Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera

Poplatek za prohlídku s průvodcem je 400 Kn po dobu 4 hodin, každá započatí hodina představuje dalších 200 Kn k základní ceně. Prohlídka může být zaměřena dle zájmů každé skupiny. Prohlídka je dostupná v anglickém, německém, italském, francouzském, španělském a chorvatském jazyce, přičemž minimální počet osob pro skupinu je 15 a maximální možný počet je 60 osob. Pokud máte zájem o prohlídku s průvodcem, musíte nejprve vyplnit žádost, daný termín si předem rezervovat v dostatečném předstihu (minimálně 2 týdny před termínem prohlídky) a poslat žádost na adresu Sales and Marketing department (info(a)np-plitvicka-jezera.hr).

Možnost parkování je u obou vstupů do areálu při silnici D1. Parkoviště je otevřeno od 7 hodin do 22 hodin každý den mimo dny na konci sezóny (přibližně konec října).

Koupání Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera má dva vstupy, jeden se nachází ve spodní části areálu s označením Ulaz 1 – Rastovača a druhý ve střední části s označením Ulaz 2 – Hladovina. U obou je velké placené parkoviště a možnost rychlého občerstvení. V parku platí přísný zákaz koupání.

Prohlídka národního parku

Se zakoupenou vstupenkou dostanete navíc vlastní mapku parku s vyznačenými prohlídkovými trasami, kterých je dohromady šest. V ceně je zahrnuta i doprava uvnitř areálu, která je mezi určitými místy poskytnuta autobusem nebo lodí. Za malý příplatek se můžete kochat přírodou při projížďce ve vláčku.

Trasy Plitvická jezera

Od každého vstupu vedou tři barevně odlišené trasy, kterými se můžete vydat. Můžete si sami vybrat podle tu svou, jež vás okouzlí svými přírodními krásami nebo podle času, který chcete věnovat prohlídce. Počítejte s tím, že i ta nejkratší stezka vám zabere přibližně 3 – 4 hodiny, ta nejdelší až 6 hodin. V případě fotografování se čas ještě o něco protáhne.

Všechny trasy jsou opravdu impozantní, kráčet budete po úzkých dřevěných chodníčcích a lávkách, které jsou zasazeny do celé té barevné krásy. Celá trasa, která se táhne kolem jezer, je dlouhá 18 km.

Plitvická jezera na řece Koraně

Národní park Plitvická jezera je jedním z nejznámějších národních parků v Chorvatsku. Jeho poloha je mezi městy Zadar a Karlovac v místě, kde se nachází Licko-senjská župa na horním toku řeky Korany přesně mezi dvěma vápencovými masívy, jejichž názvy jsou Plješevice a Velika Kapela. Od roku 1979 je také zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto místo je jedno z nejkrásnějších na světě.

V 600 metrech nad mořem se rozprostírá nádherná nedotčená příroda bohatá na lesy jedlové, bukové, smrkové, tisové a dokonce i pralesy. Menší i větší jezera s průzračně čistou vodou, kterých je zde celkem 16, společně se 140 vodopády a 20 jeskyněmi vytváří charakteristický ráz tohoto parku.

Kaskády jezer

Všechna jezera jsou kaskádovitě rozložena a navzájem propojena četnými průtoky a kaskádami a můžeme je rozdělit na dvě části – dolní a horní. První z nich obsahuje 4 jezera (Gavanovac, Kaludjerovac, Milanovac, Novakovića Brod) a horní část se skládá z 12 jezer (Batinovac, Ciginovac, Galovac, Gradinsko jezero, Kozjak, Mali Jovinovac, Milino jezero, Okrugljak, Prošćansko jezero, Veliki Burget, Veliki Jovinovac, Vir). Jezera v dolní části vznikla nejčastěji úplným propadem vody do podzemních jeskyní nebo byla vymleta vodou, která stékala ve formě vodopádů z horních jezer.

Dvě malé říčky Bijela a Crna slouží jako napájení pro horní část jezer. Nejvyšší bod této části je Prošcansko jezero ve výšce 639 metrů nad mořem. Je to jedno z největších plitvických jezer, největším je jezero Kozjak o své rozloze 80 hektarů. Prošcansko jezero tvoří výchozí bod pro ostatní jezera, jelikož právě z něj se odvádí voda do níže položených jezer, která do něj proudí. Nakonec se voda na konci parku dostane do řeky Korany v místě, kde se stýká s potokem Plitvice.

Vodopády vznikaly postupným hromaděním krápníkové hmoty několik tisíciletí, než se dotvořil celkový obraz přírody, jak jej můžeme vidět v současné době. V těchto místech se můžeme setkat s chráněnými zvířaty i rostlinami, žijí zde například medvědi hnědí, vlci, lišky, divoká prasata nebo srny.

Ze zajímavostí týkajících se právě tohoto národního parku můžeme zmínit, že se zde natáčel celovečerní film Poklad na stříbrném jezeře na motivy románu Karla Maye.

Ubytování u Plitvických jezer

Ubytovat se můžete v hotelovém komplexu přímo v národním parku Plitvice nebo v autokempu Korana, který je situován asi 6 km daleko od vstupu číslo 1 směrem na Karlovac. Hotelový komplex zahrnuje hotel Jezero s celkem 210 pokoji, hotel Plitvice s 51 pokoji a hotel Bellevue se 70 pokoji.

