Národní Parky.info

Národní parky a cestopisy

Kontakt Mapa serveru Homepage
verze pro tisk

Národní park Strandja

Národní park Strandja

Národní park Strandja či Strandža je největší přírodní rezervace v Bulharsku a teplotně zároveň nejmírnější pohoří celého státu. Rozloha tohoto pohoří je přibližně 10 000 kilometrů čtverečních. Nejvyšším vrcholem, který leží na turecké straně Strandže je Bjuvuk Mahra Mahya Dag (Mahiada) s 1031 metry. Tento park je pravděpodobně nejméně prozkoumané a nejzachovalejší pohoří v Bulharsku. Nachází se zde mnoho jeskyní a také stopy po dávných obyvatelích tohoto pohoří například sochy či rytiny v kameni.

Flora

Území horského parku Strandža převládají bukové a dubové lesy. V Bulharsku se vyskytuje přibližně 3500 cévních druhů rostlin, z nichž je 31 druhů ohrožených. Mezi nejznámější rostliny, které mají i domorodá jména jsou například bulharské ostružiny či rodopské tulipány. Kdo miluje houbaření, i na dovolené si příjde na své, Bulharsko totiž disponuje přibližně s 200 druhy jedlých hub. Hlavní hrozbou pro rostliny či stromy je vypalování strnišť farmáři či rozrůstání měst, těžba dřeva nebo znečišťování vody a vzduchu. Doufejme však, že si Bulharsko svou krásu rostlin a stromů zachová. Byla by totiž velká škoda neposkvrněnou přírodu ničit, jen proto, že je Bulharsko oblíbená destinace.

Fauna

Nejen květiny a rostliny jsou pro Bulharsko a místní klima typické, zvířat se zde vyskytuje též mnoho druhů, takových plazů například bylo vědci napočítáno přibližně 36 různých druhů, ptáci mají v Bulharsku zastoupení přibližně 383 druhy. Mezi ptactvo, vyhledávané nejen turisty či vědci patří sup egyptský, poštolka menší či ohromní orli. Mnohá ze zvířat, žijí v kopcích či pohořích a hlavně daleko od městských center, a proto někteří návštěvníci Bulharska, divokou zvěř možná ani neuvidí. Avšak ten, kdo se připojí k organizovaným výletům, které pořádá třeba cestovní kancelář, kde jste si zakoupili zájezd Bulharsko last minute , nebude litovat. Jakmile se vydáte do lůna přírody, rozhodně stojí za to, shlédnout nejen místní přírodní krásy, květiny, ale máte i obrovskou šanci, z dálky pozorovat medvědy, jeleny či divoké kozy. Populace medvědů je v Bulharsku největší v celé Evropě. Milovníci ptactva si příjdou na své nejen v národním parku Strandža, ale například u Bugarských jezer. Za zmíňku stojí fakt, že v posledních letech, je v Bulharsku velký nárůst vlků, kteří zabíjejí hospodářská zvířata a to pro místní farmáře a zvěř, volně žijící v přírodě, není dobré. Proto vláda schválila legální odstřelování vlků, i když by se časem mohlo podle vědců, jednat o chráněný druh zvířete v Bulharsku. Parkem Strandža protéka řeka Veleka, která je pověstná mělkými, prosluněnými břehy s velkým počtem vyhřívajících se ještěrek.

Ohrožené druhy zvířat

V oficiálním listu ohrožených zvířat jsou tuleni a delfíni, protože místní lidé je mnohokrát nemilosrdně pronásledovali, avšak aspoň v severní části pobřeží Černého moře, jich pár najdete. Tato zvířata však nestojí o popularitu a mají rádi svůj klid. Některé další druhy, které jsou vystaveny vyhynutí ochraňují právě místní národní parky, kde svoje útočiště pro klidný, život nacházejí ohrožené vydry či netopýři.

Místa, která můžete navštívit

Dalším místem, které můžete v Bulharsku navštívit je národní park Zlaté písky či přírodní rezervace Ropotamo, kde jsou nádherná přírodní jezera. V této destinaci se rozhodně daří rybaření a jezdí sem rybáři ze všech koutů Evropy.

Zábava v Bulharsku

Dovolená Bulharsko nenabízí jen pláže či poznávání místní přírody. Kromě opalování či slunění, můžete v Bulharsku zažít rozmanitou last minute dovolenou. Kulturní akce jsou v Bulharsku pořádány v průběhu celého roku, mezi velmi vyhledávané patří folklorní festival Zlatý rebeck, Festival růží či hudební festival Madara. Záleží na Vás, zda budete v Bulharsku objevovat krásy místních pohoří či parků, nebo zajdete za kulturou a památkami. Možností, jak strávit a zpříjemnit si Váš pobyt v této zemi, je opravdu mnoho.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček/ Hodnoceno: 3x[Jaroslav Lattenberg] [Zobrazeno 5654x] [7. červenec 2010]
[NP Bulharska] [no comments]
Warning: eregi() expects parameter 2 to be string, array given in /data/web/virtuals/15892/virtual/www/domains/narodniparky.info/article.php on line 244
[Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Jaggni To! Linkuj.cz! Jaggni To!

Další články autora


Další články z této kategorie

Náhodný snímek

Ruaha ::visit the gallery

Nejlépe hodnocené parky


Nejnavštěvovanější parkyKomentáře

SXoTzWjd
[24.6.2017 00:21]
GNrfgqluT
[24.6.2017 00:13]
dScN2W2T3
[23.6.2017 23:58]
sjZz4y0zu
[23.6.2017 23:34]
0E0rUcFu
[23.6.2017 23:27]
wnRW7aUnQz
[23.6.2017 21:44]