Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage








verze pro tisk

Krkonošský národní park (KRNAP)

Krkonošský národní park (KRNAP)

Krkonošský národní park (KRNAP) se nachází v severovýchodních Čechách u hranic s Polskem. Jeho území zasahuje do bývalých okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Rozloha parku je 54,969 hektarů. Z větší části se jedná o geomorfologický celek Krkonoše, zbytek spadá do celku Krkonošské podhůří.

KRNAP byl založen v roce 1963. Je rozdělen na tři zóny a ochranné pásmo. Park se rozkládá v nadmořské výšce od 400m do 1602m, což je nejvyšší vrchol České Republiky Sněžka.

Jak se dostat do Krkonoš

Při příjezdu do Krkonošského národního parku autem mějte na paměti, že se jedná o národní park, kde je třeba dbát na zvláštní režim. Do některých míst je vjezd autem zakázán pod přísnou pokutou. Pak je třeba využít místní autobus, případně si zakoupit zvláštní povolenku pro vjezd od Správy Krkonošského národního parku.

Pokud cestujete do Krkonoš vlakem, pak vás na cestě čeká vzhledem k terénu Krkonoš mnohé přesedání. Vlaky mají konečné stanice Harrachově, Rokytnici, Vrchlabí, Trutnově, Svobodě nad Úpou a Žacléři.

Autobusová doprava je v oblasti KRNAP asi nejvhodnějším prostředkem pro přesun. Kyvadlová doprava vás dnes dokonce vyveze až na samé vrcholky hor.

Příroda

Fauna

Krkonošský národní park je domovem mnoha druhů zvířat. V nižších oblastech zde najdeme typický vzorek eurosibiřské fauny z pásma listnatých lesů. Vyšší polohy pak nabízejí faunu spíše z prostředí variských pohoří, tedy z pásma tajgy. V nejvyšších polohách pak narůstá podíl vysloveně horských druhů.

Častými obyvateli zdejších lesů jsou jeleni, srny, jezevec či různé druhy ptactva- za všechny uveďme např. skalníka zpěvného nebo lindušku horskou.

Flora

Krkonoše zaujímají významné místo v kontextu ostatních hercynských pohoří tím, že na poměrně malém rozloze zde můžeme najít mnoho rostlin. Uvádí se, že zde roste více jak 1250 taxonů cévnatých rostlin, což je téměř polovina celé původní flory ČR.

V Krkonoších nalezneme všechny čtyři vegetační stupně:

  • Submontánní ( 400- 800m.n.m.) - v tomto pásu najdeme zejména listnaté nebo smíšené lesy, dále pak desítky druhů dalších rostlin typických pro tuto nadmořskou výšku. Smíšené lesy, tzv. hercynská směs, byla v nedaleké budoucnosti nahrazována, ostatně jako na zbytku celého území naší země, monolitickou smrkovou výsadbou. Dnes převažuje opět návrat ke smíšeným lesům, neboť ty nemají oproti smrkovým lesům tak mělký kořenový systém, který je velice náchylný k vyvrácení.
  • Montánní (800- 1200m.n.m.) - V tomto stupni již převažují horské smrčiny s rozlehlými porosty travin a kapradin a také rozlehlé horské louky. Z bylinek zde uveďme například kapraďorosty jako kapraď samec či papratka horská.
  • Subalpínský (1200- 1450m.n.m.) - V této nadmořské výšce v Krkonoších naleznete typické klečové porosty, smilkové louky a severská rašeliniště. Hojně vyskytujícími rostlinami jsou tu ostružiník moruška, brusnice borůvka, brusinka. V keřovém patře pak dominuje borovice kleč.
  • Alpínský (1450- 1602m.n.m.) - Nejvýše položený stupeň, zde převažuje již jen kamenná suť, travnaté a lišejníkové porosty. Jedná se zejména o izolované vrcholky Krkonoš ( Sněžku, Luční Horu atd.).

Vodní toky:

Vodní toky v Krkonošském národním parku zaujímají 564,3 km délky, z čehož 203km je v povodí řeky Labe, 175 pak v povodí Jizery a zbylá část v povodí řeky Úpy.