Hotel Jezero

Hotel Jezero se nachází přímo v centru národního parku pouhých 300 metrů od největšího jezera Kozjak a nabízí apartmány, z nich některé jsou také uzpůsobeny pro handicapované jedince. Hotel disponuje vnitřním bazénem, tenisovým hřištěm, posilovnou, nočním klubem a tanečním barem stejně dobře jako vytříbenou hotelovou restaurací s mnoha specialitami. Pro nejmladší hosty je k dispozici herna.

Všechny pokoje jsou vybaveny telefonem, televizí se satelitním příjmem, připojením k internetu a samozřejmě vlastní koupelnou s vanou nebo sprchovým koutem. Vybrané pokoje jsou vybaveny ještě minibarem. K doplňkovým službám patří whirlpool pro maximálně 15 osob, dvě finské a turecké parní lázně a kadeřnický salón. Využívání whirlpoolu je zahrnuto v ceně, avšak využití sauny je placené. Z hlediska společenského je hotel Jezero místem pro podnikové schůzky a setkání, neboť disponuje kongresovou halou pro 250 lidí a dalšími čtyřmi salónky: Flora pro 80 osob, Sedra pro 25 osob, Degenija a Runolist pro 15 osob.

Hotel Plitvice

Hotel Plitvice je umístěn hned vedle hotelu Jezero. Byl renovován roku 1997. Kapacitu pro 51 pokojů můžeme rozčlenit na třídy Superior, Standard a Economy. Dále nabízí seniorský apartmán s kuchyní. Všechny pokoje mají svou satelitní televizi, minibar a přímou telefonní linku. Restaurace hotelu může pojmout až 160 návštěvníků.

Hotel Plitvice se rovněž hodí jako místo konání menších schůzek a seminářů pro 40 až 50 osob. Hotel má všechno potřebné vybavení – televize, video, internetové připojení, projektor a velké projekční plátno.

Hotel Bellevue

Hotel Bellevue je umístěn nedaleko hotelu Plitvice. Poskytuje ubytování se snídaní v ceně. Snídaně je podávána v hotelu a všechna ostatní jídla v restauraci blízko hotelu nebo v kterékoliv jiné umístěné v parku. Každý pokoj je vybaven koupelnou a přímou telefonní linkou. K dispozici máte dostatečně velké místo s televizí a v letních měsících můžete využít venkovní terasu. Hotel je vhodný pro skupiny.

Kemp Korana

Kemp Korana je jedním z nejkrásnějších kempů ve vnitrozemí Chorvatska, který je leží v blízkosti hlavní silnice 6 km severně od vstupu číslo 1 do národního parku Plitvice. Kemp může celkově ubytovat až 2500 lidí, kteří si mohou vybrat místo pro svůj karavan, přívěs nebo stan. Dále poskytuje přístřeší ve 47 zařízených dřevěných bungalovech s oddělenými postelemi. Hosti mohou využívat společné koupelny.

Kromě ubytovacích možností kemp má také vlastní restauraci s letní terasou s posezením pro 250 osob. Dále se zde nachází kavárna, místo pro barbecue a menší obchod. Okolí s řekou Koranou utváří nádhernou přírodní scenérii, takže se můžete plně věnovat odpočinku nebo si zajít na procházku, jezdit na kole nebo plavat. Ceny se v kempu pohybují na 9 Eurech pro osobu za den, přičemž 1 Euro je přibližně 7,42 Kn. Děti mezi 7 a 12 lety mají 30% slevu ze základní ceny a dětem do 7 let je umožněn pobyt zcela zdarma.

Hotel Grabovac

Další možnosti ubytování máte v hotelu Grabovac, který leží asi 12 km na sever od národního parku v Rakovici. Tento motel byl úplně celý zrenovován na jaře roku 1999. Má celkem 31 pokojů, z nichž 8 má možnost přistýlky. Všechny pokoje mají přímou telefonní linku a koupelnu se sprchovým koutem. Hosté mohou využít samoobslužnou restauraci nebo restauraci s jídelním lístkem, kavárnu s televizí a obchod. Restaurace pojme celkem 55 hostů, zatímco samoobslužná má kapacitu pro 75 osob. V ceně ubytování máte zahrnutou také snídani.

Kemp Borje

V roce 2007 byl vybudován úplně nový kemp Borje, který je situován přibližně 15 km od vchodu číslo 2 do národního parku v blízkosti silnice D1. Kemp hraničí s jižní částí parku a je obehnán horami Lička Plješivica. Nachází se zde samoobslužná i tradiční restaurace, dále také malý místní obchod a společné umývárny. Ceny se liší dle daného měsíce pouze pro osoby, za dopravní prostředky se platí stálý poplatek a je nutno započítat i pobytovou taxu na den, která činí 7,00 Kn v sezónu a 5,50 Kn mimo sezónu. Jediné, co je obsaženo v ceně, je elektřina.

Ubytování v soukromí

Nejlepší variantou ale je poptat se v okolí nebo přímo v informačním středisku turistické kanceláře na ubytování v soukromí, které vyjde okolo 10€ a máte k tomu veškerý komfort a bude o Vás dobře postaráno

Nejbližší letiště je v Záhřebu, které je od národního parku vzdáleno 140 km, nejbližší železniční spojení je ve městě Karlovac vzdáleném 90 km nebo opět v Záhřebu 140 km daleko. V průměru se vystřídá asi 30 autobusových spojení mezi Záhřebem a jižním Chorvatskem.


Hodnocení

Hodnocení: 3.38 hvězdiček/ Hodnoceno: 8x[Olga Kristiánová] [Zobrazeno 22544x] [4. červen 2009]
[NP Chorvatsko] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Yosemite Falls ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]