Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak představuje horský zalesněný masív, který se nachází na místě zvaném Gorski kotar. Tato část je tou nejvíce zalesněnou v celém západním Chorvatsku. Jako národní park byla tato oblast vyhlášena roku 1953 dle podnětu známého chorvatského přírodovědce doktora jménem Ivo Hornat. Park je situován pouhých 15 km severovýchodně od města Rijeka a pokrývá plochu o rozloze 63,5 km2, která zahrnuje centrální část masívu Risnjak a Snježnik společně s pásmem obsahujícím řeku s jménem Kupa. Úvodní fotografie Naturfoto.cz © Miloš Anděra.

Horský systém Dinaric

NP Risnjak náleží do horského systému Dinaric, který se táhne od východních Alp do hor Sar-Pindos (Balkán), takže pokrývá území přesně mezi těmito horami. Ačkoli se mnoho živočišných druhů přesunulo přes masív Risnjak a Snježnik směrem na jihovýchod, na těchto horách je vegetace zcela odlišná od té, která je chráněná v Alpách. Kvůli různým klimatickým, geologickým a jiným faktorům se na tomto místě vyvinula různorodá fauna a flora.

Park je tvořen převážně vápencem a dolomitem s krasovými útvary, jako jsou například různé jeskyně a doliny. Nejvyšším vrcholem parku je Veliki Risnjak, který je vysoký 1528 m, dohromady s navazujícím 1506 metrů vysokým masívem Snježnik vytváří přírodní bariéru mezi pobřežní a kontinentální částí Chorvatska.

Pro oblast je v letních měsících typické teplé počasí s teplotou okolo 20 °C, deštivé jaro a podzim a nakonec dlouhá, chladná zima se sněhem. Vrcholky hory Risnjak jsou pokryty sněhovou vrstvou po dlouhých pět měsíců, která může být až 4 metry hluboká.

Přísně chráněné území parku

Areál národního parku Risnjak je chráněný a platí pro něj přísná pravidla. Návštěvníci smí procházet jen po vyznačených trasách, nesmí se zde tábořit nebo zapalovat ohniště, jakýmkoliv způsobem znečišťovat nebo ničit přírodu a také rušit, chytat nebo zabíjet zvířata.

Kudy do národního parku

Hlavní vstup do přírodní rezervace je situován hned vedle administrační budovy v Bijela Vodica. Od Gornje Jelenje vede lesní cesta směrem na sever, kde leží čtyři vstupy na západní straně parku. Jmenují se Vilje, Cajtige, Lazac a Šegina. Poslední dva vyjmenované jsou vstupy pro návštěvníky, kteří přicestují svým automobilem ze severu přes Gerovo a Livindrage. Do parku se můžete dostat autem také z jihu po rovné asfaltové cestě od Zelin Crnoluški vedoucí poblíž Prezdana jama a křižující Pjetličev vrh. Cesta dále pokračuje lesem přes Jamu nebo Risnik. Bývala to hlavní horská stezka od železniční stanice ve městě Lokve do Risnjaku. Od Gerova na severu se můžeme do parku dostat autem do Larmina bajta a přes Vrsičko krizanje na severovýchodě se dostaneme do Žauharova bajta.

Cesty v národním parku od města Bijela Vodica po Leska a Podi, stejně tak jako silnice Cesta nad Leskom, jsou průchozí. Hlavní vstupy pro vozidla od západu do Snježniku vedou přes Platak, odtud se dá pokračovat cestou Rimska cesta nebo silnicí do Guslica, kde se již poblíž nachází brána areálu. V údolí řeky Kupy existují celkem tři hlavní vjezdy pro auta a to Kupari, Hrvatsko a Razloge.

Sídlo správy národního parku

Administrační budova národního parku Risnjak je položena na východní hranici parku v Bijela Vodice v části zvané Crni Lug, která představuje lokální centrum s čerpací stanicí, obchodem, hospodou, poštou a lékařskou ordinací. Do tohoto centra se dostanete po asfaltové cestě z východu přes Delnice, z jihu přes Gornje Jelenje nebo ze severu přes Gerovo. V administrační budově umístěné nad malým rybníkem najdete restauraci a mnoho pohodlných pokojů pro hosty.

V předešlých 140 letech byl park místem setkání pro vědce, kteří zde prováděli přírodní výzkumy, v dnešní době park slouží návštěvníkům k výuce, jak docílit toho, aby příroda přežila i v budoucích letech.

Fauna

Park je domovem velké škály různých druhů zvířat. Lesy parku tvoří útočiště pro medvěda hnědého, jeleny a srny, kamzíky, divoká prasata nebo vlky. Žijí zde také lišky, kuny, lasičky, jezevci, veverky, různí hraboši a další zvířata. Avšak nejdůležitějším zvířetem, které zde přebývá, je rys (v chorvatském jazyce ris). Právě podle něj je tato přírodní rezervace pojmenována.

Žije zde hodně druhů ptáků, mezi něž můžeme zařadit například krahujce, tetřeva či sovu. V neposlední řadě se na tomto místě vyskytuje početná skupina motýlů, hmyzu a hlemýžďů. Také se můžeme v parku setkat s některými druhy hadů, mezi něž patří i vzácná a jedovatá zmije růžkatá a zmije obecná, stejně jako nejedovatý evropský had s pojmenováním skvrnovka kočičí. K nejvíce důležitému druhu ryb v této části Kupy řadíme pstruha obecného.

Flora

Zajímavým přírodním úkazem je fakt, že se v národním parku vyskytuje jak vegetace kontinentální, tak dokonce pobřežní. Vyvinulo se zde okolo 30 odlišných druhů rostlin, přičemž 14 z nich mají lesní charakter. Velká část plochy je pokryta buky a borovicemi, jež vyrůstají z vápencovité a dolomitové půdy. Díky členitému terénu se vyvinuly různé varianty stromů se specifickými vlastnostmi, jako je javor horský, jilm horský, jasan ztepilý a občas tis červený.

Turistické stezky v národním parku

Park obsahuje několik turistických stezek. Nejnavštěvovanější trasa turistů je bezpochyby Veliki Risnjak, která vás zavede na samotný vrchol hory Veliki Risnjak.

Další stezka prochází přes Snjeznik a následuje po Rimska cesta až na malé parkoviště s dalšími variantami procházky. Hlavní přístupová cesta sem vede od Plataku.

Návštěvníci, kteří se chtějí dovědět něco více o přírodních zdrojích a krasových útvarech, by si měli vybrat vzdělávací stezku Leska. Stezka začíná u administrační budovy a pokračuje na západ skrz vysoký borovicový les, který roste podél cesty.

Poslední pěšina směřuje k ústí řeky Kupy, která jako význačný hydrogeologický rys a jeden ze skvostů NP Risnjak láká největší počet návštěvníků.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček/ Hodnoceno: 6x[Olga Kristiánová] [Zobrazeno 12811x] [24. červenec 2009]
[NP Chorvatsko] [comments: 164]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Bavorský les 2008 ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]