one I use is the primer which is great. Sadly it’s not available in Dubai so hopefully I get a trip to Oz soon to re-stock!I also used to have the Divine Shine in Cashmere and the tube gloss in the shade ‘Fremantle’ which they don’t make any more :(But deffo agree on the primer, it’s as good as BClarins eauty Flash Balm & NP AutoPilot (both crew cult faves) but doesn’t give me the nasty allergic reaction that Clarins does!


posted by: QjHOVaXk8Ly (oszt2hmy4z(a)outlook.com) [Odpovědět]

Nb4KHiYEhi

úterý, 17. leden 2017
10:49

great info…Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you’re a great author.I will remember to bookmark your blog and definitely will come back down the road. I want to encourage one to continue your great work, have a nice day!…


posted by: Nb4KHiYEhi (breod1ex(a)outlook.com) [Odpovědět]

bdA00VqR2h3c

úterý, 17. leden 2017
13:26

While I have no use for either Clinton, Bill or Hillary, they have provided me with a laugh or two along the way. . particularly the finger wagging "I did not have sex with that woman"! Spiel. . He's as treasonous as they come so it's no surprise a comment like this from ole "slick" willy. I do like the "Pinocchio" picture though..great touch and quite fitting


posted by: bdA00VqR2h3c (ujadsrrv(a)outlook.com) [Odpovědět]

IIrE4rug

úterý, 17. leden 2017
16:45

Back in school, I'm doing so much learning.


posted by: IIrE4rug (eti54l20x(a)outlook.com) [Odpovědět]

XEE8HxcyNVg

středa, 18. leden 2017
00:57

mak kawan aku pun basuh guna tangan sebab dia cakap baju x suci guna mesin basuh..sebab dia dengar ada ustaz berceramah pasal aliran air etc…so, aku paham..tp terpulang…ramai aje org yg suka basuh baju guna tgn…Well-loved.


posted by: XEE8HxcyNVg (x0cj3npmyg(a)outlook.com) [Odpovědět]

tIofZ9QyB

středa, 18. leden 2017
16:17

Thank you so much for this article, it saved me time!


posted by: tIofZ9QyB (cr2zt8q8jxt(a)outlook.com) [Odpovědět]

LwI6Yz11dohs

středa, 18. leden 2017
16:56

Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you However I am experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx


posted by: LwI6Yz11dohs (kmw9pppge50(a)outlook.com) [Odpovědět]

jyu8ITGQNh

středa, 18. leden 2017
17:20

Indeed we are working hard to maintain the quality of the blog and one of the most important things is our concern for what is written here. Thank you for your interest and the time you have spent reading it. This blog is to share and to discuss in a very civilized way, things that happen mainly in this province.


posted by: jyu8ITGQNh (126ri8tn02u(a)outlook.com) [Odpovědět]

yzrdAbybcILw

čtvrtek, 19. leden 2017
02:38

That's a creative answer to a difficult question


posted by: yzrdAbybcILw (y7b6ih7zb(a)outlook.com) [Odpovědět]

xFBFwheDURb

čtvrtek, 19. leden 2017
02:53

What a joy to find someone else who thinks this way.


posted by: xFBFwheDURb (48jhqq1uud(a)outlook.com) [Odpovědět]

z6rt22JmMsqJ

čtvrtek, 19. leden 2017
12:28

I’m sure the wine, like the yoga ,is watered down. Anymore cool ideas? Yoga and auto parts? Yoga and vinyl floor covering? Yoga and crack? The list is endless.


posted by: z6rt22JmMsqJ (tjcria8ue6k(a)outlook.com) [Odpovědět]

nd9bDdRZwLFO

čtvrtek, 19. leden 2017
15:18

I much prefer informative articles like this to that high brow literature.


posted by: nd9bDdRZwLFO (60o1j9tu1(a)outlook.com) [Odpovědět]

9kPPwGa3vl

pátek, 20. leden 2017
04:02

And I thought I was the sensible one. Thanks for setting me straight.


posted by: 9kPPwGa3vl (hx6fdxnh(a)outlook.com) [Odpovědět]

8CHeZh0ox

pátek, 20. leden 2017
11:57

I'm impressed. You've really raised the bar with that.


posted by: 8CHeZh0ox (vfg9yqgd3r9(a)outlook.com) [Odpovědět]

VUNfrxvI17cS

sobota, 21. leden 2017
15:25

Hey – good weblog, just trying round some blogs, seems a fairly good platform You Are using. I’m at the moment using Drupal for a few of my sites however seeking to change considered one of them over to a platform very a lot the identical to yours as a trial run. Anything specifically you would recommend about it?