V posledních letech musel KRNAP vynaložit nemalé finanční prostředky na údržbu toků, což bylo z velké části způsobeno vydatnými srážkami a následnými povodněmi v posledních letech. Ty způsobily značné škody na celém území KRNAP a jeho ochranného pásma. Proto se národní park dnes snaží o rozsáhlá lesotechnická a vodohospodářská opatření, regulaci toků a stavění retenčních objektů k zachycení splavenin.

Informační střediska

V Krkonošském národním parku návštěvník nalezne několik informačních středisek, kde je možné získat informace vhodné pro turistiku, ale i zajímavé poznatky o parku.

V KRNAPU je v současné době několik stálých infocenter - Hlavní informační středisko naleznete ve Vrchlabí, další pak ve Špindlerově Mlýně, Harrachově, Peci pod Sněžkou a středisko Obří Důl.

Kromě základních informací zde naleznete aktuální zprávy o uzavírkách cest, přístupnosti vrcholových partií v zimních obdobích, je možné si také zakoupit průvodce.

Některá střediska pak nabízejí možnost shlédnutí stálých expozic.

Kromě stálých informačních středisek jsou k dispozici i tzv. sezónní. Jedná se hlavně o lokality Zeleného potoka, Černého Dolu, Dolního Dvora a Černé hory.

Správa KRNAP se nachází ve Vrchlabí. Samotnou budovu naleznete na okraji městského parku v centru města na adrese Dobrovského 3, Vrchlabí 543 11 .

Turistické stezky

Vycházkové a naučné stezky vedou skrz celý národní park těmi nejzajímavějšími místy. Po celém parku jsou rovněž rozmístěny informační tabule, kde jsou představeny zajímavosti z okolí, z fauny i flory.

Na výběr je téměř 700 km turistických tras označených klasickými barvami - červenou, žlutou, modrou a zelenou. Kromě klasických turistických tras je pak k dispozici i několik naučných tras, např. Na Černohorském rašeliništi, v Čertově dole atd. Pro invalidy je pak určena vycházková stezka v Janských Lázních, vedoucí Rudolfovým údolím směrem k Hoffmannově boudě.

Nejznámější naučná stezka Černohorské rašeliniště je nejstarší naučnou stezkou v oblasti Krkonoš. Vede v sedle mezi Černou a Světlou horou.

Kromě pěších turistických a naučných stezek byla v KRNAP vybudována také první cyklistická stezka, jež vede po úbočích Černé a Světlé hory přes Vlašské a Krausovy boudy.

Pro příznivce adrenalinové zábavy se pak nabízejí zážitkové akce jako například zorbing nebo adrenalinový den .

Krkonošské muzeum

Krkonošské muzeum, založené již v roce 1891 nabízí v současné době expozice zachycující historický vývoj a lidovou kulturu západních Krkonoš. Najdete zde mj. unikátní, 200 let starou přízi, dále např. Metelkův mechanický betlem. Muzeum rovněž mapuje počátky českého lyžování. Kromě toho zde probíhají četné výstavy v návaznosti na stálé expoziční bloky.

Krkonošské muzeum naleznete v Jilemnici. Pobočky muzea pak můžete vidět ve Vrchlabí, Harrachově či Pasekách nad Jizerou.

Zimní střediska

V Krkonošském národním parku naleznete spoustu krásných zimních středisek. Mezi nejvyhledávanější patří Harrachov, Paseky nad Jizerou, Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Horní Mísečky, Medvědín, Rokytnice nad Jizerou, Bzenecko a další.

Lyžařská centra Krkonoše

Naleznete zde mnoho kvalitních lyžařských center s kvalitními sjezdovkami a pravidelně upravovanými běžeckými stopami.

V letních měsících můžete využít Autocamping ve Špindlerově Mlýně provozovaný terénní službou. Nabízí ubytování ve srubech, je možné využít i vlastních stanů. Naleznete jej na kraji Špindlu u silnice na Špindlerovku a je starovním bodem na většinu zajímavých míst ve střední části Krkonoš.


Hodnocení

Hodnocení: 3.96 hvězdiček/ Hodnoceno: 24x



[Roman Beneš] [Zobrazeno 16104x] [1. únor 2010]
[NP Česko] [comments: 3]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parky



Komentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]