Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Kornati

Národní park Kornati

Národní park Kornati se nachází v centrální části chorvatského Jaderského moře, přesněji v pásu, jenž se táhne od ostrova Dugi otok až po ostrov Žirje, asi 15 námořních mil na jih od města Zadar a 7 námořních mil na jihozápad od města Murter. Právě zde se nachází seskupení mnoha ostrovů, které dostalo název Kornati. Pojmenování bylo vybráno podle největšího zařazeného ostrova jménem Kornatu.

V současné době souostroví čítá na 89 různých ostrovů, ostrůvků a útesů, které se rozprostírají na ploše 220 km2. Celých 238 km představuje pobřežní část, přičemž park je pouhá ¼ z celkové rozlohy souostroví. Národní park Kornati byl vyhlášen v roce 1980, uvnitř parku platí pro turisty přísná pravidla. Chození je dovoleno jen na vyznačených stezkách a rekreace je částečně omezena.

Přísně chráněné ostrovy

V parku se nachází místa se speciální protekcí, konkrétně se jedná o ostrovy Purara, Mrtenjak, Klobucar, Mali a Veliki Obrucan a dále o útesy Klint a Volic. Pod tuto ochranu patří také mořský pás kolem těchto ostrovů do vzdálenosti 500 metrů. Tato místa se dají navštívit jen se speciálním povolením.

Potápění pouze na povolení

Plavání je v areálu NP Kornati povoleno s výjimkou zmíněných chráněných zón. Potápění, stejně tak jako možnost rybaření, je povoleno jen těm osobám, které si předem zakoupí povolení. Platí pravidlo, že za den si může rybář nechat úlovek jen do 3 kilogramů s podmínkou, že ryby nebudou určeny k prodeji. Dále je v národním parku zakázáno jakkoliv ničit nebo devastovat rostliny a lovit, zabíjet nebo ubližovat zvířatům. Kdokoliv by porušil stanovená pravidla, hrozí mu pokuta ve výši 500 – 5000 Kn.

Přístup možný pouze lodí

Přístup do tohoto parku je možný pouze přes den po celý rok s využitím lodní dopravy. Je tak možno učinit jakýmkoliv plavidlem a to jak vlastní lodí, tak zapůjčením člunu nebo využitím jedné z turistických agentur, které mohou zařídit dokonce i organizované výlety a plavby nebo půjčení potřeb pro rybáře.

V častých případech je u exkurzí cesta spojena s obědem na lodi, který je zahrnut v ceně plavby a samotné vstupenky. Každý návštěvník je povinen zaplatit lístek za každý den jeho pobytu v parku. Cena lístku záleží na velikosti lodi, v níž se do parku dopravíte. Odlišná je také cena lístku zakoupená předem a na místě. Lodě s velikostí do 11 metrů si počítají cenu 150 Kn, lodě mezi 11 – 18 metry si počítají 250 Kn a nad 18 metrů zase 450 Kn. K dispozici je také vstup pro organizovanou skupinu potápěčů v hodnotě 150 Kn pro zkušené a v hodnotě 300 Kn pro nezkušené potápěče. V parku je také možnost rybaření, je nutné však zaplatit povolení za 300 Kn na místě, mimo areál můžete zakoupit za 150 Kn.

Do parku jde vstoupit dvěma vchody. Jeden najdete v přístavu Zakan na ostrově Ravni Zakan v jihovýchodní části parku a druhý v přístavu Vruje na ostrově Kornat v severozápadní části parku. Zde lze nakoupit vstupenky, povolení pro rekreační rybaření a publikace nebo suvenýry. Kromě těchto vstupních míst existují také mobilní brány, které jsou dostupné pouze na malých speciálních člunech využívaných personálem.

V národním parku Kornati máte možnost sportovní rekreace, jako je plachtění, šnorchlování, potápění, rybaření, plavání nebo turistika a pozorování přírody.

Jedinečný ekosystém parku Kornati

Park zahrnuje výjimečné přírodní útvary a panenskou přírodu s bohatým mořským ekosystémem. Ploché ostrovy vyčnívají kolmo nad moře, což vytváří nevídané přírodní útesy. Jak je všeobecně známo, Jaderské moře má nejúžasnější modrou barvu na světě, v této části světa je však ještě více neuvěřitelná. Neboť je voda průzračná, tak lehce odhalí i její podmořské krásy. Můžeme vidět nejrozličnější jeskyně, podvodní útesy, prohlubně, korály, mušle nebo mnoho druhů ryb. V současné době je potvrzeno přes 537 unikátních druhů rostlin, které můžete v parku vidět. Ze zvířat zde žijí hlodavci, kuny, ještěři, hadi a hmyz. Dále se můžeme setkat se zajímavými ptáky, mezi něž řadíme například sokola, výra, poštolku, racka nebo káně.

Možnosti ubytování v parku

Na místě je několik různých variant přespání pro všechny, kteří mají vlastní jachtu a projíždí tímto místem. Nabízí se ubytování v rybářských domcích nebo v přístavech na ostrově Žut a Piškera. Kempování na lodi je umožněno pouze v 16 vyznačených zátokách (Gujak, Kravljacica, Lavsa, Lucica, Lupeska, Opat, Piskera - Panitula Vela, Ravni Zakan, Sipnate, Smokvica, Stiniva, Statival, Striznja, Tomasovac - Suha punta, Vrulje a zátoka Anica na ostrově Levrnaka).

Stravování

Na souostroví je přibližně 20 různých restaurací a hospod. Všechny nabízí domácí kuchyni s vyhlášenými specialitami, především se jedná o mořské plody nebo jehněčí maso. Najdou se i taverny, kde podávají obyčejná jídla. Návštěvníci se mohou zásobovat jídlem a dalšími potřebnými věcmi ve městě Murter a v přiléhajících vesnicích. V průběhu letní sezóny místní obyvatelé projíždějí lodí zátokami a ostrovy za účelem prodeje zásob osobám, které se rozhodly v parku zůstat delší chvíli. Na ostrově Panitula Vela v přístavu Piskera ve střední části kornatského národního parku se nachází malý obchod s potravinami, v němž naleznete všechno potřebné zboží. Většina restaurací v celém areálu je otevřena pouze v průběhu letní sezóny, v zimních měsících lze nakoupit jídlo v Murteru a přilehlých vesnicích.

Lékařské služby

Nejbližší pohotovostní služba je umístěna taktéž ve městě Murter na ostrově Murter nebo v Sali na ostrově Dugi Otok. Nejbližší nemocnice pro běžná zranění se nachází v Šibeniku. Ve městě Split je naopak nemocnice specializovaná na poranění vzniklá při potápění.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Olga Kristiánová] [Zobrazeno 8553x] [26. červen 2009]
[NP Chorvatsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Vodopády NP Krka ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]