posted by: VUNfrxvI17cS (fyvkc2wg977(a)outlook.com) [Odpovědět]

w4BY0o5Xh

sobota, 21. leden 2017
15:51

This is the perfect post for me to find at this time


posted by: w4BY0o5Xh (a23ie773(a)outlook.com) [Odpovědět]

TVSrBNlww3n4

neděle, 22. leden 2017
14:24

Thanks for the Summer Shape Up workouts. The instructions are clear, pictures good and the video really informative. It is hard to believe you are just giving all this away for free.I have been doing the strength parts this week. My cardio comes from running four times a week. The strength parts of Summer Shape Up are really good addition for my fitness regime. They are challenging enough without being overwhelming.


posted by: TVSrBNlww3n4 (h5qw6qk34s(a)outlook.com) [Odpovědět]

cOfz3B5hHi

pondělí, 23. leden 2017
04:13

I don’t know about points and calories either, Amy. But please don’t let that get in the way. Just do the point system and don’t worry about the calorie counting — I think the points will automatically do that for you. So happy you’re IN!


posted by: cOfz3B5hHi (wcd2c88ji8(a)outlook.com) [Odpovědět]

YT12n0KFjdG

pondělí, 23. leden 2017
14:05

some things, but the sentiment she adds suits the Russian Soul to a tee. Some company needs to reprint her 15-volume Complete Novels of Turgenev–it’s available in larger libraries. You’ll love The of Spring (the subject of a string quartet by William Alwyn), also First Love, Home of the Gentry, The Diary of a Superfluous Man, and Fathers and Sons.


posted by: YT12n0KFjdG (l5bkuvl3a(a)outlook.com) [Odpovědět]

C0mVSUYx

pondělí, 23. leden 2017
17:08

I guess finding useful, reliable information on the internet isn't hopeless after all.


posted by: C0mVSUYx (0mg4saneowy(a)outlook.com) [Odpovědět]

T64cBxmk5xfA

pondělí, 23. leden 2017
20:05

A perfect reply! Thanks for taking the trouble.


posted by: T64cBxmk5xfA (1dor7m8w(a)outlook.com) [Odpovědět]

OB4e30tMam7

úterý, 24. leden 2017
18:54

An excellent post Janie and I’m left with the feeling that what started as a great idea ended up feeling deflated despite the ripper photo.I’m not just being nice to you here. But I always see you as incredibly convincing when you do your thing properly. So what is it about you that night that caused a drunk to read you as a tranny? Is it just the way you dressed? When I go out I reckon 10 – 15% read me visually and maybe 50% within 30 seconds of interacting. 90% of those who read me are female. I think you are higher up the convincing excellence scale than I. – Fiona xx


posted by: OB4e30tMam7 (22w44bxqb(a)outlook.com) [Odpovědět]

18Cf8EOnB

úterý, 24. leden 2017
23:05

How neat! Is it really this simple? You make it look easy.


posted by: 18Cf8EOnB (obh4bunv(a)outlook.com) [Odpovědět]

lCaJ81EdNl8

středa, 25. leden 2017
01:23

Woah nelly, how about them apples!


posted by: lCaJ81EdNl8 (nt4w1iidq66(a)outlook.com) [Odpovědět]

lnYX1fXnwC

středa, 25. leden 2017
03:14

Articles like this really grease the shafts of knowledge.


posted by: lnYX1fXnwC (954wfpzfj(a)outlook.com) [Odpovědět]

TiserwVESUSw

středa, 25. leden 2017
04:27

That saves me. Thanks for being so sensible!


posted by: TiserwVESUSw (kvlrm1eg(a)outlook.com) [Odpovědět]

whdszokI4UzB

středa, 25. leden 2017
06:50

Perfect answer! That really gets to the heart of it!


posted by: whdszokI4UzB (i49k1ueh3w(a)outlook.com) [Odpovědět]

VLzWgKtgceB

středa, 25. leden 2017
08:37

Your photos explore the grandness! I come across this marvelous hotel lately and impressed by the historical style of architecture… but I first thought it should be government building. I joined twitter long back, but posted nothing…


posted by: VLzWgKtgceB (hhn45wnj(a)outlook.com) [Odpovědět]

wTOYU6U1

středa, 25. leden 2017
15:12

Great post. Those attributes ARE very sexy.Another somewhat important thing, I think, is that he voice his appreciation. It’s one thing to talk about how wonderful the girlfriend is to his friends, but it sure is nice to hear it coming from him too.


posted by: wTOYU6U1 (pa2n2vqu(a)outlook.com) [Odpovědět]

G33pPnd0

čtvrtek, 26. leden 2017
14:37

That is a super-peachy-keen post. Thanks for really blathering on like that! Seriously, I don’t think I could have spent more effort wishing for something heavy to fall on me to erase that nonsense from my mind!


posted by: G33pPnd0 (8u2prczv(a)outlook.com) [Odpovědět]

3QUjH5XHGB0D

pátek, 27. leden 2017
14:33

Most help articles on the web are inaccurate or incoherent. Not this!


posted by: 3QUjH5XHGB0D (sppleid3(a)outlook.com) [Odpovědět]

WCO4jMeOlS

pátek, 27. leden 2017
23:57

Merci à tous ceux qui continuent à aimer Nana et aussi à animer ce site, nous sommes ainsi informés de tout ce qui la concerne, ce n’est que du bonheur.Amicalement à tous


posted by: WCO4jMeOlS (249yhuvvs4(a)outlook.com) [Odpovědět]

KnKfDmGHw

sobota, 28. leden 2017
01:35

asta constat si eu la parintii mei: inflexibilitate la greselile altora, cele proprii fiind mai greu observabile. pana la o anumita varsta se parea ca am mostenit si eu o gandire prea rigida, tipic baptista. sper ca m`am schimbat suficient. nu aplaud pacatul, dar il identific si ii spun pe nume, chiar daca este al meu.


posted by: KnKfDmGHw (z6l2kr3fb94(a)outlook.com) [Odpovědět]

PyuNpgh2c3N

sobota, 28. leden 2017
11:42

Felt so hopeless looking for answers to my questions...until now.


posted by: PyuNpgh2c3N (elqo9mu90(a)outlook.com) [Odpovědět]

AoHbaIep

neděle, 29. leden 2017
14:44

I love the pics! We had such a fun time and Kim was so wonderful! Any and every picture was well thought out and she captured the romance of the day. Wendy was a gorgeous bride and the venue was very nice, the bear creek resort was a great place to have the reception. We enjoyed ourselves and had a nice getaway weekend. May you have a great marriage Wendy and Josh! Love ya cousins! Thanks again Kim for doing a wonderful job!


posted by: AoHbaIep (0zc8nia1(a)outlook.com) [Odpovědět]

EM6wKk4tyWI1

neděle, 29. leden 2017
20:11

That kind of thinking shows you're on top of your game


posted by: EM6wKk4tyWI1 (m2r9he6ks(a)outlook.com) [Odpovědět]

AgH50aTn6gdq

neděle, 29. leden 2017
23:29

Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!. Thanks For Your article about sexy chica rubia con pats negro | Chavas y Mas .


posted by: AgH50aTn6gdq (1jl46hi50o(a)outlook.com) [Odpovědět]

A8x0tyuz

pondělí, 30. leden 2017
01:36

Smart thinking - a clever way of looking at it.


posted by: A8x0tyuz (hv9mt3sfz(a)outlook.com) [Odpovědět]

cMudbOkuA9Y

pondělí, 30. leden 2017
01:43

This would be much more redemptive had the NFL (or World Vision) hired (at decent wages) the people in these countries where the clothes will be dumped to produce the originals for both teams. That way, jobs, which is really what poor people in these countries need, would be enhanced rather than destroyed.


posted by: cMudbOkuA9Y (wxdjxk00(a)outlook.com) [Odpovědět]

P9KHp86vttTo

pondělí, 30. leden 2017
06:56

whoah this blog is excellent i love reading your articles. Keep up the great work! You know, lots of people are hunting around for this information, you can help them greatly.


posted by: P9KHp86vttTo (b0jore9dz(a)outlook.com) [Odpovědět]

n0FZpPzu

pondělí, 30. leden 2017
12:26

Yay! I love the tour. I don't much like dogs but somehow am totally taken by your poodle collection. And I am supremely jealous of your glazed cabinet, having only recently been discussing with my other half getting one to house my loose or particularly beautiful shoes! I'm off to check out the post befre this - see you there!


posted by: n0FZpPzu (nhw51952t(a)outlook.com) [Odpovědět]

Yyw9SItdU7R

pondělí, 30. leden 2017
12:26

Thanks alot - your answer solved all my problems after several days struggling


posted by: Yyw9SItdU7R (qk6fbyv3o2(a)outlook.com) [Odpovědět]

Náhodný snímek

Paklenica ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

PwRcbH6D7m
[25.5.2017 07:56]
hcBYcwDBGvKp
[25.5.2017 06:39]
xBV2tbKHmB3
[25.5.2017 06:12]
PwCYexzH65d
[25.5.2017 04:18]
kgNkkjeZs
[25.5.2017 04:12]
INYoXyAZsY
[25.5.2017 03:51]